Tłumy oglądały Van der Poela | Rudyk w półfinale | Niesamowity pojedynek Ganny i Bighama

Filippo Ganna bije rekord godzinny w roku 2022 na welodromie w Grenchen

Tłumy kibiców śledziły wyścig o mistrzostwo świata w Glasgow. Filippo Ganna został mistrzem świata po zaciętej walce ze swoim kolegą ze sztabu szkoleniowego. Mateusz Rudyk z widokami na medal mistrzostw świata. Oto przegląd informacji z 6 sierpnia.

Informacje z mistrzostw świata

Kolarstwo szosowe

• Mathieu van der Poel został mistrzem świata elity mężczyzn w wyścigu ze startu wspólnego. Pełny raport i wyniki

• Organizatorzy Mistrzostw Świata w Glasgow oszacowali, że wyścig na trasie śledziło około 300 tysięcy kibiców, w tym 190 tysięcy na rundzie w Glasgow. Szkockie miast liczy 632 tysiące mieszkańców, a ponad półtora miliona, jeśli liczyć obszar metropolitalny.
  • Remco Evenepoel przyznał, że w finale wyścigu ze startu wspólnego wykończyły go kolejne przyspieszenia. Belg sam kilka razy atakował, a jego kolega Wout van Aert wywalczył srebro. 23-latek, mistrz świata z 2022 roku, teraz skupia się na czasówce.
  • Tadej Pogacar na mecie w Glasgow był zadowolony z brązowego medalu. – Co mogę powiedzieć,to był wariacki wyścig. Wszyscy spodziewaliśmy się, że to będzie jedna wielka kryterka i kiedy wjechaliśmy na rundy prędkość na hopkach i w zakrętach była wariacka. Miałem dobry dzień, byłem w stanie dobrze pojechać. Nie byłem zaskoczony, ale z pokorą podchodziłem do doświadczenia, jakim była jazda na czele z tak silnymi zawodnikami – mówił po wyścigu.

– Oczywiście chciałem wygrać, ale Mathieu był na wyższym poziomie, nikt nie mógł mu dotrzymać kroku. Zasłużył na to zwycięstwo. Walczyłem o srebro, ale z brązu też mogę być zadowolony. Nie mogę narzekać, jestem bardzo zadowolony.

Kolarstwo torowe

• Mateusz Rudyk awansował do półfinału sprintu indywidualnego w zawodach rozgrywanych podczas Mistrzostw Świata w Glasgow. Polak w ćwierćfinale poradził sobie z Japończykiem Otą Kaiyą i w półfinale zmierzy się z Nicholasem Paulem z Trynidadu i Tobago.
  • Portugalczyk Iuri Leitao wygrał zmagania w omnium. Srebro zdobył Francuz Benjamin Thomas, a brąz Japończyk Shunsuke Imamura. Alan Banaszek zajął 12. miejsce.
  • Belgijka Lotte Kopecky zdobyła złoty medal mistrzostw świata w wyścigu eliminacyjnym. Srebro wywalczyła Francuzka Valentine Fortin, a brąz Amerykanka Jennifer Valente. Patrycja Lorkowska zajęła 12. miejsce.
  • Filippo Ganna został mistrzem świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie po pokonaniu dystansu 4000 metrów w 4:01.976. Włoch po zaciętej walce pokonał w finale swojego kolegę ze sztabu szkoleniowego ekipy Ineos Grenadiers, Brytyjczyka Dana Bighama. Dwójka jechała bardzo równym tempem: Bigham prowadził przez większość dystansu, ale Ganna w końcówce przycisnął i wygrał zaledwie o 54 tysięczne sekundy.

Brąz wywalczył Włoch Jonathan Milan, lepszy w małym finale o blisko 3 sekund od Portugalczyka Ivo Oliveiry. Kacper Majewski zajął 14. miejsce, a jego wynik 4:13.544 to nowy rekord Polski.
  • Nowozelandka Ellesse Andrews wygrała zawody keirinu, pokonując w finale Kolumbijkę Marthę Bayonę Pinedę i Niemkę Leę Sophie Friedrich.

Kolarstwo górskie

• Brazylijczyk Henrique Avancini zdobył złoty medal mistrzostw świata w maratonie MTB. Srebro dla Czech Martina Stoska, brąz dla Niemca Lukasa Bauma.
  • Austriaczka Mona Mitterwallner zdobyła tytuł mistrzyni świata w maratonie MTB. Srebro przypadło reprezentantce RPA Candice Lill, a brąz Niemce Adelheid Morath. Paula Gorycka finiszowała ósma, Aleksandra Andrzejewska dwunasta, Michalina Ziółkowska trzydziesta.

Pozostałe informacje

Maksymilian Matysik zdobył brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy w kategorii U15. Polak na podium stanął za Holendrem Daanem Bakelaarem i Szwajcarem Noahem Schnyderem.

Ilan van Wilder i Louis Vervaeke podpisali prolongaty kontraktów z ekipą Soudal-Quick-Step. Dwaj Belgowie będą pracowali dla Patricka Lefevere’a do końca sezonu 2025.