Mistrzostwa Europy 2016: trudna trasa w Plumelec

Polska z sześcioma miejscami w wyścigach elity na wrześniowy czempionat Starego Kontynentu.

Europejska Unia Kolarska (UEC) przedstawiła nowe trasy tegorocznych mistrzostw Europy w kolarstwie szosowym. Planowane na 14-18 września wyścigi rozegrane zostaną w bretońskim departamencie Morbihan, w miejscowości Plumelec, a po raz pierwszy w programie znalazły się zmagania w kategoriach elity.

Mistrzostwa Starego Kontynentu - dotychczas organizowane w kategoriach juniorskich i młodzieżowych - odbędą się na trudnej rundzie wokół Plumelec, a emocje na trasie zapewni blisko 2-kilometrowy finisz na podjeździe. Trasa premiowała będzie dynamicznych specjalistów od imprez jednodniowych, a także zawodników i zawodniczki dobrze radzących sobie na niewielkich podjazdach, gdyż metę usytuowano na wzniesieniu.

Tegoroczne mistrzostwa Europy pierwotnie miały odbyć się w Nicei, jednak po zamachu terrorystycznym z lipca tego roku władze miasta w porozumieniu z Europejską Unią Kolarską odwołały zawody ze względów bezpieczeństwa.

Plumelec to miasteczko z kolarskimi tradycjami. Pięciokrotnie startował tam Tour de France, trzykrotnie rozgrywane były tu mistrzostwa Francji, a co roku odbywa się tu GP Plumelec Morbihan. Miejscowość od Paryża oddalona jest o 450 kilometrów, a otaczające ją rzadko zaludnione tereny, położone z dala od dużych ośrodków miejskich, mają być łatwiejsze do zabezpieczenia.

me2016-runda

Runda, na której rozegrane zostaną wyścigi ze startu wspólnego liczy 13,9 kilometra i rozpoczyna się zjazdem z Côte de Cadoudal. Pomiędzy piątym a siódmym kilometrem do pokonania jest 2600 metrów delikatnego podjazdu (średnio 3%), a następnie pofałdowany teren zaprowadzi z powrotem na Cote de Cadoual (1,8 km, średnio 6%), na szczycie której wyłaniani będą mistrzowie Starego Kontynentu.

Juniorki pokonają 5 kółek (69,1 km), 8 rund przekręcą elita kobiet i orliczki (111,2 km), 9 juniorzy (125,1 km), 11 młodzieżowcy (152,9), natomiast aż 17 okrążeń zapewni selekcję w wyścigu elity mężczyzn (236,3 km).

Wyścigi jazdy na czas odbędą się na trasie z miejscowości Josselin do Plumelec i liczyły będą 25 kilometrów dla elity kobiet i orliczek, juniorów oraz młodzieżowców. 44 kilometry pokona elita mężczyzn, natomiast 13,9 kilometra przewidziano dla juniorek, które rywalizowały będą na rundzie wyścigów ze startu wspólnego.

Uczestnicy

Każda zakwalifikowany kraj może wystawić dwójkę zawodników / zawodniczek do wyścigów jazdy na czas w każdej z kategorii. Orliczki i elita kobiet startują razem, ale klasyfikowane są osobno, co oznacza, że każda federacja może do Francji wysłać dwie orliczki i dwie zawodniczki klasyfikowane w elicie.

W wyścigach ze startu wspólnego w kategoriach juniorskich i młodzieżowych każda federacja wystawić może 6 zawodników / zawodniczek. Rozgrywany dotychczas osobno wyścig orliczek połączony będzie ze startem elity kobiet, choć obie kategorie klasyfikowane będą oddzielnie. W tym wyścigu każda federacja może wystawić osiem zawodniczek, ale maksymalnie 6 w jednej z kategorii - czyli np. 6 w elicie i 2 w orliczkach, 4 w elicie i 4 w orliczkach lub 6 wśród orliczek i 2 w elicie.

W wyścigu elity mężczyzn miejsca przyznawane są na bazie wyników w cyklu WorldTour i Europe Tour. Peleton liczył będzie 200 kolarzy, a 9 zawodników wystawią Belgowie, Francuzi, Włosi, Hiszpanie, Brytyjczycy, Holendrzy, Norwegowie, Niemcy, Duńczycy i Szwajcarzy.

Sześciu kolarzy zabiorą Polacy, Czesi, Rosjanie, Portugalczycy, Ukraińcy, Słoweńcy, Słowacy, Austriacy, Irlandczycy i Estończycy.

Program Szosowych Mistrzostw Europy 2016:

14 września (środa)

Jazda indywidualna na czas juniorek (13,9 km)

me2016-tt-juniorki
Jazda indywidualna na czas juniorów (25 km)
Jazda indywidualna na czas mężczyzn do lat 23 (25 km)

me2016-tt-u23

15 września (czwartek)

Jazda indywidualna na czas elity kobiet i kobiet do lat 23 (25 km)

me2016-tt-elita-kobiet
Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (44 km)

me2016-tt-elita-mezczyzn

16 września (piątek)

Wyścig ze startu wspólnego juniorek (69,5 km - 5 x 13,9)
Wyścig ze startu wspólnego juniorów (125,1 km - 9 x 13,9)

17 września (sobota)

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn do lat 23 (152,9 km - 11 x 13,9)
Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet i kobiet do lat 23 (111,2 km 8 x 13,9)

18 września (niedziela)

Wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (236,3 km - 17 x 13,9)

Nagrody

Triumfatorzy i triumfatorki wyścigów w Plumelec otrzymają medale i błękitne koszulki z białymi pasami i złotymi gwiazdkami.

Organizatorzy zadbali o równe wynagrodzenie w wyścigach kobiet i mężczyzn. 380 euro zainkasują zwycięzcy i zwyciężczynie czasówek juniorskich, 765 euro wypłacone zostanie za to za wygranie wyścigu ze startu wspólnego.

W kategorii młodzieżowej kwoty te plasują się na pułapie 1530 euro za jazdę na czas i 1915 euro za start wspólny.

O 4 000 euro wzbogacą się zwycięzca i zwyciężczyni czasówki, natomiast nagrodą w wyścigach ze startu wspólnego jest 10 000 euro.

mapki: UEC

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: