Michele Acquarone oczyszczony

Były dyrektor wyścigu Giro d'Italia, Michele Acquarone, został oczyszczony z zarzutów o defraudację środków RCS Sport.

Sąd w Mediolanie po sześciu latach wydał wyrok korzystny dla broniącego się przed oskarżeniami Acquarone oraz pozostałych oskarżonych w sprawie. Osiem lat i osiem miesięcy to wymiar kary więzienia dla byłej księgowej RCS Sport, Laury Bertinotti, która skazana została za sprzeniewierzenie olbrzymiej sumy pieniędzy, podała włoska agencja prasowa "La Presse".

Bertinotti, która rezygnację złożyła w dniu odkrycia nieprawidłowości, może złożyć apelację od wyroku.

Acquarone, który funkcję dyrektora Giro pełnił od połowy 2011 roku, został zwolniony przez RCS Sport w październiku 2013 roku, po tym jak wewnętrzny audyt wykazał, że z kont firmy w latach 2006-2013 wyparowało 15 milionów euro. Wewnętrzne śledztwo i praca policji nie zdołały ustalić, co stało się z większością tej sumy. Policyjne śledztwo natomiast ujawnić miało, że regularnych wypłat z kont dokonywać miała Bertinotti, a ostrzeżenia ze strony banku w 2012 roku miały być zignorowane przez kierownictwo grupy RCS.

Acquarone od samego początku twierdził, że jest niewinny i że padł ofiarą wewnętrznej rozgrywki. Włochowi nigdy nie postawiono zarzutów, acz cała sprawa zakończyła jego pracę w sporcie. W sądzie jego pozew o bezpodstawne zwolnienie został odrzucony, a sprawę o naruszenie dóbr osobistych sąd połączył ze śledztwem w sprawie malwersacji finansowych.

Włoski manager w swoim krótkim okresie sprawowania funkcji dyrektora Corsa Rosa chwalony był za modernizowanie wyścigu, nawiązywanie kontaktów z ekipami oraz za budowanie międzynarodowego wizerunku imprezy. Dziś pracuje poza kolarstwem, w firmie D-share, zajmującej się technologiami zarządzania i publikowania zdigitalizowanymi treściami.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: