Na rowerze bez maski ale w odstępach. Rząd zapowiada zmiany w przepisach

Nairo Quintana

Obowiązek zakrywania ust i nosa maską w otwartej przestrzeni ma zostać zniesiony 30 maja pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

W ramach czwartego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w walce z pandemią wirusa SARS-Cov-2 rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział zmianę zasad dotyczących m.in. zasłaniania twarzy, korzystania z placówek kultury i organizowania zgromadzeń.

Nowe przepisy póki co zostały ogłoszone na konferencji prasowej 27 maja. Podstawa prawna, rozporządzenie Rady Ministrów, nie zostało jeszcze opublikowane, stąd szczegóły nowych regulacji nie są jasne.

Nowe zasady obowiązywać mają od 30 maja, a na ich podstawie noszenie maski zasłaniającej usta i nos wymagane będzie w przestrzeni publicznej jeśli nie możemy zachować dystansu 2 metrów od innych osób. Noszenie masek obowiązkowe nadal ma być w sklepach, kinach, teatrach, środkach transportu publicznego, urzędach, kościołach czy salonach masażu/tatuażu.

Rząd póki co nie podał szczegółowych informacji dotyczących sportu. Póki co kolarstwo szosowe można uprawiać tylko indywidualnie, mając zasłonięte usta i nos, a zasada ta nie obowiązuje tylko podczas jazdy w lesie. Na mocy nowych przepisów, to ulegnie najpewniej zmianom.

Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny

– czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie rządu.

Maski nie trzeba będzie nosić w pracy (jeśli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między pracującymi) oraz po zajęciu miejsca w restauracji lub barze.

Od 30 maja na otwartej przestrzeni dozwolona będzie organizacja zgromadzeń lub koncertów plenerowych z udziałem maksymalnie 150 osób. W obu przypadkach wymagane ma być posiadanie maski lub zachowanie 2-metrowego odstępu. Rząd na pełną działalność pozwoli także hotelom.

Od 6 czerwca natomiast możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych (także do 150 osób), jak również targów czy wystaw. Tego samego dnia otwarte zostaną (przy zasadach sanitarnych) kina, teatry, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu/tatuażu. Wszystkie operować mają przy zachowaniu określonych przepisów sanitarnych.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: