Danielo - odzież kolarska

Niskie wypłaty i niepewność. Ankieta The Cyclists’ Alliance o stanie kolarstwa kobiet

Niezależny związek zawodowy, The Cyclists’ Alliance, zaprezentował wyniki corocznej ankiety dotyczącej stanu kolarstwa kobiet. 

Związek powstał w 2017 roku i ma na swoim celu poprawę warunków pracy zawodniczek, a także ochronę i zwiększanie szacunku dla peletonu pań. 

W tegorocznej ankiecie The Cyclists’ Alliance udział wzięło ponad 100 zawodniczek, z czego około 10% to kolarki górskie. Została ona przeprowadzona pomiędzy majem a czerwcem. 

Wyniki głównie skupiają się na aspekcie ekonomicznym, podkreślając stosunkowo niskie zarobki w peletonie kobiet.

Wyniku sugerują, że choć rosną wynagrodzenia dla najlepszych zawodniczek – co czwarta ankietowana zawodniczka rocznie inkasuje ponad 30 000 euro – jednocześnie powiększa się różnica pomiędzy najlepiej, a najgorzej zarabiającymi. Spośród biorących udział w ankiecie, 25% profesjonalnych zawodniczek nie otrzymuje wynagrodzenia, a spośród tych z wypłatą niemal 32% pobiera mniej niż 15 000 euro rocznie.

Te wartości zbliżone są do wyników ankiet z lat 2017 i 2019. W gronie ponad 200 zawodniczek 18% nie otrzymywało wypłaty w 2017 roku, w gronie 129 ankietowanych w 2019 roku odsetek ten wynosił 23%.

Według tegorocznej ankiety, 72% zawodniczek przyznało, że rozważyłoby zakończenie kariery z powodu problemów finansowych, a 87% byłoby skłonne do jej przedłużenia, gdyby czerpały z kolarstwa więcej pieniędzy.

Drugim kluczowym czynnikiem jest możliwość założenia rodziny – 56% ankietowanych kolarek odeszłoby z kolarstwa w tym celu, zaś 46% przedłużyłoby karierę, gdyby istniały lepsze warunki do założenia rodziny.

Ponadto 43% zawodniczek, które wzięły udział w ankiecie, musiało zwrócić ekipom koszty powiązane ze sprzętem, jego naprawą, kwestiami medycznymi lub za podróże. 33% ankietowanych kobiet pracuje również na drugi etat, a 46% studiuje lub podjęło wysiłek zapisania się na uczelnię.

Sytuację w tym rok nieco utrudniła pandemia choroby COVID-19. W październiku The Cyclists’ Alliance opublikowała wyniki ankiety zawodniczek odnośnie przestrzegania protokołów sanitarnych, a teraz zadała zawodniczkom pytania związane z ekonomią. 

Według nowych wyników, 29% ankietowanych zawodniczek albo otrzymało obniżkę pensji, albo całkowicie ją straciło, a 76% martwi się o możliwości podpisania kontraktu na przyszły sezon. 

Oprócz tego, badanie zwróciło uwagę na wzrost liczby zawodniczek szukających porad prawnych przed podpisaniem umowy z 16% do 23%. To oznacza, że ponad 3/4 ankietowanych nie zasięgało porady prawnej przed podpisaniem umowy. Pomoc prawna ma być jednym z głównych powodów dołączenia do związku.

W kwestii zagrożeń i problemów postawionych przed peletonem pań wymieniono m.in. problemy z otrzymaniem wiz wjazdowych dla zawodniczek spoza Europy, niskie standardy w ekipach i na wyścigach, niepewność przy podpisywaniu umów i znajdywaniu stabilnej pracy i przeskok z poziomu juniorskiego do elity. 

1 Comments

  1. Karol

    9 listopada 2020, 16:16 o 16:16

    Skoro są zawodniczki które nie dostają pieniędzy za jeżdżenie na rowerze to ciężko nazwać je zawodowymi. Zawodowy sport co do zasady polega na tym, że zarabia się pieniądze na uprawianiu sportu a nie dokłada do tego. Dokładają amatorzy do sportu. Taka zasadnicza różnica, tak jak i umiejętności.