Inne

Torowy Puchar Świata 2019/2020 #2. Rudyk i Łoś tuż za podium

Mateusz Rudyk i Urszula Łoś plasowali się tuż za podium podczas Torowego Pucharu Świata w Glasgow. Rudyk zajął 4. miejsce w sprincie indywidualnym mężczyzn, zaś Łoś – w keirinie.

W omnium z kolei na szóstej lokacie uplasowała się Daria Pikulik.

24-letni Rudyk na welodromie w Szkocji rozpoczął bardzo pewnie – w kwalifikacjach zapisał drugi czas, w 1/8 z kwitkiem odprawił Czecha Pavela Kelemena, a w ćwierćfinale pokonał Litwina Vasilijusa Lendela. W półfinałowym biegu poległ jednak w starciu z Holendrem Jeffreyowi Hooglandowi.

Polak nieskutecznie walczył potem o trzecie miejsce, mając za rywala Japończyka Tomoshiro Fukayę. Uległ w obu wyścigach, najpierw o 0.003 sekundy, a w drugim – o 0.189.

W finale triumfował inny przedstawiciel kraju tulipanów, Harrie Lavreysen. 22-latek pokonał Hooglanda w dwóch biegach.

Łoś z kolei finiszowała tuż za podium w keirinie. 24-letnia Polka do drugiej rundy awansowała po repasażach i w dobrze obsadzonym biegu o miejsce w finale zajęła 3. miejsce, finiszując tuż za Eleną Bissolati i Darią Shmelevą, razem z którymi wyraźnie odjechała od reszty, awansując do finału o miejsca 1-6. Tam przegrała z trzecią Francuską Mathilde Gros minimalnie, bo o 0.003 sekundy. Pierwsze miejsce zajęła Katy Marchant, która po foto-finiszu o 0.002 sekundy uplasowała się przed swoją Niemką Emmą Hinze.

Kadrze Polski nastroje wcześniej poprawiła Karolina Karasiewicz, która triumfowała w wyścigu na kreskę, scratchu.

Poza tymi wyścigami, drugi dzień rywalizacji w szkockim Glasgow upłynął także pod znakiem omnium kobiet, a także madisonu mężczyzn.

Omnium kobiet

Holenderka Kirsten Wild wygrała omnium kobiet, po czterech wyścigach gromadząc na koncie 118 punktów. Drugie miejsce przypadło pochodzącej z Uzbekistanu Oldze Zabelinskajej, z wynikiem 115 punktów, zas podium skompletowała Australijka Annette Edmondson, uzyskując 111 “oczek”. Daria Pikulik z 109 punktami uplasowała się na szóstej lokacie.

Rywalizację rozpoczął scratch, w którym o okrążenie stawkę pokonały Belgijka Lotte Kopecky i Coralie Demay, a jako pierwsza zafiniszowała Kopecky. Trzecie miejsce zajęła Kirsten Wild, zaś Daria Pikulik uplasowała się na dziesiątej lokacie.

Wyścig tempo nieco zmienił sytuację. Najwięcej punktów, bo siedem, zdobyła Brytyjka Neah Evans, zaś za nią sklasyfikowana została Japonka Yumi Kajihara, która dzięki piątemu miejscu na otwarcie objęła prowadzenie w ogólnym rankingu omnium. Trzecie miejsce przypadło Edmondson. Pikulik z trzema “oczkami” zajęła 6. pozycję i w ogólnym rankingu awansowała na 9. miejsce.

W wyścigu eliminacyjnym Pikulik zdołała utrzymać się w rywalizacji niemal do samego końca i przegrała tylko z Holenderką Kirsten Wild. Trzecią pozycję zajęła Lotte Kopecky. Wild wskoczyła na prowadzenie w ogólnym rankingu i do wyścigu punktowego przystępowała z 108-punktowym drobkiem, mając 4 “oczka” więcej niż Kopecky. Pikulik, z 90 punktami, plasowała się na szóstym miejscu.

Ostatecznie Wild obroniła prowadzenie podczas wyścigu punktowego i zwyciężyła w omnium, pokonując Zabelinskają i Edmondson. Pikulik zdołała zdobyć maksymalną liczbę punktów na ostatnim finiszu, lecz spadła na szóstą lokatę w ogólnym rankingu.

Madison mężczyzn

W wyścigu amerykańskim rywalizację wyraźnie wygrała młoda francuska formacja – 24-letni Benjamin Thomas i 19-letni Donavan Vincent Grondin, która zgromadziła 96 punktów. 86 “oczek” zebrali Brytyjczycy Ethan Hayer i Oliver Wood, wskakujący na drugie miejsce ledwie kilka okrążeń przed końcem, zaś na najniższym stopniu podium, tuż za gospodarzami, uplasowali się Australijczycy Sam Welsford i Leigh Howard, zdobywając 84 punktów.

Daniel Staniszewski i Filip Prokopyszyn wycofali się z rywalizacji, podobnie jak Duńczycy i Amerykanie. 200 okrążeń pokonało łącznie 15 duetów.

Mikołaj Krok

Del Toro przed Rafałem Majką w Asturii | Zaproszenie na Memoriał Królaka

Etap prawdy Tour of Türkiye dla Franka van den Broeka. W Garcii triumf Mirre Knaven. Wiadomości i wyniki z piątku,…

26 kwietnia 2024, 17:57

Tour de Romandie 2024: etap 3. Brandon McNulty wygrywa czasówkę

Brandon McNulty (UAE Team Emirates) wygrał trzeci etap Tour de Romandie, jazdę indywidualną na czas.

26 kwietnia 2024, 17:42

Najciekawsze górskie trasy rowerowe – dla początkujących i zaawansowanych

Górskie trasy rowerowe wcale nie są tak dużym wyzwaniem, jak wiele osób sądzi.

26 kwietnia 2024, 11:26

Gianetti potwierdza, Pogacar jedzie po dublet | Życiowy sukces Thibaua Nysa

Szef UAE Team Emirates potwierdza cele Tadeja Pogacara. Lund znowu najlepszy w Turcji. Wiadomości i wyniki z 25 kwietnia.

25 kwietnia 2024, 20:50

Tour de Romandie 2024: etap 2. Thibau Nys triumfuje w Les Marécottes

Belg Thibau Nys (Lidl-Trek) zdobył po podjeździe do Les Marécottes drugi etap Tour de Romandie i objął prowadzenie w wyścigu.

25 kwietnia 2024, 17:20

Wyścig olimpijski i Tour de France Femmes celami Katarzyny Niewiadomej

Katarzyna Niewiadoma zmieniła plany na Igrzyska Olimpijskie. Zamiast na czasówce, Polka skupi się na wyścigu ze startu wspólnego i Tour…

25 kwietnia 2024, 08:41