Amerykanie za pięć dwunasta

Zawodnicy i zawodniczki z USA planują szybkie powroty do Europy by móc przygotować się do rozpoczynającego się w sierpniu sezonu. Od 1 lipca Amerykanie mogą napotkać spore problemy lub w ogóle nie mieć możliwości dostania się do krajów Unii Europejskiej.

Unia Europejska 1 lipca zmienić ma wytyczne dotyczące obywateli krajów spoza bloku, którzy wjechać chcą na jego terytorium. Granice mają zostać otwarte dla grupy krajów, które lepiej poraziły sobie z pandemią wirusa SARS-Cov-2, natomiast na liście tej zabraknąć ma m.in. Rosji i Stanów Zjednoczonych, informował 26 maja „The New York Times”.

To zła wiadomość dla amerykańskich kolarzy i kolarek, którzy czas po wybuchu pandemii spędzili w rodzinnych stronach. Wobec zaplanowanych na lipiec obozów treningowych w Europie i pierwszych wyścigów w sierpniu, spora grupa sportowców w ostatnich dniach rozpoczęła pakowanie by zdążyć przed zamknięciem granic.

Lista krajów, którą ambasadorzy krajów członkowskich przy UE uzgadniają wraz z Komisją Europejską, nie jest formalnie wiążąca, jest próbą koordynacji między krajami, które same podejmują decyzję co do otwierania lub zamykania swoich granic.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa nałożyła zakaz podróży na kraje Europy jeszcze w marcu. Ten nadal obowiązuje, mimo poprawy sytuacji na Starym Kontynencie.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w 27 krajach Unii Europejskiej w ostatnich 14 dniach zanotowano 57 184 przypadków zarażenia koronawirusem. W tym samym okresie w Stanach Zjednoczonych liczba ta przekroczyła 435 tysięcy, przy czym, jak podaje amerykańska agencja federalna Center for Disease Control and Prevention (CDC), tylko 27 czerwca zanotowano wzrost o niemal 45 tysięcy.

Problem podróży w dobie pandemii lub różnych okresów wychodzenia z niej stanowi przeszkodę także dla kolumbijskich kolarzy. Loty z Ameryki Południowej zawieszone są do 31 sierpnia, a Egan Bernal i spółka do Europy przylecą 19 lipca dzięki specjalnemu pozwoleniu i wyczarterowanemu samolotowi.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: