IO 2016: Elia Viviani po złoto mimo kraksy i Cavendisha

Włoch Elia Viviani został w Rio de Janeiro mistrzem olimpijskim w kolarstwie torowym w omnium.

Srebrny medal w torowym wieloboju przypadł Brytyjczykowi Markowi Cavendishowi, a brąz Duńczykowi Lasse Normanowi Hansenowi.

Viviani po dwóch dniach rywalizacji zgromadził 207 punktów i mimo kraksy w wyścigu punktowym o 13 oczek wyprzedził Marka Cavendisha. Broniący tytułu Hansen uzbierał 192 punkty i na podium odebrał brąz.

Omnium mężczyzn

Drugi dzień zmagań w omnium mężczyzn rozpoczęły się od wyścigu na kilometr. Triumfował Dylan Kennett, któremu do rekordu świata Chrisa Hoya zabrakło zaledwie 0,2 sekundy. Nowozelandczyk pokonał Australijczyka Glena O'Shea i Włocha Elię Vivianiego, który objął prowadzenie w wieloboju.

Okrążenie ze startu lotnego także padło łupem Kennetta, który w rywalizacji na 250 metrów pokonał Vivianiego i Cavendisha.

Do wyścigu punktowego włoski sprinter przystąpił ze 178 punktami i zapasem 16 punktów nad "Manx Manem". Za znającą się ze sprintów na szosie duetem znalazł się także jeżdżący na szosie Lasse Norman Hansen, któremu udało się zgromadzić 152 punkty.

W wyścigu punktowym okrążenia podczas pierwszych 15 minut ścigania nadrobili Hansen, Fernando Gaviria i Roger Kluge. Kolumbijczyk i Niemiec skorzystali nieco na zamieszaniu po kraksie spowodowanej przez Cavendisha, który zajechał drogę Koreańczykowi Sanghoonowi Parkowi i posłał go na parkiet. Kolarz z Azji zabrał ze sobą na parkiet Glena O'Shea i Vivianiego, doprowadzając do chwilowej neutralizacji wyścigu. Włoch i Australijczyk wprawdzie szybko wrócił do gry, ale Koreańczyka do szpitala odwieziono na noszach.

Punkty na lotnych finiszach zbierali Hansen i Cavendish, ale okrążenie nadrobili Kennett i Ignacio Prado, co na chwilę przesunęło Nowozelandczyka w okolice podium.

40 kółek przed końcem Vivani notował 8 punktów nad Hansenem i Cavendishem i różnicę tę utrzymywał do końcowych okrążeń, linię mety przecinając z dorobkiem 207 punktów. 194 oczka dały srebro Cavendishowi, a 192 brąz atakującemu cały czas Hansenowi.

Omnium kobiet

W omnium rywalizowały także panie. Po nadrobieniu okrążenia nad grupą w otwierającym zmagania scratchu triumfowała Białorusinka Tatsiana Sharakova. Sprint o drugie miejsce na kresce wygrała Brytyjka Laura Trott, a trzecie miejsce zajęła Belgijka Jolien D'Hoore. 10. miejsce wywalczyła Daria Pikulik.

Trott nie pozwoliła sobie na błędy w dwóch kolejnych wyścigach - czas 3:25.054 okazał się najlepszy w wyścigu indywidualnym na dochodzenie, a z mocą i konsekwencją Brytyjki rywalki nie mogły się równać w eliminatorze.

Podium obu wyścigów dopełniły Sarah Hammer i D'Hoore - w wyścigu indywidualnym na dochodzenie drugi wynik należał do Amerykanki, natomiast w eliminatorze druga przyjechała reprezentantka Belgii.

Trott półmetku rywalizacji ma 118 punktów - o 8 więcej od D'Hoore i o 10 więcej od Hammer.

Daria Pikulik, która w wyścigu indywidualnym zajęła 10. miejsce, a w eliminatorze 16., w klasyfikacji ogólnej omnium zajmuje 11. miejsce z dorobkiem 52 punktów.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Gran Piemonte 2020. Zwycięska szarża George'a Bennetta

George Bennett (Jumbo-Visma) wygrał wśród winnic Barolo 104. edycję klasyku Gran Piemonte.

12 sierpnia 2020, 18:52

Tour Bitwa Warszawska 1920. Marceli Bogusławski wygrał prolog

Marceli Bogusławski (Wibatech Merx) wygrał na Agrykoli prolog pięciodniowego wyścigu Tour Bitwa Warszawska 1920.

12 sierpnia 2020, 17:32

Criterium du Dauphine 2020: etap 1. Wout van Aert wieńczy wysiłek Jumbo-Visma

Wout van Aert wygrał w Saint Christo en Jarez pierwszy etap 72. edycji Criterium du Dauphine i zdobył koszulkę lidera.

12 sierpnia 2020, 16:32

MŚ Aigle-Martigny 2020 odwołane. UCI się nie poddaje

Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym w szwajcarskich miejscowościach Aigle oraz Martigny nie odbędą się we wrześniu 2020 roku.

12 sierpnia 2020, 16:18

Michael Woods na pokładzie Israel Start-Up Nation

Michael Woods podpisał kontrakt z ekipą Israel Start-Up Nation.

12 sierpnia 2020, 12:11

Poprawia się stan Fabio Jakobsena

Stan Fabio Jakobsena poprawił się na tyle, że lekarze planują przetransportowanie go do Holandii, podał zespół Deceuninck-Quick-Step.

12 sierpnia 2020, 11:54