Torowe MŚ 2019: dzień 2. Australijczycy z nowym rekordem świata

W drugim dniu torowych mistrzostw świata Australijczycy sięgnęli po złote medale w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Jednocześnie kolarze z antypodów ustanowili nowy rekord świata w tej konkurencji.

Drużynowy wyścig na dochodzenie

Wyniki | drużynowy wyścig na dochodzenie (M) - finał

W czwartkowy wieczór wznowiona została rywalizacja w wyścigach drużynowych na dochodzenie kobiet i mężczyzn. W zmaganiach panów równych sobie nie mieli dziś Australijczycy, którzy zdominowali konkurencję i nie tylko sięgnęli po złote medale, ale również ustanowili nowy rekord świata (3:48:02). Do finałowego biegu wystartowali w składzie: Samuel Welsford, Kelland O'Brien, Leigh Howard i Alenxander Porter.

Drugie miejsce wśród mężczyzn zajęli Brytyjczycy, a miejsca na podium dopełnili Duńczycy. Ci ostatni w decydującym starcie pokonali rywali z Kanady. Polacy ostatecznie sklasyfikowani zostali na 7. miejscu.

Wyniki | drużynowy wyścig na dochodzenie (K) - finał

Również wśród pań niepokonane były dziś Australijki. Ścigające się na dystansie 3 kilometrów dziewczyny z antypodów - Annette Edmondson, Ashlee Ankudinoff, Georgia Baker i Amy Cure - w finale pokonały drużynę Brytyjek. Po brązowy medal sięgnęły zaś Nowozelandki.

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

Keirin

Wyniki | keirin (M) - 1/2 finału
Wyniki | keirin (M) - finał

Na deskach pruszkowskiego welodromu kontynuowana była też rywalizacja w keirinie. Wcześniej do półfinału zdołał się zakwalifikować Krzysztof Maksel, jednak w kolejne rundzie nie poszło mu już tak dobrze. Polak zajął 4. miejsce w sowim biegu, co przekreśliło jego szanse na walkę o medal. Po późniejszej walce w finale "B" (o miejsca 7-12), zakończył on keirin na 10. pozycji.

Choć dla Polski szans na medal już nie było, walka o cenne krążki trwała w najlepsze. Ostatecznie triumfatorem w tej konkurencji został Holender Mathhijs Buchli, obok którego na podium stanęli Japończyk Nitta Yudai oraz Niemiec Stefan Botticher.

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

Scratch

Wyniki | scratch (M) - finał

Ostatni komplet medali czekał w czwartek na kolarzy startujących w scratchu - konkurencji najbardziej zbliżonej do wyścigu szosowego, gdzie o końcowym wyniku decyduje kolejność na mecie. Polskę w scratchu reprezentował Adrian Tekliński, który po tytuł mistrza świata w tej specjalności sięgnął przed dwoma laty.

Scratch jest wyścigiem bardzo dynamicznym, w którym często podejmowane są próby odjazdów. Nie inaczej było tym razem, jednakże żadna z podjętych akcji nie zakończyła się sukcesem. O końcowym wyniku zadecydował zacięty sprint, a zwycięsko wyszedł z niego Australijczyk Samuel Welsford, który na kresce pokonał Holendra Roya Eeftinga i Nowozelandczyka Thomasa Sextona. Tekliński linię mety przekroczył na 9. pozycji.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: