Daniel - odzież kolarska

Trofeo Alfredo Binda 2019. Czwarte zwycięstwo Marianne Vos

Marianne Vos

Marianne Vos (CCC-Liv) wygrała dziś w Cittiglio 21. edycję włoskiego wyścigu Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio.

W finałowej rozgrywce Vos pokonała Amandę Spratt (Mitchelton-Scott) i Cecilie Uttrup Ludwig (Bilga Pro Cycling). Na 6. miejscu finiszowała najlepsza przed rokiem Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM).

Wyścig z kalendarza WorldTour ponownie liczył 131 kilometrów, prowadząc pagórkowatą trasą wokół Cittiglio. Po pokonaniu 22-kilometrowego odcinka dojazdowego z Taino, zawodniczki rywalizowały na dwóch pętlach wokół Cittiglio. Dłuższa liczyła 38-kilometrów, a jej główną trudnością był podjazd pod Cunardo (4 km, 5%), natomiast krótszą peleton pokonywał czterokrotnie, za każdym razem na dystansie 17,8 kilometra wspinając się pod Castalzuigno (1,5 km, 5%) oraz Orino (3 km, 5%).

Historię ucieczek 21. Trofeo Alfredo Binda rozpoczęła Tayler Wiles z Trek-Segafredo. Niedługo po starcie Amerykanka samotnie wysunęła się, szybko uzyskując blisko minutę przewagi nad resztą zawodniczek. Sytuacja była o tyle nietypowa, że żadna z kontratakujących dziewczyn nie była już odpuszczona przez peleton, w związku z czym Wiles przez długie kilometry kontynuowała swoją akcję na solo.

Po 55 kilometrach przewaga kolarki z Treka oscylowała na poziomie 30 sekund. Doskoczyć do niej próbowały m.in. Diana Penuela z Ale Cipollini i Mikayla Harvey z Bigla Pro Cycling, ale tu także bez pozytywnego efektu. Kilkanaście kilometrów dalej peleton ostatecznie zakończył również harce Wiles, a na premii górskiej w Orino (71. kilometr), komplet punktów zgarnęła Grace Brown (Mitchelton-Scott).

Australijka nieznacznie odjechała od grupy zasadniczej, zyskując 25 sekund zapasu. W ślad za nią ruszyła Leah Thomas (Bigla Pro Cycling), jednak ciężko było jej dojść prowadzącą zawodniczkę.

Brown zdołała utrzymać swoją pozycję jeszcze przez pewien czas, wygrywając także drugą z górskich premii na Orino (89. kilometr), a następnie na zjeździe została złapana przez grupę.

Na 35 kilometrów przed metą na czele jechał zatem cały peleton. Czekano na nowe rozdanie. Wysokie tempo jazdy sprawiało, że z grupy odpadały kolejne zawodniczki, zaś najmocniejsze z kolarek czujnie kręciły w czubie.

W końcu rozpoczęła się seria ataków, po której do przodu wysforowała się kilkunastoosobowa grupa z kilkoma "dużymi" nazwiskami. Pośród nich nie zabrakło Katarzyny Niewiadomej (Canyon SRAM), Ashleigh Moolman Pasio (CCC-Liv) czy Cecilie Uttrup Ludwig (Bilga Pro Cycling).

Przy ponownym przejeździe przez linię górskiej premii w Orino (106. kilometr) pierwsza była Moolman Pasio, ale chwilę później było już po obiecującej akcji. Peleton znów jechał razem.

Zaraz po wjeździe na finałowe okrążenie zaatakowała Demi Vollering z Parkhotel Valkenburg, szybko oddalając się na pół minuty. Holenderka z każdym kilometrem powiększała swoją przewagę i na 13 kilometrów przed metą miała już 50 sekund zapasu. Tymczasem pozostająca w peletonie Karol-Ann Canuel (Boels-Dolmans) zaliczyła nieprzyjemną kraksę.

Ostatni z podjazdów pod Orino sporo kosztował Canuel, która w pojedynkę nie miała tyle mocy, co przyspieszający za nią peleton. 7 kilometrów przed metą było po akcji Kanadyjki, a jej miejsce szybko postanowiła zająć zeszłoroczna triumfatorka Trofeo Alfredo Binda - Katarzyna Niewiadoma.

Ruch Polki wywołał serię ataków z peletonu. Z przodu migały koszulki różnych ekip. Nie brakowało tam uciekającej chwilę wcześniej Canuel, czy też Marianne Vos (CCC-Liv). To właśnie te dwie zawodniczki, razem z Niewiadomą, nadawały tempo wyścigowi w jego decydującej fazie. Swojej szansy na sukces szukała także Amanda Spratt (Mitchelton-Scott), jednak holenderska multimedalistka Vos nie pozwoliła jej na zbyt wiele.

Po zjeździe z ostatniej górskiej premii w Orino w walce o zwycięstwo liczyły się już tylko wspomnienie Niewiadoma, Spratt i Vos oraz Moolman Pasio, Ludwig, Soraya Paladin (Ale Cipollini), Anastasiia Chirsina (BTC City Ljubljana) i Erica Magnaldi (WNT-Rotor Pro Cycling). Na ataki było już późno i wszystko wskazywało na to, że o kolejności na mecie zadecyduje sprint z tej grupy.

Na finiszu najskuteczniejsza okazała się Marianne Vos, sięgając - po długiej przerwie - po swoje czwarte zwycięstwo w Trofeo Alfredo Binda. Na kresce za Holenderką zameldowały się Spratt i Ludwig.

Wyniki Trofeo Alfredo Binda - Comune di Cittiglio 2019 (1.WWT), Taino - Cittiglio (131,1 km):

Poz.ZawodnikGrupaCzas
1.Marianne VosCCC - Liv3:27:07
2.Amanda SprattMitchelton Scott
3.Cecilie Uttrup LudwigBigla
4.Anastasiia ChursinaBTC City Ljubljana
5.Elena CecchiniCanyon-SRAM Racing00:01
6.Katarzyna NiewiadomaCanyon-SRAM Racing
7.Emilia FahlinFDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
8.Coryn RiveraTeam Sunweb
9.Soraya PaladinAle Cipollini
10.Erica MagnaldiWNT Rotor Pro Cycling Team
11.Chantal BlaakBoels Dolmans Cyclingteam
12.Ashleigh Moolman-PasioCCC - Liv00:02
13.Marta CavalliValcar Cylance Cycling
14.Alison JacksonTeam Tibco - Silicon Valley Bank00:03
15.Małgorzata JasińskaMovistar Team Women
16.Rasa LeleivyteAromitalia - Basso Bikes - Vaiano
17.Demi VolleringParkhotel Valkenburg00:05
18.Ane Santesteban GonzalezWNT Rotor Pro Cycling Team
19.Hanna NilssonBTC City Ljubljana00:06
20.Tatiana GuderzoBePink
21.Floortje MackaijTeam Sunweb
22.Leah ThomasBigla
23.Katrine AalerudTeam Virtu Cycling00:07
24.Margarita Victo Garcia CañellasMovistar Team Women
25.Rachel NeylanTeam Virtu Cycling
26.Anouska KosterTeam Virtu Cycling
27.Eri YonamineAle Cipollini00:08
28.Brodie ChapmanTeam Tibco - Silicon Valley Bank
29.Shara GillowFDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
30.Eider Merino CortazarMovistar Team Women00:09
31.Urska PintarBTC City Ljubljana00:10
32.Leah KirchmannTeam Sunweb00:11
33.Elisa Longo BorghiniTrek - Segafredo
34.Lucy KennedyMitchelton Scott00:55
35.Sofia BertizzoloTeam Virtu Cycling01:46
36.Katia RagusaBePink01:47
37.Diana Carolina Peñuela MartinezAle Cipollini
38.Victorie GuilmanFDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope
39.Sophie WrightBigla
40.Alena AmialiusikCanyon-SRAM Racing
41.Greta MarturanoTop Girls Fassa Bortolo
42.Elisa BalsamoValcar Cylance Cycling
43.Arlenis SierraAstana Women's Team
44.Elise ChabbeyBigla
45.Katharine HallBoels Dolmans Cyclingteam
46.Omer ShapiraCanyon-SRAM Racing
47.Olga ShekelAstana Women's Team02:00
48.Jeanne KorevaarCCC - Liv02:07
49.Maria Giulia ConfalonieriValcar Cylance Cycling
50.Vania CanvelliBepink
51.Michela BalducciAromitalia - Basso Bikes - Vaiano
52.Ella HarrisCanyon-SRAM Racing
53.Riejanne MarkusCCC - Liv
54.Hannah BarnesCanyon-SRAM Racing03:01
55.Tayler WilesTrek - Segafredo04:14
56.Liane LippertTeam Sunweb04:16
57.Ana Maria CovrigEurotarget - Bianchi - Vittoria05:07
58.Anna PotokinaServetto - Piumate - Beltrami TSA05:25

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: