Prezentacja Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków 2018

Już w najbliższą środę w Sanoku rozpocznie się 29. Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (2.2).

Zanim Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka na dobre zajmą uwagę kibiców kolarstwa w Polsce swoim udziałem w Tour de France, emocji na krajowym podwórku dostarczą nam kolarze startujący w Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Organizowana od 1990 roku impreza rozegrana zostanie w tym roku w dniach 4-7 lipca. Zmagania rozpoczną się w środę w Sanoku, a zakończą w sobotę w samym sercu Łodzi, na ulicy Piotrkowskiej.

Nieodzowną częścią wyścigu są goszczący podczas etapów byli i obecni sportowcy mający na swoim koncie występy na igrzyskach olimpijskich. Stanowi to zawsze dodatkową atrakcję dla kibiców zgromadzonych na startach i metach.

Tegoroczna edycja ponownie otrzymała od Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) kategorię 2.2 i znalazła się w kalendarzu cyklu Europe Tour.

Trasa

29. edycja popularnej "Solidarki" liczyć będzie pięć etapów. Kolarze pokonają w ich trakcie 720 kilometrów przemierzając szosy województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Już pierwszego dnia organizatorzy przygotowali dwa etapy. Co prawda krótkie, ale na pewno nie zabraknie dynamiki ze względu na dystans i obecność podjazdów na trasie. Przedpołudniem peleton wystartuje z Sanoka aby po pokonaniu niespełna 92 kilometrów zafiniszować w Sędziszowie Małopolskim. Po kilku godzinach przerwy powrócą do rywalizacji na liczącym 100 kilometrów odcinku ze Strzyżowa do Krosna. W jego trakcie kolarze będą m.in. pokonywać podjazd pod Czarnorzeki i dwukrotnie pod Zamek Kamieniec, co, biorąc pod uwagę zeszłoroczne zmagania, pozwala sądzić, że to właśnie ten odcinek będzie kluczowy w kontekście walki o zwycięstwo w całym wyścigu.

Drugi dzień to etap z Jasła do Stalowej Woli. Profil liczącej 145 kilometrów przeprawy będzie zdecydowanie łatwiejszy w stosunku do tych z dnia wcześniejszego. Etap numer cztery rozpocznie się z kolei w Nowym Sączu, a zakończy po blisko 200 kilometrach w Jaworznie.

W sobotę, na zakończenie, kolarze powalczą na etapie z Kielc do Łodzi o długości 185 kilometrów. Analiza profili trzech ostatnich etapów wskazywałaby na to, że o ich losach rozstrzygać będą sprinterskie rozgrywki z peletonu, jednak mając na uwadze choćby przebieg płaskich etapów podczas ubiegłorocznej edycji i w tym roku roku dziać może się bardzo wiele.

Mapy

Etap 1. - 4 lipca: Sanok - Sędziszów Małopolski (91,5 km)

Etap 2. - 4 lipca: Strzyżów - Krosno (100,3 km)

Etap 3. - 5 lipca: Jasło - Stalowa Wola (145,6 km)

Etap 4. - 6 lipca: Nowy Sącz - Jaworzno (197,7 km)

Etap 5. - 7 lipca: Kielce - Łódź (185 km)

Lista startowa

W tegorocznym wyścigu udział weźmie blisko 130 kolarzy reprezentujących 21 zespołów z Polski, Belgii, Białorusi, Czech, Estonii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Słowacji i Rosji. Ze stałych bywalców na starcie w Sanoku zabraknie CCC Sprandi Polkowice i Elkov Author, które wybrały tym razem udział w rozgrywanym niemal równocześnie do "Solidarki" wyścigu w Rumunii - Sibiu Cycling Tour (2.1).

Wśród faworytów do walki o wygranie tegorocznego wyścigu można wymienić m.in. ubiegłorocznego zwycięzcę Mateusza Komara, jego kolegę z zespołu Voster ATS Team Adama Stachowiaka, duet kolarzy Wibatech Merx 7R: Marka Rutkiewicza i Macieja Paterskiego czy Kamila Zielińskiego (Team Hurom). Dla nich wynik osiągnięty w tym wyścigu może mieć też bardzo duże znaczenie w kontekście ewentualnego powołania do reprezentacji Polski na Tour de Pologne. Napsuć krwi Polakom będą zapewne próbować takie ekipy jak PS Team Thuringen, Metec TKH czy Minsk Cycling Club.

Relacje live rowery.org

Z tegorocznej odsłony Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków będziemy prowadzić tekstową relację live, dostępną na naszej stronie każdego dnia. Nie zapomnijcie również zaglądać na naszego instagrama, gdzie także dostarczamy różnych ciekawostek.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: