Total przejmie zespół Direct Energie?

Według francuskiej gazety „L’Equipe”, francuski potentat na rynku petrochemicznym, Total S.A., zamierza zostać sponsorem grupy Jeana-Rene Bernaudeau, dziś znanej jako Direct Energie.

Do zmiany głównego sponsora dojść miałoby jeszcze w tym sezonie, przed wyścigiem Paryż-Roubaix (14 kwietnia). O sytuacji od początku roku ma wiedzieć też Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), która zgodzić się miała na zmianę nazwy zespołu w trakcie sezonu.

Total S.A. w lipcu 2018 roku sfinalizował zakup 73% udziałów w spółce Direct Energie, płacąc za nie blisko półtora miliarda euro.

Francuski gigant petrochemiczny to przedsiębiorstwo zajmujące się wydobyciem, przeróbką i dystrybucją ropy naftowej i gazu ziemnego. Zaliczany jest do największych firm świata w swojej branży, a jej przychody tylko w 2018 roku wyniosły nieco ponad 183 miliardy euro. Jej patronat nad ekipą z Wandei przyniósłby spore zmiany w zespole – od strojów i nazwy poczynając, a na znacząco zwiększonym budżecie kończąc.

Bernaudeau obecnie ekip prowadzi jako zespół Professional Continental, acz nie kryje zamiarów starania się o licencję WorldTour. Ekipa ma długie tradycje – założona w 2000 roku, w latach 2005-2010 i 2014-15 rywalizowała w gronie najlepszych zespołów świata. W latach 2010-2015 znana była pod nazwą Europcar, natomiast od 2016 roku jej głównym sponsorem jest jeden z większych dostawców prądu i gazu we Francji Direct Energie.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: