Danielo - odzież kolarska

Tokio 2020. Niedopuszczalne zachowanie dyrektora niemieckiej kadry

Dyrektor sportowy Niemieckiego Związku Kolarskiego, Patrick Moster, znalazł się w ogniu krytyki, po tym jak jego rasistowskie odzywki zarejestrowały kamery podczas relacji z olimpijskiej czasówki.

Na trasie środowej czasówki Moster stał w strefie bufetu i motywować miał dwóch swoich reprezentantów: Nikiasa Arndta oraz Maximiliana Schachmanna.

Komentatorom niemieckiej telewizji opadły jednak szczęki, gdy kamery zarejestrowały jak Moster dwukrotnie do przejeżdżającego Arndta krzyknął „goń tych poganiaczy wielbłądów”. W tej rasistowskiej odzywce na myśli miał Algierczyka Azzedine Lagaba oraz Erytrejczyka Amanuela Ghebreigzabhiera, którzy pedałowali przed zawodnikiem Team DSM.

Jestem wstrząśnięty, tym co wydarzyło się podczas czasówki. Dystansuję się od tego, co krzyczał nasz dyrektor sportowy. Takie słowa są nie do zaakceptowania. Igrzyska i sport to tolerancja, szacunek, uczciwość

– zatwittował zbulwersowany Arndt.

Moster przeprosił za swoje zachowanie. Prezydent Niemieckiego Związku Kolarskiego, eks-polityk Rudolf Scharping, zapowiedział, że z Mosterem porozmawia po zakończeniu Igrzysk.

Stałem w strefie bufetu, dopingowałem Arndta. Wymsknęły mi się te słowa, bardzo za nie przepraszam. Nie chciałem nikogo obrazić

– tłumaczył się niezdarnie w rozmowie z niemiecką agencją “DPA”.

Arndt w olimpijskiej jeździe na czas zajął 19. miejsce, Ghebreigzabhier był 33., a Lagaba 36. (na 39 startujących).

Głos w sprawie zabrała też Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI).

UCI wyraża głębokie ubolewanie z powodu słów, które padły z ust dyrektora sportowego Niemieckiego Związku Kolarskiej podczas olimpijskiej czasówki mężczyzn. Takie wyrażenia godzą w wartości, które UCI reprezentuje, promuje i których broni. Rasizm nie ma miejsca w sporcie. UCI będzie kontynuowała zaangażowanie w wysiłek mający na celu wykorzenienie wszelkich form dyskryminacji z kolarstwa i promowanie różnorodności i równości

– czytamy w komunikacie kolarskiej centrali.

Aktualizacja (29/07):

Patrick Moster został odsunięty od pracy z kadrą Niemiec na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Dyrektor sportowy ma wrócić z Japonii do Niemiec, poinformowała Niemiecka Konfederacja Sportów Olimpijskich (DOSB).

Jesteśmy przekonani, że jego przeprosiny za rasistowskie odzywki są szczere. Wypowiadając je Pan Moster naruszył wartości olimpijskie. Uczciwość, szacunek i tolerancja nie podlegają dyskusji w Team D

– powiedział prezes DOSB, Alfons Hörmann.

12 Comments

  1. Nde

    28 lipca 2021, 22:41 o 22:41

    W zasadzie nie ma tu co komentowć …

  2. massi

    28 lipca 2021, 22:56 o 22:56

    Założę się, że podobnymi słowami / np. goń tych ujeżdżaczy koni / do białego kolarza nikt by nie nie przejął.
    A dlaczego wg. ciebie Moster “tłumaczył się niezdarnie”?

    • Paweł Gadzała

      29 lipca 2021, 09:15 o 09:15

      Nikt nie określa niemieckich zawodników jako “ujeżdżaczy koni”, jak to nazwałeś, i jest ku temu powód. Określenie, którego ten pan użył w stosunku do tych zawodników opiera się na stereotypie pochodzącym z czasów kolonialnych. Stereotypie, który traktuje przedstawicieli niektórych nacji jako gorszych ze względu na kolor skóry i utożsamia ich jedynie z poganianiem wielbłądów. Dlatego jest to odzywka rasistowska.

      Tłumaczył się niezdarnie, bo przepraszał za to, że mu się wymsknęło. Nie przeprosił za to, że dwóch kolarzy, dwóch ludzi, potraktował bez szacunku i w oparciu o najgorszy stereotyp.

  3. kristinho

    28 lipca 2021, 23:26 o 23:26

    Lecz się xD

  4. kristinho

    29 lipca 2021, 11:03 o 11:03

    To było do Massiego.
    A w dłuższej formie: zgadzams się z Pawłem Gadzałem, że nikt nie wpadłby na pomysł nazywania tak Niemców. Z drugiej strony, wyzwiska od nazistów leżą w Polskiej ksenofobicznej naturze. Zarówno z rasizmem, jak i ksenofobią trzeba walczyć, czego nie można dokonać powielając stereotypy (bądź je tolerując) tak, jak chce tego Massi.

  5. reko

    29 lipca 2021, 11:49 o 11:49

    Z jednej strony słabo wyszło, palnął głupotą, która podchodzi pod jakąś tam dyskryminację. Z drugiej strony w tym powalonym świecie istnieją podwójne standardy…jak pewna Pani z Chicago powiedziała, że od dziś rozmawia tylko z czarnymi dziennikarzami to wszyscy zaczęli klaskać. Poza tym i tak minął się z prawdą bo raczej poganiali dromadery….
    @kristinho…no leżą w naszej naturze co oczywiście fajnie byłoby w końcu wyplenić z tego narodu. Z drugiej strony ta forma uprzedzeń ma podłoże historyczne bo sporo doświadczyliśmy ze strony niektórych państw i starsze pokolenia mają to jeszcze w pamięci.

  6. zulu

    29 lipca 2021, 11:50 o 11:50

    Coś co kiedyś byłoby po prostu zabawne dzisiaj staje się skandalem. Nadchodzi świat robotów o jednolicie zaprogramowanych mózgach zdalnie sterowanych przez media. W przyszłości będzie panować taka antykesnofobia że gdy wyjdziesz poza program to będziesz automatycznie kasowany. Na tym będzie polegać wolność słowa, tolerancja i uświadamianie.

    • Paweł Gadzała

      29 lipca 2021, 12:16 o 12:16

      Zulu, ale świat się zmieniał i będzie się dalej zmieniał, więc argumentacja z wykorzystaniem równi pochyłej (“patrzcie co się dzieje teraz, zaraz będzie jeszcze gorzej i u wszystkich”) jest trochę bez sensu. Kiedyś taki zwrot był być może uznawany za zabawny. Ale to było w czasach, gdy papierosy paliło się w biurach, kobietom za tę samą pracę nie płaciło się tyle samo co mężczyznom, a świadomość tego, jak żyją ludzie na innych kontynentach była znikoma i sprowadzała się do identyfikowania zwierzątek na obrazkach w książkach. Świat poszedł do przodu, kalki myślowe pozostały. Pewne rzeczy nie są akceptowane, zamiast narzekać, to trzeba się edukować, aktualizować swoją wiedzę o świecie.

  7. massi

    29 lipca 2021, 15:37 o 15:37

    cyt. Zarówno z rasizmem, jak i ksenofobią trzeba walczyć, czego nie można dokonać powielając stereotypy (bądź je tolerując) tak, jak chce tego Massi.
    A gdzie ja napisałem, że tego chcę? Zwróciłem tylko uwagę, że białych też się obraża, ale nikt z tego powodu nie robi żadnych problemów ani nie wyrzuca z igrzysk. A czy użycie określenia -porównania “ujeżdżaczy koni ” do białych do Amerykanów też jest wg Ciebie obraźliwe i jest rasistowskie? Przecież w XIX wieku tysiące Amerykanów hodowało i ujeżdżało konie.
    Pojedź do któregoś afrykańskiego kraju to się przekonasz jak będziesz tam traktowany.
    Mam kolegę, który od paru lat mieszka w RPA . Biali są tam dyskryminowani we wszystkim.

  8. Bedrzich

    29 lipca 2021, 18:29 o 18:29

    massi – To prawda, że biali są obecnie dyskryminowani w RPA, ale sami sobie na to zapracowali. Wiele lat apartheidu zrobiło swoje. Jak to mówią Francuzi “action – réaction”!!!

  9. charemski

    29 lipca 2021, 21:25 o 21:25

    @massi Ty ciągle brniesz z tymi ujeżdżaczami koni. Jak kulą w płot. To nie jest nacechowane negatywnie ani nie jest częścią żadnego stereotypu. Trochę empatii i edukacji. Podpowiem Ci porównanie: mówić o Arabach jako o poganiaczach wielbłądów to tak samo jak o Tobie jako o tym który nienawiść do Żydów wyssał z mlekiem matki. Myślę, że nie byłbyś zadowolony chociaż nie wiem….

    Z drugiej strony @zulu na rację że przesadna poprawność polityczna też jest zła. Ale to przecież nie może usprawiedliwiać ksenofobii i rasizmu.

  10. reko

    30 lipca 2021, 11:27 o 11:27

    @Biedrzich oczywiście…ale tym można usprawiedliwić uprzedzenia Polaków w stosunku do Niemców i Rosjan. A także uprzedzenia Ukraińców do Polaków itp. I tak ten kocioł będzie ciągnął się dalej…uważam jednak, że sport powinien być wolny od takich rzeczy i być wzorem dla innych części życia społecznego. Dlatego nie podoba mi się jednak głupi tekst o poganiacz jak i z drugiej strony- klękanie piłkarzy przed meczem.