Giro Rosa 2019. Organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy

Trzydziesta edycja Giro Rosa odbędzie się w pierwszej połowie lipca. Organizatorzy podali już pierwsze szczegóły trasy 10-dniowego wyścigu.

Trasa jubileuszowego Giro Rosa (4-14 lipca) zaczyna nabierać kształtów. Organizatorzy zdradzili jak będą wyglądać dwa pierwsze i dwa ostatnie etapy wyścigu. 

Trzydziesta odsłona kobiecej etapówki rozpocznie się 4 lipca w Piemoncie od pagórkowatej jazdy drużynowej na czas. Pierwszy etap odbędzie się na dystansie 18 kilometrów. Panie wystartują z Cassano Spinola, a teamowe zmagania pierwszego dnia zakończą w miejscowości Castellania, rodzinnym mieście utytułowanego kolarza lat 40., Fausto Coppiego. 

Tak jak w roku ubiegłym, kiedy to historyczny finisz miał miejsce na Monte Zoncolan a potem w Cividale, w 2019 o układzie klasyfikacji generalnej także zadecydują zmagania na drogach autonomicznego rejonu Friuli-Wenecja Julijska. Meta 8. odcinka zawita do Maniago, gdzie niedawno odbyły się szosowe mistrzostwa świata w para-kolarstwie. 

Następnego dnia etap będzie wiódł z Gemona del Friuli do Chiusaforte (Malga Montasio). Zawodniczki przemierzą 125 kilometrów ze wspinaczką na wysokość 1544 metrów nad poziomem morza, która zakończy dziewiąty dzień ścigania. Bardzo wymagający podjazd ma średnio 8,1% nachylenia, maksymalnie 20% i znalazł się na trasie męskiego Giro d'Italia w 2013 roku.

Finałowy etap rozegra się między miejscowościami San Vito al Tagliamento i Udine, na dystansie 119 kilometrów. Na koniec zmagań organizatorzy zapewnili paniom krótki, lecz brukowy podjazd pod zamek w Udine. Będzie to ostatni i decydujący momentem jubileuszowej edycji Giro Rosa.

Szczegóły trasy jedynego Grand Touru w kalendarzu ścigania pań nie są znane, wcześniejsze pogłoski mówiły o możliwości wytyczenia trasy przez Passo Gavia.

 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: