Erik Zabel i Dirk Demol przykręcą śrubę w Katusha-Alpecin

Legendarny sprinter Erik Zabel będzie w sezonie 2019 odpowiedzialny za wyniki zespołu Katusha-Alpecin. Na czele grupy dyrektorów sportowych stanie za to Dirk Demol.

Zespół Katusha-Alpecin w piątkowy wieczór zaprezentował odświeżone stroje, ogłoszony już wcześniej skład oraz sztab wspierający zawodników. W tym ostatnim manager Jose Azevedo dokonał kilku zasadniczych zmian.

W strukturach zespołu powstał wydział odpowiedzialny za wyniki, który nadzorował będzie istniejące dotychczas struktury. Pokieruje nim legenda sprintu  Erik Zabel  który wcześniej jako doradca pracował dla HTC Colombia (2009-11). Niemiec, czterokrotny triumfator Mediolan-San Remo (1997, 1998, 2000, 2001) oraz siedmiokrotny zdobywca koszulki najlepszego sprintera Tour de France (1996-2002) zaprowadzić ma nowe porządki.

Widzę dużo utalentowanych kolarzy, którzy chcą stawać się lepszymi. Moim głównym zadaniem będzie zapewnianie im wsparcia i umożliwienie osiągania lepszych wyników, które są w ich zasięgu. Oni rozumieją, że muszą pracować ciężej. Na obozie treningowym poznają swoje programy startowe i wymagania treningowe, jakie przed nimi stawiamy. Można powiedzieć, że będę to wszystko monitorował, pewnie w bardziej wymagający sposób, ale wydaje mi się, że tego tu potrzeba

 - tłumaczył Zabel w komunikacie zespołu.

Zabel, którego syn, Rick, ściga się w Katushy od 2017 roku, ma podnieść skuteczność szwajcarsko-rosyjskiego projektu. Grupa w zakończonym sezonie odniosła zaledwie pięć zwycięstw, a z pustymi rękami ściganie zakończyły jej gwiazdy  Tony Martin, Ilnur Zakarin czy Marcel Kittel. Martin po dwóch mało udanych sezonach w zespole zdecydował się odejść z jego szeregów, natomiast 9. miejsce w Tour de France to wynik poniżej oczekiwań Zakarina. Sprowadzonemu dopiero co z Quick-Stepu Kittelowi sezon kompletnie nie wyszedł, do tego stopnia, że media rozpisywały się o jego lekceważącym podejściu do odpraw przed wyścigami i kłopotach z aklimatyzacją w ekipie.

O ile Zabel odpowiedzialny będzie za reorganizację i poprawę wyników zespołu, jego strategie wdrażać będą musieli dyrektorzy sportowi i trenerzy. Tu także zaszły zmiany i zespołem dyrektorów sportowych pokieruje Belg Dirk Demol. Zwycięzca Paryż-Roubaix (1988) w roku 2019 w peletonie samochodem poruszał będzie się już 20 sezon. Karierę dyrektora sportowego zaczynał w US Postal w roku 2000, a na przestrzeni lat prowadził grupy Discovery Channel (2005-07), QuickStep (2008), Astana (2009), RadioShack (2010-13), a od 2014 roku Trek.

Każdy dyrektor sportowy będzie miał swoją 4-5 osobową grupkę zawodników, którymi będzie się opiekował i z którymi będzie się cały czas komunikował

 - tłumaczył Zabel.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: