Torowe Mistrzostwa Europy 2024. Siostry Pikulik czwarte w madisonie

Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, madison, torowe kolarstwo

Daria Pikulik i Wiktoria Pikulik zajęły czwarte miejsce w madisonie podczas Torowych Mistrzostw Europy w Apeldoorn.

Złoto zdobyły Francuzki Valentine Fortin i Marion Borras (50 punktów), srebro Belgijki Kathrijn de Clercq i Lotte Kopecky (41 punktów), a brąz Włoszki Elisa Balsamo i Vittoria Guazzini (28 punktów).

Polki pojechały bardzo równy wyścig i do końca liczyły się w grze o medale: brązowy krążek przegrały na ostatnim finiszu w bezpośrednim pojedynku z Włoszkami.

Dla sióstr Pikulik to najlepszy wynik w historii startów w Torowych Mistrzostwach Europy. Siostry wywalczyły już 5. (2022), 6. (2019 i 2023), 7. (2021) miejsca w europejskim czempionacie.

Madison był jedną z ostatnich konkurencji rozgrywanych w ramach Torowych Mistrzostw Europy w Apeldoorn. Dla sióstr Pikulik to kolejny bardzo dobry wynik: w poprzednich dniach Wiktoria zajęła piąte miejsce w wyścigu punktowym, Daria czwarte w scratchu i piąte w omnium, gdzie do brązowego medalu zabrakło jej dwóch punktów.

Duńczyk Niklas Larsen zdobył tytuł mistrza Europy w wyścigu punktowym.

Dorobek 66 punktów pozwolił zawodnikowi z Półwyspu Jutlandzkiego wyraźnie pokonać Hiszpana Sebastiana Morę Vedriego (58 punktów) oraz Francuza Oscara Nilssona-Juliena (45 punktów).

Bartosz Rudyk nie ukończył wyścigu.

Josie Knight najszybciej pokonała dystans 3 kilometrów i została mistrzynią Europy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

Brytyjka w finałowym biegu zegar zatrzymała po 3 minutach 22 sekundach i 816 tysięcznych i okazała się lepsza o 3 tysięczne sekundy od Niemki Franziski Brausse. Brąz wywalczyła Brytyjka Anna Morris, która w małym finale pojechała niemal identycznie jak jej rodaczka i z wynikiem 3:22.934 zdobyła brąz.

Brausse wygrała kwalifikacje z czasem 3:22.574, ale Knight i jej rodaczka Anna Morris zanotowały straty mniejsze niż sekunda. Olga Wankiewicz w kwalifikacjach miała siódmy wynik (+13.695), a Patrycja Lorkowska trzynasty wynik (+19.967).