Trofeo Alfredo Binda 2019. Trzy Polki na starcie w Cittiglio

Trzecie rozdanie cyklu Women's WorldTour to Trofeo Alfredo Binda. Przed rokiem na pagórkach prowincji Varese najlepsza okazała się Katarzyna Niewiadoma. Komu szczęście dopisze tym razem?

Trofeo Alfredo Binda to wyścig poprowadzony na mocno pagórkowatej trasie, w okolicach położonego na północy Półwyspu Apenińskiego miasteczka Cittiglio.

Rozgrywana po raz 44. impreza co roku oferuje wymagającą trasę, na której tradycyjnie mierzą się najlepsze góralki i zawodniczki lubiące pagórkowate klasyki. Finały potrafią jednak zaskoczyć – w 2018 roku doszło do sprintu z większej grupki, w którym najlepsza okazała się Coryn Rivera, natomiast przed rokiem deszcz i rywalki nie zdołały powstrzymać atakującej samotnie Katarzyny Niewiadomej.

W niedzielnym wyścigu zobaczymy trzy Polki: broniącą tytułu Niewiadomą (Canyon-SRAM), Annę Plichtę (Trek-Segafredo) oraz Małgorzatę Jasińską (Movistar Team).

Trasa

Zawodniczki na wymagającej trasie będą miały do pokonania 131,1 kilometra. Na początku płaski 22-kilometrowy odcinek dojazdowy, a potem do pokonania 38-kilometrowa runda z podjazdem pod Cunardo (4 km, 5%). Następnie na zawodniczki czekają cztery okrążenia o długości 17,8 kilometra, naznaczone dwiema wspinaczkami – Castalzuigno (1,5 km, 5%) oraz Orino (3 km, 5%). Meta wyścigu usytuowana będzie w miejscowości Cittiglio.

Peleton wyruszy z miejscowości Taino o 12:32, triumfatorka wyścigu na mecie spodziewana jest między 15:48 a 16:10.

Obsada

Trzy polskie zawodniczki staną na starcie w Cittiglio. Zespół Canyon-SRAM poprowadzi Katarzyna Niewiadoma. Polka wyścig wygrała przed rokiem i w tym roku powinna także liczyć się w walce o zwycięstwo, tym bardziej, że sezon rozpoczęła trzecią lokatą w Strade Bianche.

W barwach Trek-Segafredo Anna Plichta wspierała będzie Elisę Longo Borghini i Ruth Winder, natomiast mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska powinna być jedną z liderek hiszpańskiej grupy Movistar.

W gronie kandydatek do zwycięstwa tradycyjnie wymienić można Australijkę Amandę Spratt (Mitchelton-Scott), Włoszkę Elisę Longo Borghini (Trek-Segafredo), Dunkę Cecilie Uttrup Ludwig (Bigla) czy jedną zawodniczkę z duetu Marianne Vos-Ashleigh Moolman-Pasio (CCC-Liv).

Czarnym koniem powinna być rozpoczynająca swoją europejską przygodę Katie Hall (Boels Dolmans), o niezły wynik powalczyć mogą też Jolanda Neff (Trek-Segafredo) oraz Arlenis Sierra (Astana Women's Team).

Tego samego dnia w Cittiglio odbędzie się także wyścig juniorek Trofeo Da Moreno – Piccolo Trofeo Alfredo Binda, zaliczany do serii Pucharu Świata. Na starcie stanie reprezentacja Polski, w składzie której wystąpią Julia Kowalska, Dominika Włodarczyk, Zuzanna Olejniczak, Natalia Krześlak, Małgorzata Dąbrowska i Nikola Welowska.

Women's WorldTour

Trofeo Alfredo Binda to trzeci wyścig należący do cyklu Women's WorldTouru. Pierwsze dwie odsłony cyklu – Strade Bianche i Ronde van Drenthe – padły łupem kolejno Annemiek van Vleuten (Mitchelton-Scott) i Marty Bastianelli (Team Virtu Cycling Women).

W klasyfikacji generalnej cyklu liderką jest Bastianelli, która z dorobkiem 300 punktów wyprzedza drugą Van Vleuten (200 punktów) i trzecią Chantal Blaak (185 punktów). Szóste miejsca zajmuje najwyżej sklasyfikowana Polka, Katarzyna Niewiadoma.

Transmisja

Wyścig transmitowany będzie przez organizatora od godziny 14.30.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: