Michael Kolar zakończył karierę

Podczas mistrzostw Słowacji Michael Kolar (Bora-hansgrohe) ogłosił zakończenie kariery. 25-latek będzie jednak nadal pracował w niemieckim zespole. 

Słowak tłumaczył swoją decyzję brakiem możliwości walki z najlepszymi oraz chęcią "spróbowania czegoś innego".

W ostatnich sezonach najlepszymi wynikami Kolara były miejsca w czołowej dziesiątce na etapach Dubai Tour, Tour of Langkawi i Abu Dhabi Tour. W 2015 roku zwyciężył na ostatnim etapie swojego narodowego wyścigu, zaś pięć lat temu stanął na najwyższym stopniu podium Banja Luka Belgrade I oraz Kosice-Miskolc.

W zawodowym peletonie urodzony w Pradze tuż przed rozpadem Czechosłowacji zawodnik nie zdołał jednak przebić się na czoło i w ekipie Bora-hansgrohe głównie pełnił rolę pomocnika. W ubiegłym sezonie wystartował w swoim pierwszym w karierze Wielkim Tourze, lecz bez powodzenia - nie ukończył drugiego etapu Vuelta a Espana.

 Przez ostatnie lata bardzo ciężko pracowałem i przed tym sezonem dałem z siebie wszystko aby przygotować do niego w najbardziej profesjonalny sposób. W pewnym momencie spodziewałem się więcej, ale wyników jednak nie było. Myślę, że jestem obecnie na moim najwyższym poziomie, ale być może to nie wystarczy, aby spełnić własne marzenia

- wytłumaczył Kolar w komunikacie prasowym zespołu.

Nikt nie może jednak zaprzeczyć, że przez sześć i pół roku spędzone w peletonie Słowak był bardzo ważnym wsparciem m.in. dla swojego rodaka, Petera Sagana. W latach 2015 i 2016 stanowił silny punkt reprezentacji Słowacji, pracując na Petera Sagana i pomagając mu wywalczyć tytuły mistrza świata.

Patrząc na przeszłość, niczego nie żałuję. Jestem dumny z tego, co osiągnąłem - szczególnie z drugiego tytułu Petera, w Dausze. To wyjątkowe wspomnienie, bo tam zagrałem kluczową rolę

- wytłumaczył.

Kolar pozostanie w drużynie Bora-hansgrohe, zasili dział sponsoringu. Na wyścigach będzie pracował z zaproszonymi gośćmi i towarzyszył im podczas wizyty. Niemiecka ekipa często zaprasza bowiem VIPów .. Mają oni dostęp do kolarzy tuż przed startem przy zespołowym autobusie i specjalny dostęp za kulisy wyścigów.

Michael rozmawiał ze mną kilka tygodni temu o tym, że myśli o sportowej emeryturze. Później szukaliśmy dla niego roli w zespole, aby mógł ciągle z nami współpracować. Myślę, że z jego wiedzą na temat kolarstwa i doświadczeniem może umilić czas gościom i sponsorom. Mam nadzieję, że ta praca będzie dobrym początkiem w nowym etapie życia

- powiedział Ralph Denk, dyrektor sportowy drużyny.

Jestem mu wdzięczny za jego podejście do tej sprawy. Myślę, że jest to wspaniała okazja aby zrobić coś nowego i w końcu zacząć cieszyć się z życia

- dodał Kolar.

Na zakończenie kariery 25-latek zdobył brązowy medal podczas mistrzostw Słowacji, przegrywając z Peterem i Jurajem Saganem. Jest to jego drugi krążek wywalczony w krajowym czempionacie - w 2015 roku również stanął na najniższym stopniu podium.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: