Torowe Mistrzostwa Europy 2021. Archibald i Neah w madisonie, Hoogland w keirinie

Katie Archibald i Neah Evans zostały mistrzyniami Europy w madisonie. Brytyjska para w wyścigu złożonym ze 120 okrążeń (30 km) zgromadziła 63 punkty i pewnie sięgnęła po złoto ostatniego dnia rywalizacji w Grenchen.

Dla Archibald to 23. medal mistrzostw Europy, w tym 16. złoty. 27-latka tylko na tych mistrzostwach zdobyła trzy złote krążki: wcześniej triumfowała w omnium i w scratchu.

Dla Evans to piąty złoty medal mistrzostw Europy. 31-latka poprzednio zdobyła trzy krążki w wyścigu drużynowym na dochodzenie i jeden w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

Drugie miejsce w sobotni wieczór zajęły Dunki Julie Leth i Amalie Dideriksen (50 pkt.), a podium dopełniły Francuzki Marion Borras i Victoire Berteau (49 pkt.).

Polki, Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj, wygrały pierwszy finisz i punktowały w dziesiątym sprincie, co przełożyło się na 8 punktów i 7. miejsce.

Hoogland mistrzem w keirinie

Jeffrey Hoogland wywalczył złoty medal Torowych Mistrzostw Europy w keirinie. Holender w finale pokonał Francuza Toma Derache’a i Niemca Joachima Eilersa.

Patryk Rajkowski zajął 5. miejsce, a Daniel Rochna sklasyfikowany został na 8. miejscu.

Polacy dobrze rozpoczęli zmagania w keirinie. Rajkowski wygrał swój bieg w pierwszej rundzie i awansował do bezpośrednio do drugiej fazy zmagań. Daniel Rochna w drugiej rundzie znalazł się dopiero po wygranym biegu w repasażach.

Na drodze do finału Rajkowski świetnie wypadł w swoim biegu w drugiej rundzie, ulegając tylko mistrzowi świata Harriemu Lavreysenowi. Rochna nie zdołał awansować do pierwszej szóstki, ale w małym finale finiszował drugi i ukończył zmagania jako ósmy.

Lea Sophie Friedrich złota w keirinie

Niemka Lea Sophie Friedrich pokonała Ukrainkę Olenę Starikovą w finale keirinu i została mistrzynią Europy w tej konkurencji. Podium dopełniła Rosjanka Yana Tyshchenko.

Marlena Karwacka ucierpiała w kraksie w drugiej rundzie i ostatecznie zajęła 10. miejsce.

Urszula Łoś i Marlena Karwacka nie awansowały bezpośrednio do drugiej rundy i walczyły w repasażach. Karwackiej udało się zakwalifikować, natomiast Łoś nie zdołała wywalczyć miejsca w kwalifikującej się trójce i sklasyfikowana została na 13. miejscu.

Madison mężczyzn dla Havika i Van Schipa

Yoeri Havik i Jan Willem van Schip zdobyli złoto w madisonie mężczyzn. Holendrzy, wicemistrzowie kontynentu z 2019 roku, tym razem sięgnęli po złoto.

Duet dzięki dwóm nadrobionym kółkom i trzem wygranym finiszom zdołał zgromadzić 60 punktów i o cztery oczka pokonać niezwykle równo punktujących Belgów: Kenny’ego de Ketele i Lindsaya de Vyldera.

W złożonym z 200 okrążeń wyścigu podium dopełnili Portugalczycy: Iuri Leitao oraz Rui Oliveira, którzy zdobyli 49 punktów.

Polska para – Alan Banaszek i Bartosz Rudyk – nie ukończyła zmagań.

Bilans

Najwięcej medali zdobyli reprezentantki i reprezentanci Holandii, w Grenchen zdobywając 11 krążków. 10 razy na podium stawali zawodnicy i zawodniczki z flagą Francji na kostiumie, a 9 medali zabiera ze sobą reprezentacja Rosji.

Polska zajęła 6. miejsce w gronie trzynastu krajów, które wywalczyły medale. Biało-czerwoni mogą pochwalić się czterema krążkami: złotem Alana Banaszka w omnium, brązami Patryka Rajkowskiego na kilometr, Darii Pikulik w scratchu i Macieja Bieleckiego, Rajkowskiego, Mateusza Rudyka i Daniela Rochny w sprincie drużynowym.