Wiadomości

Mediolan-San Remo 2019. Julian XIV Francuski

Atak na Poggio i wygrana po finiszu z grupki klasykowców. Julian Alaphilippe wyrwał zwycięstwo w Mediolan-San Remo najlepszych w fachu rywalom i na koncie zapisał swój pierwszy triumf w kolarskim monumencie.

Alaphilippe ma w sobie coś z obrazu muszkietera opisywanego w XIX wieku przez Alexandra Dumasa. Pielęgnowany od jakiegoś czasu modny zarost na chudej twarzy zaczął w końcu wyglądać poważnie, a, wraz z rozwojem Francuza, generowana moc zaczęła iść w parze ze sportowym sprytem i zawadiackością. Zawadiackością jednak nie taką, jaką w pierwszych latach kariery prezentował Peter Sagan, ale opartą na ufności w swoje możliwości i umiejętność wykorzystania ich we właściwych momentach wyścigu.

Te umiejętności pozwoliły mu już w 2015 roku stanąć na podium Liege-Bastogne-Liege, a w kolejnych sezonach wygrywać etapy Tour de France, Walońską Strzałę, Strade Bianche czy Clasica San Sebastian oraz meldować się na podiach Mediolan-San Remo i Il Lombardia. W sobotnie popołudnie, 23 marca, kombinacja tych umiejętności dała Alaphilippe’owi zwycięstwo w wyścigu o randze monumentu, potwierdzając ostatecznie, że Francuz jest jednym z najbardziej wszechstronnych klasykowców.

26-latek jest 14. w historii francuskim triumfatorem Mediolan-San Remo. Wygraną w 110 edycji wyścigu nawiązał ładnie do zwycięstwa Luciena Petit-Bretona, który w 1907 roku wygrał pierwszą edycję włoskiego klasyku.

Przyjechałem tu po zwycięstwo. Jestem równie dumny ze swojego triumfu jak z wysiłku, jaki włożyli w niego koledzy. Nie mam słów by opisać ich pracę. Po zwycięstwo w finale jechałem myśląc o ich poświęceniu

– powiedział na konferencji prasowej szczęśliwy Francuz.

Alaphilippe w tym sezonie wygrywał w każdym wyścigu, w jakim startował. Na trasie Vuelta a San Juan, w ramach rozgrzewki, wygrał dwa odcinki, podczas Colombia 2.1 także triumfował na jednym z etapów. W Europie zdobył Strade Bianche a ostatnio dwa etapy Tirreno-Adriatico. Tak udana wiosna postawiła go w roli faworyta do zwycięstwa w San Remo, w wyścigu, który w przeszłości ukończył już na podium.

Świadomość tego mieli też koledzy z zespołu, którzy na swoje barki wzięli ciężar prowdzenia peletonu, a na Poggio rozkręcili tempo, które wycięło z czołówki sprinterów.

Sprawiliśmy, że wyścig był dziś trudny dla rywali, natomiast ja zachowałem pełną koncentrację. Na ostatnich 600 metrach trzymałem się Mohorica, na finiszu nie popełniłem błędu. Trochę czasu upłynie, zanim dotrze do mnie waga tego sukcesu. To niewiarygodne

– Alaphilippe na mecie nie krył wzruszenia, a gdy zdołał przepchnąć się do namiotu za podium, ze szczęścia się rozpłakał.

fot. Gian Mattia D’Alberto / LaPresse

Poggio wyłoniło grupkę klasykowców, którzy pod dyktando zrywającego się do ataku na 6,4 kilometra przed metą Alaphilippe’a odczepić zdołali większość sprinterów. W czołówce nie było przypadkowych zawodników. Na kole Michała Kwiatkowskiego (Team Sky) siedzieli Peter Sagan (Bora-hansgrohe), Matteo Trentin (Mitchelton-Scott), Wout van Aert (Jumbo-Visma), Alejandro Valverde (Movistar Team), Oliver Naesen (AG2R La Mondiale) i sam Alaphilippe. 2 kilometry przed metą szczęścia na solo próbował Trentin, ale jego akcję skasował Van Aert, widząc dojeżdżających po zjeździe kolejnych zawodników.

Po ataku na Poggio złapałem oddech na zjeździe, ale w tym punkcie myślałem, że wygranie tego będzie trudne, biorąc pod uwagę z kim jechałem na metę. Pomogłem zaspawać ruch Trentina, bo wiedziałem, że on jest jednym z najszybszych. Potem jechałem spokojnie, trzymałem się Sagana

– tłumaczył Alaphilippe.

W grupce, która między sobą walczyła o zwycięstwo we włoskim monumencie, jako pierwszy sprint rozpoczął 24-letni Matej Mohoric, niecałe 300 metrów przed metą. 250 metrów przed metą silniki odpalił Alaphilippe, wychodząc na prowadzenie i do kreski go nie oddając, choć na szalę wszystkie siły rzucili Oliver Naesen i Michał Kwiatkowski.

Kiedy Matej Mohoric zaczął sprint, wiedziałem, że to mój moment. Ruszył wcześnie, gdyby zyskał 20 metrów, byłoby po mnie. Na mecie… to była czysta radość

– opisywał.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Lista startowa Giro d’Italia 2024

Pod nieobecność ubiegłorocznego zwycięzcy, Primoza Roglica, z numerem jeden pojedzie drugi zawodnik tamtego wyścigu Geriant Thomas.

4 maja 2024, 13:23

Muzic lepsza od Vollering | Pikulik o klapie olimpijskich przygotowań

Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…

3 maja 2024, 23:43

La Vuelta Femenina 2024: etap 6. Triumf Muzic, Vollering się umacnia

Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.

3 maja 2024, 19:54

Giro d’Italia 2024: etap 1 – przekroje/mapki

Zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2024. 4 maja (sobota): Venaria Reale – Turyn (140 km ⭐️⭐️⭐️).

3 maja 2024, 17:36

Red Bull oficjalnie sponsorem Bora-hansgrohe | Vollering poczuła ulgę

Red Bull oficjalnie z Bora-hansgrohe. Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości…

2 maja 2024, 21:07

Zapowiedź Giro d’Italia 2024

Giro d'Italia, czyli pierwszy Grand Tour w sezonie kolarskim. Trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa. Oto co czeka ich…

2 maja 2024, 19:30