Saitama Criterium okazją do inspekcji olimpijskiej trasy

Przy okazji udziału w pokazowym Saitama Criterium (27 października), kolarze mają okazję sprawdzić olimpijską trasę.

Organizowane przez Amaury Sport Organisation (ASO) Saitama Criterium to co roku okazja dla fanów kolarstwa w Japonii do zobaczenia z bliska najlepszych kolarzy świata. Pokazowe kryterium na starcie gromadzi gwiazdy Tour de France, a najlepsi kolarze lipcowego wyścigu obnoszą koszulki, które wręczono im w Paryżu.

Saitama Criterium organizowane jest już po raz siódmy. W położonym 25 kilometrów na północ od Tokio mieście kolarze 17 razy pokonają 3,5-kilometrowe okrążenie.

W tym roku wypad do Japonii dla sporej grupki kolarzy stał się okazją by sprawdzić trasę wyścigów, z którymi przyjdzie im się mierzyć podczas Igrzysk Olimpijskich w roku 2020.

234-kilometrowy wyścig to prawie 4900 metrów przewyższenia, a w programie pięć wspinaczek. Dwie pierwsze wyrosną między 60 a 100 kilometrem: najpierw łagodniejsza, aczkolwiek długa wspinaczka na Doushi Road złamie granicę 1000 m.n.p.m, a po niewielkim płaskowyżu czeka Kagosaka Pass. Na 140 kilometrze najlepsi osiągną szczyt drogi prowadzącej zboczami Fudżi (14,3 km, 6%). Po zjeździe czeka falujący, 20-kilometrowy odcinek na torze wyścigowym, a następnie wspinaczki na Mikuni (6,5 km; 10,6%, maks. 20%) i ponownie Kagosaka, a ze szczytu tej ostatniej do mety pozostaje 21 kilometrów.

Finał trasy olimpijskiej sprawdzili Michał Kwiatkowski i Chris Froome (Team Ineos), Jakob Fuglsang (Astana) oraz Romain Bardet (AG2R La Mondiale) i Rein Taaramäe (Total Direct Energie). Grupka w deszczu przejechała pierwszą część trasy na rowerach, w samochodzie wspinaczkę zboczami Fudżi, a potem rowerami ostatnie 40 kilometrów trasy.

Trasy olimpijskie wcześniej sprawdzały także reprezentantki Polski: Anna Plichta, Katarzyna Niewiadoma i Małgorzata Jasińska.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: