Aktywność fizyczna a nowe przepisy w obliczu epidemii koronawirusa

Co dla aktywności fizycznej oznaczają przepisy obowiązujące w Polsce od środy, 25 marca?

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wprowadził czasowe ograniczenia przemieszczania się oraz organizowania zgromadzeń w odpowiedzi na rosnącą liczbę zarażonych wirusem SARS-Cov-2. Na 25 marca w Polsce zdiagnozowano 927 przypadków zarażenia, w tym 12 śmiertelnych.

Dotychczas w Polsce obowiązywały kolejno stan zagrożenia epidemiologicznego (od 13 marca), a następnie stan epidemii (od 20 marca). 24 marca, we wtorek, rząd zdecydował się na zaostrzenie podjętych w walce z pandemią środków. Kolejne ograniczenia swobody poruszania wprowadzono na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (z dnia 5 grudnia 2008), co w praktyce zobowiązuje obywateli do zachowania dystansu społecznego.

Komunikat opublikowany na stronie internetowej rządu informuje, że do 11 kwietnia włącznie przemieszczanie się będzie możliwe tylko w celach "bytowych, zdrowotnych i zawodowych". Oznacza to, że nadal można przemieszczać się w celach załatwiania spraw niezbędnych w życiu codziennym (zakupy, wizyta u lekarza, zakup leków, opieka nad bliskimi czy spacer z psem), w ramach dojazdu do pracy lub zakupu towarów z prowadzoną działalnością związanych, a także w ramach wolontariatu (pomoc w walce z wirusem).

Na mocy nowych przepisów nie jest dozwolone poruszanie się w grupkach większych niż dwie osoby, z wyłączeniem rodzin. Zabronione zostały wszelkie zgromadzenia, spotkania, imprezy, aczkolwiek dopuszczone są kontakty z najbliższymi. Tu wyjątkiem są zakłady pracy, w których nacisk położony ma zostać na trzymanie się zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Kolejny wyjątek to transport publiczny, który w myśl nowych przepisów powinien być wypełniony maksymalnie do połowy, aczkolwiek nie jest jasne, jak wyglądać ma egzekwowanie tego zapisu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), a także liczni eksperci podkreślają, że jedną z najskuteczniejszych metod ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa jest dystans społeczny. Koronawirus przenosi się przede wszystkim poprzez kropelki wody, szczególnie gdy ludzie kichają lub kaszlą. Zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób pozwala znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia, przyczyniając się też to zmniejszenia rozprzestrzenienia wirusa w populacji.

Premier Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski po raz kolejny zaapelowali o ograniczenie do minimum opuszczania domów i podejmowanie aktywności poza nimi tylko gdy jest to konieczne.

O ile rozporządzenia ministra zdrowia nie odnoszą się bezpośrednio do aktywności fizycznej bądź uprawiania sportu, na rządowej stronie internetowej pojawiły się informacje dotyczące bardziej specyficznych sytuacji, w tym aktywności sportowej. Ta nie jest zabroniona, aczkolwiek zalecane jest jej podejmowanie bez towarzystwa oraz tylko w sytuacji, w której jest ona niezbędna.

Przepisy pozwalają wychodzić z domu m.in. w celu realizacji niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć np. jednorazowe wyjście w celach sportowych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin)

– czytamy na w oficjalnej publikacji.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: