Liege-Bastogne-Liege 2020. Kwiatkowski ze wsparciem Froome’a

Michał Kwiatkowski i Chris Froome

Michał Kwiatkowski poprowadzi brytyjski zespół Ineos Grenadiers na trasie belgijskiego klasyku Liege-Bastogne-Liege (4 października).

Polak, zwycięzca etapowy tegorocznej edycji Tour de France i czwarty zawodnik mistrzostw świata, kontynuuje tym samym kampanię klasyków. W Liege postara się poprawić trzecie miejsce, które w przeszłości wywalczył dwukrotnie: w latach 2014 i 2017.

Tegoroczna edycja belgijskiego monumentu liczy 256 kilometrów. Na trasie wyrośnie 11 znanych podjazdów, a ostatnim z nich będzie Côte de la Roche-aux-Faucons. Z jego szczytu do mety pozostaje 15 kilometrów, a te zmarszczy tylko wspinaczka Gonhis-Boncelles (1,8 km; 5,3%).

Kwiatkowskiego na ardeńskich szosach wesprze Michał Gołaś, ale w składzie znalazł się także czterokrotny zwycięzca Tour de France Chris Froome. Brytyjczyk trenuje przed Vuelta a Espana i powinien pracować na wynik swojego drużynowego kolegi.

W składzie zespołu Dave’a Brailsforda znaleźli się też Kolumbijczycy Sebastian Henao i Ivan Sosa, Brytyjczyk Ethan Hayter i Australijczyk Cameron Wurf.

W tym sezonie ardeńskie klasyki zostały przełożone z kwietnia na październik w obliczu pandemii wirusa SARS-Cov-2. W środę rozegrano już Strzałę Walońską, natomiast zaplanowany na 10 października Amstel Gold Race został odwołany.

Kwiatkowski, który w Strzale Walońskiej finiszował szósty, po Liege-Bastogne-Liege w planach ma występy w wyścigach na bruku, m.in. Ronde van Vlaanderen i Paryż-Roubaix.