Mistrzostwa świata

MŚ Glasgow 2023. Mathieu van der Poel mistrzem świata

Holender Mathieu van der Poel został w Glasgow mistrzem świata elity w wyścigu ze startu wspólnego.

Srebrny medal wywalczył Belg Wout van Aert, a brązowy zapewnił sobie Słoweniec Tadej Pogacar.

Jedyny w stawce reprezentant Polski, Michał Kwiatkowski, nie ukończył wyścigu.

Trasa i warunki pogodowe

Elita mężczyzn wystartowała o 9:30 miejscowego czasu ze stolicy Szkocji, Edynburga, dojeżdżając widowiskową trasą (120 km), prowadzącą m. in. przez Crow Road (96 km; 5,8 km; 4%), na 10 i pół rundy w Glasgow.

Techniczna, interwałowa runda – za sprawą krętych, miejscami wąskich ulic i licznych krótkich, ale stromych wspinaczek – liczyła 14,3 kilometra i posiadała 193 metry przewyższenia. Na jej trasie można było wyróżnić 50 zakrętów i 11 nieprzekraczających 500 metrów, podjazdów, w tym najtrudniejszy, Montrose Street (220 m, 7,5%), który kończył się 1600 metrów przed metą na George Square.

Łącznie zebrało się 271 kilometrów i 3570 metrów przewyższenia.

Kolarzom na starcie towarzyszyła pochmurna, ale bezdeszczowa pogoda. Początkowo było dość chłodno (14ºC) i niemal bezwietrznie. W drugiej części wyścigu pojawiły się przelotne opady deszczu, na zmianę z promieniami słońca.

Przebieg wyścigu

Kolarze wystartowali w centrum Edynburga. Dojazd do startu ostrego nie obył się bez przygód, ponieważ na wybrukowanej jezdni upadł João Almeida. Portugalczyk boleśnie odczuł ten wypadek.

Od samego początku rozpoczęły się zabiegi o zabranie w odjazd. Zaatakował Krists Neilands, jednak dopiero po 20 kilometrach poszła akcja, w Łotyszem oraz Patrickiem Gamperem (Austria), Rory Townsendem (Irlandia), Owainem Doullem (Wielka Brytania), Matthew Dinhamem (Australia), Haroldem Tejadą (Kolumbia), Kevinem Vermaerke (USA), Ryanem Christensenem (Nowa Zelandia) i Peterem Kelemenem (Czechy). Do tej dziewiątki próbowali jeszcze dojechać George Bennett (Nowa Zelandia), Eric Fagundez (Urugwaj) i Rien Schuurhuis (Watykan), lecz ich wytrwały pościg zakończył się niepowodzeniem.

Ucieczka została odpuszczona na 9 minut. Na czele peletonu pokazywali się głównie reprezentacji Belgii i Słowenii. Wyścig powoli nabierał rytmu, gdy po 80 kilometrach został na blisko godzinę zatrzymany. Wąską drogę zablokowało kilku protestujących, którzy przykleili się do jezdni.

Po wznowieniu jazdy główna grupa zaczęła szybko zbliżać się do harcowników. Ci rozpoczęli pierwszą pełną rundę w Glasgow z zapasem 3:44. Tempo w pościgu narzucali Duńczycy, wysokiej pozycji pilnował Kwiatkowski.

Poszły próby zawiązania kontrakcji, m.in. pokazał się Julian Alaphilippe (Francja), ale odjechał kto inny: Mattias Skjelmose (Dania), Lorenzo Rota (Włochy) i Tobias Halland Johannessen (Norwegia). Trójka uciekała przez jedno okrążenie, a zespawali Belgowie. Kwiatkowski trzecią rundę ukończył na 45. miejscu, 22 sekundy za peletonem. A peleton z każdym mocniejszym zaciągiem, z każdym podjazdem, topniał w oczach.

Na początku czwartej pętli przyspieszył na podjeździe obrońca tytułu Remco Evenepoel (Belgia), zaczęli rozrabiać Włosi, następnie mocno pociągnął Mathieu van der Poel (Holandia), a na Montrose Street zaatakował Tadej Pogacar (Słowenia). W tej samej chwili upadł dobrze jadący Matteo Trentin (Włochy). Po tych zaciągach zasadnicza grupa stopniała do 17 zawodników. Kwiatkowski znajdował się już poza wyścigiem.

75 kilometrów przed metą ponownie przyspieszył Van der Poel, do którego dołączyli Pogacar, Wout van Aert (Belgia), Mads Pedersen (Dania) i Alberto Bettiol (Włochy). Piątka zgarnęła po drodze dwóch ostatnich uciekinierów, Dinhama i Vermaerke’a, wychodząc na 24 sekundowe prowadzenie. Współpraca w tej konfiguracji nie układała się jednak, dlatego doszedł ich 20-osobowy peletonik.

Szóstą rundę rozpoczęła na czele 18-osobowa grupa, w której jechali Pedersen i Mattias Skjelmose (Dania), Van Aert, Evenepoel, Jasper Stuyven, Tiesj Benoot (Belgia), Pogacar (Słowenia), Alberto Bettiol (Włochy), Stefan Küng i Mauro Schmid (Szwajcaria), Mathieu van der Poel i Dylan van Baarle (Holandia), Neilson Powless (USA), Toms Skujins i Krists Neilands (Łotwa), Valentin Madouas (Francja), Dinham (Australia) i Jhonatan Narvaez (Ekwador).

Z tego grona na 55 kilometrów przed metą odskoczył z niej Bettiol. Włoch na mokrej nawierzchni, akurat przeszedł deszcz, zaczął odjeżdżać, na końcu okrążenia miał w zapasie 41 sekund. Belgom wciąż pozostało czterech zawodników, dlatego to oni napędzali pościg. Ofiarą śliskiej nawierzchni był Narvaez, który upadł na zjeździe prowadzącym do linii mety.

Pogacar, Van der Poel, Van Aert i Pedersen dłużej nie czekali. Oderwali się od reszty i powoli zaczęli zbliżać się do Bettiola. Przedostatnią rundę rozpoczęli ze stratą 24 sekund.

24 kilometry przed metą Włoch był z powrotem na widoku czwórki. Kolarze akurat zbliżali się do podjazdu, gdzie zaatakował Van der Poel. Holender oderwał się, przejechał obok Włocha, wychodząc na prowadzenie 22 kilometry przed metą.

28-letni zawodnik błyskawicznie wypracował kilkanaście sekund przewagi. Pogacar, Van Aert i Pedersen niby zmieniali się w pościgu, ale z marnym skutkiem. Niespełna 17 kilometrów przed metą, gdy zrobiło się 35 sekund, Van der Poel na mokrym zakręcie poleciał jak długi.

To mogło zmienić losy wyścigu, lecz Holender błyskawicznie pozbierał się, rozpoczynając ostatnie okrążenie z zapasem 31 sekund. Rożnica na powrót zaczęła zwiększać się, 10 kilometrów przed metą wynosiła minutę. Właściciel tęczowej koszulki w kolarstwie przełajowym niezagrożony dojechał na metę, zostając właścicielem tęczowej koszulki w kolarstwie szosowym.

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 2023 (WC), Wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn, Edynburg – Glasgow (271,1 km; 128,1 km + 10 x 14,3 km):

Poz.Imię i nazwiskoZespółCzas
1.Mathieu van der PoelHolandia6:07:27
2.Wout van AertBelgia1:37
3.Tadej PogacarSłowenia1:45
4.Mads PedersenDania
5.Stefan KungSzwajcaria3:48
6.Jasper StuyvenBelgia
7.Matthew DinhamAustralia
8.Toms SkujinsŁotwa
9.Tiesj BenootBelgia
10.Alberto BettiolWłochy4:03
11.Neilson PowlessStany Zjednoczone4:20
12.Dylan van BaarleHolandia4:24
13.Mauro SchmidSzwajcaria5:50
14.Mattias SkjelmoseDania6:22
15.Valentin MadouasFrancja7:53
16.John DegenkolbNiemcy8:30
17.Rasmus TillerNorwegia
18.Owain DoullWielka Brytania
19.Alex AranburuHiszpania
20.Kevin VermaerkeStany Zjednoczone
21.Simon ClarkeAustralia
22.Patrick GamperAustria
23.Krists NeilandsŁotwa8:55
24.Petr KelemenCzechy10:01
25.Remco EvenepoelBelgia10:10
26.Connor SwiftWielka Brytania13:59
27.Simone VelascoWłochy
28.Lorenzo RotaWłochy
29.Emīls LiepinsŁotwa
30.Ivan Garcia CortinaHiszpania
31.Marco HallerAustria
32.Lucas ErikssonSzwecja
33.Matevz GovekarSłowenia
34.Kristian SbaragliWłochy
35.Michael GoglAustria
36.Guillaume BoivinKanada
37.Michael BorosCzechy
38.Sebastian SchonbergerAustria
39.Andrea BagioliWłochy
40.Nickolas ZukowskyKanada14:06
41.Jonas RutschNiemcy
42.Adam ToupalikCzechy
43.Silvan DillierSzwajcaria
44.Yves LampaertBelgia14:11
45.Olav KooijHolandia
46.Nelson OliveiraPortugalia14:13
47.Benoit CosnefroyFrancja
48.Ryan ChristensenNowa Zelandia
49.Alexey LutsenkoKazachstan14:15
50.Andreas LeknessundNorwegia14:18
51.Tobias Halland JohannessenNorwegia
TomAsz

Kontakt: tomasz@rowery.org

Zobacz komentarze

  • Przed wyścigiem było dużo narzekania i marudzenia na trasę a okazało się, że na tych rundach w Glasgow wygrał i tak najlepszy/najsilniejszy kolarz sezonu 2023. W ogóle podium nie jest przypadkowe (choć przed wyścigiem bardzo spodziewane). I mimo tego wyścig bardzo emocjonujący, dużo walki i ataków.
    Velo d'Or dla MVDP - nie widzę innej opcji ;)

  • Trochę wstyd Panie Kwiatkowski, skoro jechał pan jako jedyny reprezentant Polski wypadałoby nie schodzić z trasy.

  • "Kwiatkowski poniżej oczekiwań" - co? Jak zwykle widzę napompowano trochę balonik. Michał pojechał tam sam - zero wsparcia od kogokolwiek, po wyczerpującym Tour de France i po Tour de Pologne, który zakończył się w piątek - przedwczoraj. Do tego upadek na 7 etapie, który też pewnie miał jakieś skutki. Michał walczył ile mógł, niestety w nieodpowiednim momencie znalazł się na tyłach peletonu, a jak grupa pękła i Kwiatkowski został to o co miał walczyć? O szlachetne 50 miejsce? Zastanówcie się co piszecie, a pan samozwańczy ekspert może powinien wstać z kanapy.

  • Bardziej niż Kwiatkowskiego to za dzisiejszy wynik można winić Czesława Langa, jak dalej bedzie robił TdP w którym startują zwykle wszyscy najlepsi Polacy z jednym dniem odstępu miedzy mistrzostwami świata, to nie ma co liczyć na żaden dobry wynik w kolejnych latach, mam nadzieje że to przeczyta...

  • Jakby to powiedzieć...aktorzy dopisali, sceneria nie, ale Ci pierwsi uratowali widowisko. Wszyscy co narzekali na trasy TDP powinni karnie przejechać parę rund tej lipnej trasy. Nie wiedziałem dlaczego zawodnicy tak psioczyli na tą trase-teraz już wiem. To tyle o scenerii. Jeśli chodzi aktorów to Ci odegrali dobrze swoje role. Jakoś się cieszę, że MvdP ogolił wyscig i Pogi na podium. Kwiato sam bez szans. Dziwię się, że chciało mu się w ogóle tam jechać. Jak większość uznał, że jak wyscig odjechał to szkoda ryzykować i lepiej oszczędzać siły.
    Co do "samozwańcze" to proponuję nie karmić trolla i nie komentować.widac że tym żyje i pisanie coraz większych głupot go jara

  • Czyli że organizator twoim zdaniem nie ma nic do powiedzenia??? Nawet jak chcą coś narzucić to zawsze można się postawić tym bardziej że argument mocny - startujący w TdP bez szans na walkę w mistrzostwach. Miedzy TdF a TdP było 6 dni odstepu, nie dało sie przesunąć wyścigu o dzień a nawet dwa wcześniej? I tak ponad 95% zawodników z TdF nie bierze udziału w TdP, więc komu co by zawadzało? Zauważ ze ci co dzisiaj walczyli o zwycięstwo nie ścigali sie wcale przez ostatni tydzień

  • Podstawowym problemem dla Kwiato był brak odpoczynku po TdP, bez zrobienia superkompensacji, trudno szukać dobrego wyniku w takim katorżniczym wyścigu jak dzisiaj. Z drugiej strony raczej żaden inny Polski zawodnik nie zrobiłby lepszego wyniku jak Michał. Pisanie, że Kwiatkowski zawiódł jest wynikiem ignoranctwa kolarskiego!

Recent Posts

Zwycięstwo Marty Lach | Wankiewicz na podium etapu Gracia

Marta Lach wygrała wyścig w Luksemburgu. Olga Wankiewicz na podium w Czechach. Wiadomości i wyniki z 27 kwietnia.

27 kwietnia 2024, 20:19

Tour de Romandie 2024: etap 4. Richard Carapaz triumfuje w Leysin, Carlos Rodriguez liderem

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) triumfował na mecie czwartego, królewskiego etapu Tour de Romandie.

27 kwietnia 2024, 16:17

Zapowiedź Vuelta España Femenina 2024

Vuelta España Femenina to pierwsza duża etapówka i pierwszy duży sprawdzian dla najlepszych góralek. Oto trasa, faworytki i plan relacji…

27 kwietnia 2024, 15:25

Giro d’Italia 2024. Geraint Thomas jeszcze raz po maglia rosa

Walijczyk Geraint Thomas wraca na Giro d'Italia i chce jeszcze raz powalczyć o zwycięstwo.

27 kwietnia 2024, 12:53

Tour de Romandie 2024. Thibau Nys uczy się szosowego rzemiosła

Thibau Nys wygrał po ucieczce dnia górski odcinek Tour de Romandie. Młody Belg w Les Marecottes zdobył życiowy wpis do…

27 kwietnia 2024, 10:27

Tour de Romandie 2024. Luke Plapp: “Szczęśliwy Plapp to szybki Plapp”

Luke Plapp walczy o miejsce w czołówce Tour de Romandie, a za dobre wyniki w sezonie olimpijskim, w jego ocenie,…

27 kwietnia 2024, 09:02