Danielo - odzież kolarska

MŚ Imola 2020. Trasy czasówek i wyścigów ze startu wspólnego

Trasa mistrzostw świata we włoskiej miejscowości Imola zwiastuje batalię między klasykowcami lubiącymi ardeńskie trasy oraz góralami, którzy mają w sobie wystarczająco eksplozywności by myśleć o finiszu z mniejszej grupki.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) przedstawiła trasy mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, które odbędą się w dniach 24-27 września. 

Światowy czempionat podejmie włoskie miasteczko Imola, położone na południe od Bolonii. Włoscy organizatorzy imprezę organizują w mniej niż miesiąc, gdyż ich kandydaturę zaaprobowano na początku września, po wycofaniu się komitetu organizacyjnego szwajcarskich mistrzostw w Aigle i Martingy.

Wobec licznych ograniczeń poruszania się oraz zmieniającej się międzynarodowej sytuacji sanitarnej UCI zdecydowała się na rozegranie tylko wyścigów elity mężczyzn i kobiet.

Jazda indywidualna na czas

Mężczyźni i kobiety pokonają tę samą trasę jazdy indywidualnej na czas. Odcinek jest delikatnie pofałdowany i liczy 31,7 kilometra, a jego charakterystyka powinna sprzyjać specjalistom i specjalistkom w tej dziedzinie kolarskiego fachu.

Rywalizacja rozpocznie się i zakończy na torze wyścigowym, a trasa poprowadzi na południe do Borgo Tosignano, gdzie po niemal 15 kilometrach wyznaczono punkt pomiaru czasu.

Wyścigi ze startu wspólnego

Runda wyścigu ze startu wspólnego liczy 28,8 kilometra, a zmagania rozpoczną się i zakończą na torze wyścigowym Autodromo Enzo e Dino Ferrari. Ten w latach 1980-2006 był areną wyścigów Formuły 1, a rozgrywane na nim GP San Marino kojarzone jest najbardziej z tragicznymi wypadkami z roku 1994, gdy śmiertelnymi ofiarami wypadków padli trzykrotny mistrz świata Ayrton Senna i Roland Ratzenberger.

Runda naznaczona jest dwiema wspinaczkami: Mazzolano (2,8 km; 5,9%) oraz Cima Gallisterna (2,7 km; 6,4%). Pierwsza z nich rozpoczyna się kilometrową sekcją, na której średnie nachylenie to prawie 10%, natomiast druga zawiera sekcję o długości 1300 metrów i średnim nachyleniu prawie 11%.

Ze szczytu drugiego podjazdu do mety pozostaje 11,5 kilometra.

Elita mężczyzn pokona 9 okrążeń, co złoży się na 258,2 kilometra i blisko 5000 metrów przewyższenia. Elita kobiet rundę przejedzie pięć razy: 143 kilometry z łącznym przewyższeniem 2800 metrów.

Profil wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn

Profil wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet