MŚ Glasgow 2023. Mateusz Rudyk w ćwierćfinale sprintu

Mateusz Rudyk podczas zawodów kolarstwa torowego

Mateusz Rudyk awansował do ćwierćfinału sprintu indywidualnego podczas Mistrzostw Świata w Kolarstwie w Glasgow.

Polak dobrze wypadł w pierwszej fazie rywalizacji: w kwalifikacjach wykręcił drugi wynik, o 153 tysięczne sekundy przegrywając z Holendrem Harrie Lavreysenem i o 2 tysięczne pokonując reprezentanta Trynidadu i Tobago, Nicholasa Paula.

Rafał Sarnecki miał 27. czas kwalifikacji (531 tysięcznych gorszy od Lavreysena) i odpadł w 1/16 zmagań po przegranej z zawodnikiem z Surinamu, Jairem Tjonem En Fa.

Rudyk w 1/8 finału odprawił z kwitkiem Japończyka Koheiego Terasakiego i w niedzielę, w ćwierćfinale, mierzył się będzie z jego rodakiem, Kaiyą Otą. Jeśli z tego pojedynku wyjdzie zwycięsko, to w poniedziałek walczył będzie o medale.

Pozostałe wyścigi torowe

Trzeciego dnia rywalizacji na welodromie im. Chrisa Hoya rozegrano finałowe bieg w wyścigach drużynowych oraz pierwsze etapy rywalizacji w keirinie i sprincie.

Złoty medal w wyścigu drużynowym na dochodzenie mężczyzn wywalczyli Duńczycy Niklas Larsen, Carl-Frederik Bevort, Lasse Leth i Rasmus Pedersen, którzy pokonali w finale o 2,1 sekundy Włochów Filippo Gannę, Francesco Lamona, Jonathana Milana i Manilo Moro.

Brąz zdobyli Nowozelandczycy Aaron Gate, Campbell Stewart, Thomas Sexton i Nicholas Kergozau de la Boessiere, którzy dogonili ekipę Australii, Olivera Bleddyna, Kellenda O’Briena, Conora Leahy’ego i Sama Welsforda.

Złoto w wyścigu drużynowym na dochodzenie kobiet zdobyły Elinor Barker, Katie Archibald, Josie Knight i Anna Morris, które 3 kilometry pokonały w 4:08.771. Wynik o blisko pięć sekund gorszy wykręciły Nowozelandki Michaela Drummond, Ally Wollaston, Emily Shearman i Bryony Botha.

W walce o brązowy medal, po zaciętej walce, wygrały Francuzki Marion Borras, Valentine Fortin, Clara Copponi i Marie Le Net, które o 275 tysięcznych sekundy pokonały Włoszki Elisę Balsamo, Letizię Paternoster, Martinę Fidanzę i Vittorię Guazzini.

Pierwszej rundy i repasaży keirinu nie przebrnęły polskie sprinterki Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Rywalizacja w tej konkurencji będzie kontynuowana jutro, a w trzech ćwierćfinałach wystąpi 18 zawodniczek, w tym Emma Hinze, Kelsey Mitchell, Mathilde Gros czy Lea Sophie Friedrich.

Downhill

Brytyjczyk Charlie Hatton oraz Austriaczka Valentina Höll zostali mistrzami świata w downhillu.

Hatton o 0.6 sekundy pokonał Austriaka Andreasa Kolba i o 1.2 sekundy swojego rodaka Laurie Greenlanda.

Holl pokonała o 2 sekundy Szwajcarkę Camille Balanche i Francuzkę Marine Cabirou.

Reprezentantów Polski zabrakło na starcie.