Trasy Liege-Bastogne-Liege i Fleche Wallonne 2020

Amaury Sport Organisation (ASO) zaprezentował tegoroczne trasy Fleche Wallonne i Liege-Bastogne-Liege. Te nie uległy większym zmianom w stosunku do roku 2019, kosmetyczne zmiany wprowadzono na finałowej pętli trasy Fleche Wallonne.

Strzała Walońska i Liege-Bastgogne-Liege odbędą się kolejno 22 kwietnia (środa) i 26 kwietnia (niedziela). Wyścigi kobiet zaplanowano na kilka godzin przed rywalizacją mężczyzn, a obie imprezy zakończa się odpowiednio w Huy i w centrum Liege.

Belgijskie klasyki należą, wraz z holenderskim Amstel Gold Race, do tzw. ardeńskiego tryptyku, a wieńcząca sezon klasyków "Staruszka" to także wyścig o statusie monumentu.

La Fleche Wallonne (24 kwietnia)

Strzała Walońska nie zmieni zasadniczo swojego charakteru: wszystko rozstrzygnie się na Mur de Huy, który peleton pokona trzy razy.

Na finałowej pętli wokół miejscowości Huy wyrośnie nieznana dotąd wspinaczka pod Côte du chemin des Gueuses (1,8 km, 6,5%), która zastąpi Côte de Cherave.

Peleton panów pokona 202 kilometry, na 30. kilometrze rozgrzewając się na Côte de Trasenster (3,3 km, 4,9%), a następnie trzykrotnie wspinając się na Côte de Ereffe (2,1 km, 5%), Côte du chemin des Gueuses i na Mur de Huy (1,3 km, 9,6%).

Oprócz 19 zespołów o statusie WorldTeam na trasie pojawią się też drugoligowe Team Direct Energie, Circus – Wanty Gobert, Alpecin-Fenix, Sport Vlaanderen-Baloise i Team Arkéa - Samsic.

La Fleche Wallonne Femmes (24 kwietnia)

Strzała Walońska kobiet nie zmieni zasadniczo swojego charakteru: wszystko rozstrzygnie się na Mur de Huy, który peleton pokona dwa razy.

Na finałowej pętli wokół miejscowości Huy wyrośnie nieznana dotąd wspinaczka pod Côte du chemin des Gueuses (1,8 km, 6,5%), która zastąpi Côte de Cherave.

Peleton kobiet pokona 124 kilometry, na 45. kilometrze po raz pierwszy sprawdzając się na Côte de Warre (2,2 km, 4,9%), a w finale dwa razy przejedzie pętlę z Côte d'Ereffe (2,1 km, 5%), Côte du chemin des Gueuses i Mur de Huy (1,3 km, 9,6%).

Liege-Bastogne-Liege (26 kwietnia)

Trasa "Staruszki" nie uległa zmianom w stosunku do roku ubiegłego. Wyścig ponownie finiszował będzie na bulwarze d’Avroy, w centrum Liege. Na trasie wyrośnie 11 podjazdów, a ostatnim z nich będzie Côte de la Roche-aux-Faucons, 15 kilometrów przed metą.

W sumie do pokonania 256 kilometrów. Układ wspinaczek pozostanie niezmieniony, a położona na 219. kilometrze Côte de La Redoute (2 km, 8,9%) powinna odegrać znacząca rolę w formowaniu się akcji zaczepnych. W finale pozostają Côte des Forges (1,3 km; 7,8%) oraz Côte de la Roche aux Faucons (1,3 km; 11%). Z ostatniego zaznaczonego podjazdu do mety pozostanie 15 kilometrów, ale zaraz za Roche aux Faucons znajduje się jeszcze krótki podjazd Gonhis-Boncelles (1,8 km; 5,3%).

Zaproszenia otrzymały Team Direct Energie, Circus–Wanty Gobert, Alpecin-Fenix, Sport Vlaanderen-Baloise, Team Arkéa-Samsic i Wallonie Bruxelles.

Liege-Bastogne-Liege Femmes (26 kwietnia)

Trasa czwartej edycji belgijskiego wyścigu nie uległa zmianom w stosunku do roku ubiegłego. Panie ponownie finiszowały będą na bulwarze d’Avroy, w centrum Liege.

Na trasie wyrośnie 5 oznaczonych podjazdów, a ostatnim z nich będzie Côte de la Roche-aux-Faucons, 15 kilometrów przed metą.

Peleton pokona 138,5 kilometra, a po przejechaniu Côte de La Redoute (2 km, 8,9%) ominie Côte des Forges by skierować się bezpośrednio na Roche-aux-Faucons.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: