Znamy program i trasę Szosowych Mistrzostw Polski 2020

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w sezonie 2020 rozegrane zostaną w dniach 20-23 sierpnia w Kazimierzy Wielkiej i Busku-Zdroju. Nową lokalizację zatwierdzono w środę podczas zarządu Polskiego Związku Kolarskiego (PZKol).

O możliwej zmianie miejsca walki o biało-czerwone koszulki pisaliśmy już w połowie maja. Pierwotnie czempionat odbyć się miał w przedostatni weekend czerwca w Dusznikach-Zdroju, jednak wobec pandemii wirusa SARS-Cov-2 konieczne były zmiany.

Zgodnie z rekomendacją Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) mistrzostwa przesunięte zostały na ostatni weekend sierpnia, ale z powodów finansowych konieczne okazało się również znalezienie nowej lokalizacji.

Przesądziły względy finansowe. W obecnej sytuacji, z jaką wszyscy się mierzymy, Duszniki-Zdrój nie były w stanie partycypować w koszach organizacji mistrzostw. To zrozumiałe. Na szczęście mieliśmy przygotowany "plan B"

– powiedział w rozmowie z "Rowery.org" Dariusz Noceń, jeden z organizatorów imprezy.

Kazimierza Wielka i Busko-Zdrój miały w tym sezonie gościć u siebie Wyścig Mjr. Hubala – Sante Tour. Ten został jednak odwołany.

Z powodu pandemii musieliśmy z Andrzejem Sypytkowskim anulować tegoroczną edycję "Hubala", który miał gościć między innym właśnie w Kazimierzy Wielkiej i Busko-Zdroju. Mimo odwołania wyścigu oba samorządy pozostały gotowe do działania i szybko przystały na propozycję współorganizacji mistrzostw Polski

– dodał Noceń.

Co w programie?

Póki co wszystko wskazuje na to, że przeniesione na sierpień mistrzostwa nie powinny znacząco różnić się od dotychczasowych edycji. 20 sierpnia w Busku-Zdroju toczyć się będzie walka o medale w konkurencji jazdy indywidualnej na czas. Juniorki do przejechania będą miały 15 kilometrów, juniorzy, orliczki i elita kobiet po 22 kilometry, a orlicy i elita mężczyzn 31 kilometrów.

Po czasówkach zaplanowany został dzień przerwy, po którym zawodniczki i zawodnicy powrócą do ścigania w Kazimierzy Wielkiej. Na sobotę, 21 sierpnia, zaplanowane zostały wyścigi wspólne juniorek (3 x 23,4 km – 70,2 km), juniorów (6 x 23,4 km = 140,4 km) oraz orliczek i elity kobiet (6 x 23,4 km = 140,4 km). Z kolei w niedzielę w szranki staną orlicy i elita mężczyzn (9 x 23,4 km = 210,6 km) oraz tandemy niewidomych i niedowidzących (3 x 23,4 km = 70,2 km).

Podczas mistrzostw Polski w województwie świętokrzyskim wyłonieni zostaną również akademiccy mistrzowie Polski we wszystkich kategoriach.

Jaka trasa?

Runda wyścigu ze startu wspólnego liczy ma 23,4 kilometra. Przewyższenie około 300 metrów na okrążeniu powinno zapewnić odpowiednie pole do popisu najlepszym zawodnikom: trasa jest pofałdowana, bez płaskich fragmentów. W połowie rundy wyrasta 1100-metrowy podjazd o średnim nachyleniu 6%, natomiast w finale droga wznosi się na ostatnich 500 metrach przy nachyleniu 4%.

Wyścigi jazdy indywidualnej na czas podejmą Busko-Zdrój oraz Wiślica. Przedstawiona przez organizatorów trasa to odcinek z Buska do Wiślicy i z powrotem, w sumie 29,5 kilometra. W programie nie pojawiają się znaczące podjazdy, ale trasa jest pofałdowana, a droga wznosi się wyraźniej na ostatnich 4 kilometrach. Dużą trudnością powinien być również wiatr.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

6 Comments

 1. Kasper

  4 czerwca 2020, 22:38 o 22:38

  Znacie trasę rundy to podajcie proszę jak przebiega, jak to wygląda na mapie, przez jakie miejscowości. Jestem z okolic więc chętnie ją przetestuję

 2. MAREK SWAT

  5 czerwca 2020, 12:55 o 12:55

  Start i meta rundy przy Urzędzie Gminy Kazimierza Wielka . Przejazd przez Donosy, Paśmiechy, Plechówkę, Lolin, Wojciechów . Meta pod górę od strony byłej Cukrownii.

 3. Andrzej

  5 czerwca 2020, 13:13 o 13:13

  Mnie bardzo ciekawi jaką Ci panowie chcieli zrobić trasę w Dusznikach Zdrój. Bo zamknięcie drogi numer 8 na pewno by nigdy nie uzyskali zygoty.

 4. Slawek

  11 czerwca 2020, 23:03 o 23:03

  Ciekawe jaka będzie obsada mistrzostw, bo mam ochotę pojechać na wyścig elity. Tak blisko Olkusza mistrzostwa były prawie 20 lat temu.

 5. Wacław

  14 czerwca 2020, 12:40 o 12:40

  Z Jamrozowej Polany można zjechać do "8" i potem jej lewą stroną podjechać ok 600 metrów do drogi na Zieleniec. Na tym odcinku "8" ma trzy pasy, ruch odbywał by się na dwóch pozostałych i był tylko trochę utrudniony poprzez to zwężenie. Dobre rozwiązanie 😉

 6. Cikas

  16 czerwca 2020, 02:58 o 02:58

  Hm trasa idealna dla obecnego Mistrza Polski, który wydaje się obecnie najmocniejszym kolarzem z polskich zawodników

%d bloggers like this:

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: