ASO na pomoc organizatorom MŚ w Rwandzie | Pikulik 2 punkty od medalu

Daria Pikulik wysoko w omnium, Mateusz Rudyk u progu medalowej rozgrywki w Mistrzostwach Europy. Wiadomości z piątku, 12 stycznia.

Wiadomości dnia

Daria Pikulik zajęła piąte miejsce w omnium podczas Mistrzostw Europy w Kolarstwie Torowym, które odbywają się na welodromie w holenderskim Apeldoorn.

Po czterech wyścigach wchodzących w skład omnium reprezentantce Polski do brązowego medalu zabrakło dwóch punktów. To drugi wysoki wynik Pikulik: we czwartek zajęła czwarte miejsce w scratchu.

Pikulik w piątek finiszowała trzecia w scratchu, dziesiąta w wyścigu tempowym i siódma w wyścigu eliminacyjnym. Przed wyścigiem punktowym dawało jej to szóste miejsce. W złożonym z 80 okrążeń wyścigu Pikulik wygrała dwa lotne finisz i nadrobiła jedno okrążenie nad stawką, tak jak większość zawodniczek. Polka wygrała też podwójnie punktowany ostatni finisz, ale dorobek 129 punktów dał jej piąte miejsce, punkt za czwartą Larą Gilespie i dwa punkty za trzecią Valentiną Fortin.

Złoto wywalczyła Norweżka Anita Yvone Stenberg (142 punkty), a srebro Brytyjka Neah Evans (136 punktów).

Daria Pikulik, kolarstwo torowe

Mateusz Rudyk awansował do półfinału Mistrzostw Europy w sprincie indywidualnym.

Polak miał drugi wynik kwalifikacji (gorszy o 218 tysięcznych od Holendra Harriego Lavreysena) i w 1/8 finału poradził sobie łatwo z Alejandro Martinezem Chorro. W ćwierćfinale najlepszy polski sprinter dwa razy pokonał Francuza Sebastiena Vigiera i w sobotę w półfinale zmierzy się z reprezentującym Izrael Mikhailem Yakovlevem.

W drugim półfinale powalczą Holendrzy Jeffrey Hoogland i Lavreysen.

Maciej Bielecki miał 19. wynik kwalifikacji i w 1/16 finału przegrał z Włochem Stefano Moro.

Brytyjczycy Daniel Bigham i Charlie Tanfield zdobyli złoto i srebro w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

Dwójka najszybciej pojechała w kwalifikacjach, a nowy rekordzista globu w jeździe godzinnej w finale okazał się lepszy z wynikiem 4:05.783. Brąz zdobył Rasmus Pedersen (4:10.119).

Adam Woźniak w kwalifikacjach miał 13. wynik: 400 metrów pokonał w 4 minuty 17 sekund i 628 tysięcznych.

Bartosz Rudyk zajął 10. miejsce w scratchu mężczyzn. Wygrał Portugalczyk Iuri Leitao przed Austriakiem Timem Waflerem i Duńczykiem Tobiasem Hansenem.

We czwartek szóste miejsce w madisonie wywalczyli Alan Banaszek i Wojciech Pszczolarski. Złoto po zaciętym pojedynku wygrali Niemcy Roger Kluge i Theo Reinhardt, o 4 punkty wyprzedzając Francuzów Donovana Grondina i Thomasa Boudata. Brąz trafił do Duńczyków Michaela Morkova i Theodora Storma.

Brytyjka Emma Finucane została mistrzynią Europy w sprincie indywidualnym.

Srebro przypadło Niemce Lei Sophii Friedrich, a brąz jej rodaczce Emmie Hinze. Nikola Sibiak wywalczyła 7. lokatę, a Paulina Petri zajęła 15. miejsce. Sibiak w kwalifikacjach miała siódmy czas, a w 1/8 finału odprawiła z kwitkiem Belgijkę Nicky Degrendele. W ćwierćfinale Polka nie poradziła sobie z utytułowaną Francuzką Mathilde Gros.

Organizator Mistrzostw Świata w Kolarstwie Szosowym, które w 2025 roku odbędą się w Rwandzie, będzie wspierany przez dwie doświadczone organizacje.

Rozpisany na to zadanie przetarg wygrali ASO i Golazo. Ta pierwsza przede wszystkim kojarzy się z Tour de France, druga Tour de France, druga organizuje między innymi Baloise Belgium Tour, Renewi Tour i X2O Bathrooms Trophy w kolarstwie przełajowym.

Jesteśmy zaszczyceni, że możemy być współgospodarzami tego historycznego dla Afryki wydarzenia sportowego. Jesteśmy aktywni w Afryce Wschodniej od ponad dekady. W ostatnich latach nasze działania nabrały tempa w Kenii. To kolejny duży krok w rozwoju naszej obecności w Afryce. Golazo otworzy drugie biuro w Kigali w Rwandzie, oprócz obecnego biura w Nairobi w Kenii

– powiedział w wydanym oświadczeniu Bob Verbeeck z Golazo.