Czwarty etap "odmrażania" sportu. Jakie zmiany dla kolarzy?

Od 30 czerwca obowiązują nowe przepisy w związku z nadal obowiązującym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii.

Rada Ministrów opublikowała w dnu 29 maja rozporządzenie podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, które stanowi podstawę prawną zapowiadanych kilka dni wcześniej zmian.

Te, wprowadzone stopniowo od 30 maja i od 6 czerwca, stanowią tzw. czwarty etap "odmrażania" gospodarki, w tym sportu. Działania te mają na celu stopniowe znoszenie ograniczeń wprowadzonych w obliczu pandemii wirusa SARS-Cov-2.

Zgodnie z zapowiedziami, od 30 maja możliwe jest organizowanie zgromadzeń maksymalnie 150 osób. Noszenie maski zasłaniającej usta i nos wymagane jest za to w przestrzeni publicznej jeśli nie możemy zachować dystansu 2 metrów od innych osób.

Co za tym idzie, dopuszczone jest przeprowadzenie targów, konferencji, kongresów, spotkań (przy ograniczeniu 1 osoby na 4 metry kwadratowe). Otwarte zostały hotele, zniesiona została część regulacji dotyczących miejsc serwujących posiłki oraz salonów fryzjerskich, salonach masażu i tatuażu. 

Rząd pozwolił na wznowienie lotów, acz przy spełnieniu listy wymogów sanitarnych.

Noszenie masek obowiązkowe nadal jest w sklepach, na stacjach paliwowych, w kinach, teatrach, środkach transportu publicznego, urzędach, kościołach czy salonach masażu/tatuażu. Na zakładach pracy spoczywa natomiast odpowiedzialność zapewnienia pracownikom rękawiczek jednorazowych i środków do dezynfekcji rąk.

Dopuszczalne jest również prowadzenie działalności związanej ze sportem, acz bez udziału publiczności i z limitem 150 uczestników. 

Ministerstwo Sportu opublikowało listę pytań i odpowiedzi, interpretacji rozporządzenia w bardziej szczegółowych zagadnieniach. Kilka z nich dotyczy organizacji wyścigów kolarskich.

  • przeprowadzenie imprez biegowych lub kolarskich w terenie otwartym możliwe jest od 30 maja br.;
  • można organizować takie aktywności [zawody sportowe] zarówno w terenie otwartym jak i na obiektach sportowych;
  • można prowadzić zajęcia w terenie otwartym, tj. parkach, lasach, łąkach, drogach publicznych, itp.;
  • w przypadku współzawodnictwa sportowego w terenie otwartym uczestniczyć może w nim nie więcej niż 150 uczestników. Limit ten określa maksymalną liczbę zawodników i nie odnosi się do  obsługi wyścigu. Wyścigi odbywają się bez udziału publiczności;
  • obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności;
  • podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust oraz zachowania 2 metrowego dystansu społecznego, ponieważ ze względu na specyfikę sportu nie jest to obiektywnie możliwe. Zaleca się jednak jak najmniejszy kontakt i jego utrzymywanie (nawet w sporcie), tak często jak tylko jest to możliwe w przypadku danego sportu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: