OVO Energy Women's Tour 2019: etap 6. Powrót królowej, Elizabeth Deignan zwycięska

Brytyjka Elizabeth Deignan (Trek-Segafredo) wygrała szóstą edycję OVO Energy Women's Tour, powtarzając sukces odniesiony w roku 2016.

30-latka na ostatnim etapie obroniła prowadzenie i na podium wyścigu stanęła przed Katarzyną Niewiadomą (Canyon-SRAM) oraz Amy Pieters (Boels Dolmans). Dla Deignan, która wczoraj wygrała etap, to pierwszy sukces po powrocie do peletonu po dłuższej przerwie i urodzeniu córeczki.

Mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Movistar) ukończyła zmagania na 9. miejscu.

Na ostatnim odcinku najszybciej finiszowała Pieters, pokonując Leah Kirchmann (Team Sunweb) oraz Roxane Fournier (Movistar Team).

Ostatni akt zmagań prowadził peleton kobiet do południowo-zachodniej części Walii, a na 126-kilometrowym odcinku walka toczyła się o punkty na dwóch górskich premiach i dwóch lotnych finiszach. Pagórkowatą trasę urozmaicała wspinaczka na Black Mountain (8 km, 5%), ze szczytu której do mety pozostawało 57 kilometrów.

Pierwsze ataki ze strony Susanne Andersen (Team Sunweb) rozruszały peleton, a w końcu odjechać udało się Chantal Blaak (Boels Dolmans), Annie Christian (Drops), Grace Brown (Mitchelton-Scott), Romy Kasper (Ale Cipollini), Hannah Barnes (Canyon-SRAM), Ellen van Dijk (Trek-Segafredo), Leah Thomas (Bigla), Riejanne Markus (CCC-Liv), Eugenie Duval (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope) oraz Janneke Ensing (WNT-Rotor).

Wyścig na 20 minut zatrzymany został przez wypadek spowodowany przy trasie, a po przerwie akcję wznowiono z 11-osobową grupą na czele. Czołówka, w której reprezentowane były wszystkie główne siły w peletonie, uzyskała aprobatę, przez co różnica spokjnie utrzymywała się na poziomie 1:40.

Grupka podzieliła się bonifikatami na lotnym finiszu i z przewagą minuty rozpoczęła wspinaczkę na Black Mountain. Tempo dyktowały Thomas, Van Dijk, Barnes, Ensing oraz Rivera. Za nimi jechała Markus, natomiast resztę zawodniczek wchłonął peleton, wciąż utrzymywany na minutę. Thomas zdobyła walijski szczyt jako pierwsza, natomiast jej grupce nie udało się obronić przed pościgiem i na 39 kilometrów przed metą akcja została skasowana.

Usytuowany 5 kilometrów dalej lotny finisz był zbyt ważny dla ekipy Canyon-SRAM, która liczyła na zyskanie nad prowadzącą w klasyfikacji generalnej Elizabeth Deignan. Na kresce punktowały jednak kolejno Leah Kirchmann (Team Sunweb), Christine Majerus (Boels Dolmans) i Deignan, dzięki czemu Brytyjka zyskała kolejną sekundę w klasyfikacji.

Ataki na ostatnich 25 kilometrach rozkręcały za to Liane Lippert (Team Sunweb), Lizzy Banks (Bigla) oraz Charlotte Becker (Hitec Products), a w końcówce Nadia Quagliotto (Ale Cipollini) i Grace Brown (Mitchelton-Scott).

Ruch Quagliotto został na 9 kilometrów przed metą odpuszczony na 28 sekund, a gdy Włoszkę wsparła kontrująca Australijka, akcja nabrała rozpędu. Dwójka pracowała ile sił w nogach, ale trasa okazał się o 2 kilometry za długa i o etapowe zwycięstwo rywalizowała większa grupka zawodniczek.

Tu najlepiej poradziła sobie Amy Pieters, na finiszu wyraźnie pokonując Leah Kirchmann i dając ekipie Boels Dolmans trzecie etapowe zwycięstwo w tej edycji wyścigu.

Wyniki 6. etapu OVO Energy Women's Tour 2019 (2.WWT), Carmarthen - Pembrey Country Park (125,9 km):

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team3:27:02
2.Leah KirchmannTeam Sunweb
3.Roxane FournierMovistar Team
4.Demi VolleringParkhotel Valkenburg
5.Christine MajerusBoels-Dolmans Cycling Team
6.Sheyla GutierrezMovistar Team
7.Lisa BrennauerWNT-Rotor Pro Cycling
8.Elizabeth DeignanTrek-Segafredo Women
9.Marta CavalliValcar Cylance Cycling
10.Alexandra ManlyMitchelton-Scott
11.Elizabeth BanksBigla Pro Cycling
12.Sarah RoyMitchelton-Scott
13.Leah ThomasBigla Pro Cycling
14.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing
15.Alice Maria ArzuffiValcar Cylance Cycling
16.Małgorzata JasińskaMovistar Team
17.Abby-Mae ParkinsonDrops
18.Brodie ChapmanTeam TIBCO-SVB
19.Ane SantestebanWNT-Rotor Pro Cycling
20.Sara PentonTeam Virtu Cycling
21.Tiffany CromwellCanyon SRAM Racing
22.Rachel NeylanTeam Virtu Cycling
23.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women
24.Eugénie DuvalFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
25.Ellen van DijkTrek-Segafredo Women
26.Martina AlziniBigla Pro Cycling
27.Eleanor DickinsonDrops
28.Romy KasperAlé Cipollini
29.Riejanne MarkusCCC-Liv
30.Kathrin HammesWNT-Rotor Pro Cycling
31.Femke MarkusParkhotel Valkenburg
32.Janneke EnsingWNT-Rotor Pro Cycling
33.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
34.Erica MagnaldiWNT-Rotor Pro Cycling00:15
35.Grace BrownMitchelton-Scott
36.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
37.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing
38.Coryn RiveraTeam Sunweb
39.Eri YonamineAlé Cipollini
40.Roxane KnetemannParkhotel Valkenburg
41.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling
42.Liane LippertTeam Sunweb00:23
43.Susanne AndersenTeam Sunweb
44.Jolien D'hooreBoels-Dolmans Cycling Team00:28
45.Amalie DideriksenBoels-Dolmans Cycling Team
46.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women00:44
47.Aude BiannicMovistar Team
48.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team00:55
49.Nadia QuagliottoAlé Cipollini
50.Chantal BlaakBoels-Dolmans Cycling Team01:49
51.Georgia WilliamsMitchelton-Scott04:32
52.Shannon MalseedTeam TIBCO-SVB13:12
53.Rozanne SlikTeam TIBCO-SVB
54.Lauren KitchenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
55.Anna ChristianDrops
56.Alice BarnesCanyon SRAM Racing
57.Abigail van TwiskTrek-Segafredo Women
58.Pauliena RooijakkersCCC-Liv15:17
59.Manon LloydDrops
60.Sarah RijkesWNT-Rotor Pro Cycling
61.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling
62.Asja PaladinValcar Cylance Cycling
63.Greta RichioudFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
64.Julia SoekTeam Sunweb
65.Esther van VeenParkhotel Valkenburg19:58
66.Alison JacksonTeam TIBCO-SVB
67.Chloe HoskingAlé Cipollini
DNFAlice CobbTeam TIBCO-SVB
DNFLisa KleinCanyon SRAM Racing
DNFJessica AllenMitchelton-Scott
DNFAlicia GonzalezMovistar Team
DNSMaelle GrosseteteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope
DNSFloortje MackaijTeam Sunweb

Klasyfikacja końcowa wyścigu:

Poz.ZawodniczkaGrupaCzas
1.Elizabeth DeignanTrek-Segafredo Women21:09:25
2.Katarzyna NiewiadomaCanyon SRAM Racing00:02
3.Amy PietersBoels-Dolmans Cycling Team00:23
4.Christine MajerusBoels-Dolmans Cycling Team00:49
5.Demi VolleringParkhotel Valkenburg00:51
6.Leah KirchmannTeam Sunweb00:54
7.Elizabeth BanksBigla Pro Cycling00:58
8.Leah ThomasBigla Pro Cycling
9.Małgorzata JasińskaMovistar Team00:59
10.Elisa Longo BorghiniTrek-Segafredo Women01:01
11.Marta CavalliValcar Cylance Cycling01:03
12.Ane SantestebanWNT-Rotor Pro Cycling
13.Riejanne MarkusCCC-Liv01:08
14.Rachel NeylanTeam Virtu Cycling01:12
15.Ellen van DijkTrek-Segafredo Women01:14
16.Brodie ChapmanTeam TIBCO-SVB01:18
17.Alice Maria ArzuffiValcar Cylance Cycling01:24
18.Erica MagnaldiWNT-Rotor Pro Cycling01:48
19.Hannah BarnesCanyon SRAM Racing02:23
20.Lisa BrennauerWNT-Rotor Pro Cycling02:32
21.Liane LippertTeam Sunweb02:50
22.Janneke EnsingWNT-Rotor Pro Cycling03:41
23.Grace BrownMitchelton-Scott06:21
24.Karol-Ann CanuelBoels-Dolmans Cycling Team06:28
25.Coryn RiveraTeam Sunweb06:42
26.Tiffany CromwellCanyon SRAM Racing07:27
27.Sheyla GutierrezMovistar Team08:14
28.Eleanor DickinsonDrops08:17
29.Abby-Mae ParkinsonDrops08:24
30.Romy KasperAlé Cipollini08:32
31.Kathrin HammesWNT-Rotor Pro Cycling08:35
32.Alexandra ManlyMitchelton-Scott08:52
33.Roxane KnetemannParkhotel Valkenburg08:53
34.Eri YonamineAlé Cipollini09:01
35.Eugénie DuvalFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope09:53
36.Chantal BlaakBoels-Dolmans Cycling Team10:37
37.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope10:54
38.Amalie DideriksenBoels-Dolmans Cycling Team15:05
39.Sarah RoyMitchelton-Scott15:30
40.Aude BiannicMovistar Team15:57
41.Alessia VigiliaValcar Cylance Cycling16:27
42.Roxane FournierMovistar Team16:51
43.Nadia QuagliottoAlé Cipollini17:01
44.Femke MarkusParkhotel Valkenburg17:35
45.Jolien D'hooreBoels-Dolmans Cycling Team20:41
46.Charlotte BeckerFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope20:42
47.Sara PentonTeam Virtu Cycling22:09
48.Martina AlziniBigla Pro Cycling22:17
49.Susanne AndersenTeam Sunweb22:30
50.Anna ChristianDrops23:23
51.Pauliena RooijakkersCCC-Liv24:21
52.Georgia WilliamsMitchelton-Scott25:23
53.Lauren KitchenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope30:51
54.Alison JacksonTeam TIBCO-SVB32:32
55.Dalia MuccioliValcar Cylance Cycling34:30
56.Greta RichioudFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope36:19
57.Manon LloydDrops39:11
58.Julia SoekTeam Sunweb39:55
59.Asja PaladinValcar Cylance Cycling40:27
60.Anna PlichtaTrek-Segafredo Women41:05
61.Chloe HoskingAlé Cipollini42:16
62.Alice BarnesCanyon SRAM Racing43:23
63.Sarah RijkesWNT-Rotor Pro Cycling44:58
64.Abigail van TwiskTrek-Segafredo Women46:36
65.Esther van VeenParkhotel Valkenburg47:05
66.Rozanne SlikTeam TIBCO-SVB49:07
67.Shannon MalseedTeam TIBCO-SVB1:01:02

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: