Giro Rosa 2019 wjedzie na Passo Gavia?

Według nieoficjalnych informacji jeden z etapów Giro Rosa 2019 może zakończyć się na Passo Gavia (2652 m.n.p.m). 

Alpejska przełęcz będzie najwyższą wspinaczką na trasie majowego Giro d'Italia mężczyzn (Cima Coppi), a w lipcu może ugościć najlepsze zawodniczki świata. 

W tym roku trasa Wyścigu dookoła Włoch pań w programie miała m.in. Monte Zoncolan, gdzie najlepsza okazała się Annemiek van Vleuten. Holenderka sięgnęła tam po jeden z dwóch etapowych sukcesów i budując przewagę w klasyfikacji generalnej, która zapewniła jej pierwsze w karierze zwycięstwo w najważniejszym wyścigu etapowym. W kolejnym sezonie planowana jest z kolei wizyta w Alpach, zwieńczona - według informacji portalu "Tuttobiciweb" - wspinaczką na Gavię. Na przełęczy znajduje się schronisko i parking, co powinno wystarczyć, aby ugościć kolumnę wyścigu. 

Póki co nie wiadomo, z której strony zawodniczki rozpoczną wspinaczkę. Są dwie możliwości - droga z Bormio, o długości 25,4 kilometrów i średnim nachyleniem 5,6%, lub z Ponte di Legno, skąd do szczytu poprowadzi 16,4-kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 8,1%. W maju panowie wykorzystają drugi wariant, następnie zjeżdżając mniej stromą szosą do Bormio. 

Informacja znalazła się już na oficjalnym profilu organizatorów "różowego wyścigu", co może oznaczać, że wszystko zostało już ustalone. 

"Tuttobiciweb" sugeruje również, że wyścig rozpocznie jazda drużynowa na czas "po drogach Coppiego", aby upamiętnić 100. urodziny "Il Campionissimo". Nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie zostanie ona rozegrana. Możliwy jest start w miejscowości Castellania, gdzie urodził się Coppi. 

Prezentacja Giro Rosa 2019 odbędzie się w marcu w Carate Brianza, niedaleko od Mediolanu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: