Trofeo Alfredo Binda 2018. Siedem Polek w dwóch wyścigach

Trzy zawodniczki z Polski wystartują 18 marca we włoskim wyścigu Trofeo Alfredo Binda, trzeciej odsłonie cyklu Women's World Tour.

Na starcie we włoskim miasteczku Cittiglio w niedzielę zobaczymy w sumie aż siedem biało-czerwonych - trzy w wyścigu elity kobiet oraz cztery w rozgrywanym tego samego dnia Piccolo Trofeo Alfredo Binda, czyli w zmaganiach juniorek.

W wyścigu elity kobiet zawodniczki pojadą w barwach klubowych - Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM), Anna Plichta (Boels-Dolmans) i Małgorzata Jasińska (Movistar Team). Największe szanse na dobry wynik ma oczywiście Niewiadoma, choć rozgrywany zwykle między góralkami wyścig przed rokiem zakończył się sprintem i taki scenariusz nie jest wykluczony i w ty sezonie.

23-letnia Niewiadoma w tym sezonie zanotowała już 2. miejsce podczas Strade Bianche oraz miejsce w czołowej dziesiątce Setmana Ciclista Valenciana. W Trofeo Alfredo Binda Polka nigdy nie stanęła na podium, mimo że startowała już pięciokrotnie. Najlepszym wynikiem Niewiadomej jest 7. miejsce sprzed dwóch lat.

W tym roku zespół Niewiadomej - Canyon-SRAM może zagrać na kilka fortepianów. W składzie oprócz reprezentantki Polski znajdują się Alena Amialiusik, która trzykrotnie zajmowała miejsce w czołowej piątce (2014, 2015, 2016), szybka na finiszu Elena Cecchini, a także Pauline Ferrand-Prevot. Mistrzyni świata z 2014 roku trzy lata temu wyścig Trofeo Binda ukończyła na 2. miejscu.

Anna Plichta będzie pełnić funkcję pomocniczki dla koleżanek z zespołu Boels Dolmans - mistrzyni świata Chantal Blaak oraz Megan Guarnier. Swojej szansy w atakach bliższych i dalszych próbować może za to Małgorzata Jasińska. Jak dotąd najlepszym wynikiem zawodniczki Movistaru jest 17. pozycja z 2016 roku.

Tego samego dnia na trasę wyruszą juniorki startujące w Piccolo Trofeo Alfredo Binda. Będzie to pierwsza odsłona cyklu juniorskiego Pucharu Narodów. Tak jak w roku ubiegłym, na trasę wyruszy reprezentacja Polski, której liderką będzie Marta Jaskulska.

Rok temu zawodniczka na co dzień reprezentująca BCM Nowatex Ziemia Darłowska zajęła w tym wyścigu 7. miejsce. Skład uzupełniają Wiktoria Kierat, Oliwia Majewska oraz Wiktoria Polak. Lista startowa składa się z paru reprezentacji narodowych oraz kilku zaproszonych drużyn.

Cykl Pucharu Narodów dla juniorek składa się z czterech odsłon. Po Trofeo Alfredo Binda zawodniczki pojadą jeszcze Gandawa-Wevelgem (25 marca), Healthy Ageing Tour (4-7 kwietnia) oraz EPZ Omloop van Borsele (20-22 kwietnia).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: