Torowe Mistrzostwa Europy 2021. Patryk Rajkowski z brązowym medalem

Patryk Rajkowski zdobył brązowy medal Mistrzostw Europy w Kolarstwie Torowym w wyścigu na kilometr.

Polak w finale uzyskał trzeci wynik (59.890) i uległ tylko dwóm Holendrom. Złoto zdobył Jeffrey Hoogland, który w finale dystans 1000 metrów pokonał w 58.016, a srebro Sam Ligtlee (59.767).

Rajkowski do finału awansował z drugim wynikiem kwalifikacji (59.502). Te wygrał Hoogland, który jako jedyny złamał barierę 59 sekund (58.286). Poniżej minuty na tym etapie rywalizacji pojechał jeszcze tylko Ligtlee (59.882).

Nikol Płosaj tuż za podium eliminatora

Nikol Płosaj zajęła czwarte miejsce w wyścigu eliminacyjnym kobiet. Polka w naznaczonym poważną kraksą wyścigu uległa tylko Francuzce Valentinie Fortin, Włoszce Letizi Paternoster i Brytyjce Neah Evans.

Staniszewski tuż za podium wyścigu punktowego

Daniel Staniszewski zajął 4. miejsce w wyścigu punktowym. Polak w rywalizacji na dystansie 40 kilometrów (160 okrążeń) zgromadził 43 punkty i zmagania ukończył za złotym Francuzem Benjaminem Thomasem (81 pkt.), srebrnym Portugalczykiem Iurim Leitao (61 pkt.) oraz brązowym Rosjaninem Vlasem Shichkinem (57 pkt.).

Staniszewski w toku zmagań jako jedyny z pierwszej piątki nadrobił jedno a nie dwa okrążenia nad resztą stawki. Polak wygrał jednak dwa lotne finisze, punktował na przedostatnim i wygrał ostatni sprint, co dało mu taki sam wynik co zawodnicy piąty i szósty. Zwycięstwo na ostatnim finiszu zdecydowało jednak o tym, że to Polak zajął miejsce tuż za podium.

Wyścigi drużynowe na dochodzenie

Reprezentacje Polski na swoim poziomie wypadły w wyścigach drużynowych na dochodzenie.

W wyścigu kobiet kadra Polski w składzie Karolina Karasiewicz, Karolina Kumięga, Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj zapisała szósty czas kwalifikacji (4:25.248). Polkom w pierwszej rundzie przyszło mierzyć się z Rosjankami.

W tym biegu Płosaj zastąpiła Nikola Wielowska. Biało-czerwone przegrały o 5 sekund i 65 tysięcznych z rywalkami, które 4 kilometry pokonały w 4:22.427. W klasyfikacji końcowej dało im to 7. miejsce.

W rywalizacji mężczyzn Daniel Staniszewski, Bartosz Rudyk, Szymon Krawczyk i Alan Banaszek w kwalifikacjach zapisali 3:57.569. Wynik ten w gronie dziewięciu drużyn wystarczył na siódme miejsce. Najlepszy czas wykręcili Szwajcarzy (3:53.398), a różnice między pierwszą a szóstą obsadą zamknęły się w przedziale 2,5 sekundy.

Polacy w pierwszej rundzie mierzyli się z Niemcami. Tobias Buck-Gramcko, Felix Gross, Nicolas Heinrich i Theo Reinhardt swój występ na dystansie 4 kilometrów zakończyli po 3 minutach 52 sekundach i 43 tysięcznych, co pozwoliło im o prawie 5,8 sekundy wyprzedzić biało-czerwoną czwórkę (3:57.780). Polski skład sklasyfikowany został tym samym na 6. miejscu.