70. urodziny Eddy'ego Merckxa

Dzisiaj Edouard Louis Joseph Baron Merckx, czyli po prostu Eddy Merckx, obchodzi swoje 70. urodziny. Z tej okazji „Kanibal” wypuścił do sprzedaży nowy rower swojej marki o nazwie „Eddy 70” – za ponad 17 tys. euro.

Zawodowo Merckx ścigał się na rowerze przez dwanaście lat do 1978 roku. W tym okresie odniósł 34 zwycięstwa etapowe w Tour de France, 96 dni spędził w maillot jaune. Do dzisiaj to niepokonany rekord. Summa summarum triumfował aż 525 razy, na torze 98 razy, a w przełajach dwa razy.

Pięć razy był najlepszy w „Wielkiej Pętli” oraz Giro d’Italia, raz w Vuelta a Espana. Trzykrotnie zdobywał złoty medal na mistrzostwach świata, siedem razy był najszybszy w Mediolan-San Remo. Oprócz tego wskakiwał na najwyższy stopień podium Ronde van Vlaanderen (dwa razy), Giro di Lombardia (dwa razy), Paryż-Roubaix (trzy razy) i Liege-Bastogne-Liege (pięć razy). W ten sposób odnosił triumfy we wszystkich kolarskich monumentach. A to tylko wycinek z jego palmares.

Do dzisiaj nie do końca wiadomo, dlaczego wyrzucono go z Giro w 1969 roku, w Tour de France mógł jednak wystartować. I od razu wygrał na Polach Elizejskich zgarniając wszystkie klasyfikacje. W generalce nad drugim Rogerem Pingeonem miał prawie 18 minut przewagi. W 1973 i 1977 roku wpadł na dopingu na trasie Lombardii oraz Fleche Wallonne. Po zakończeniu jego kariery okazało się, że stosował kortyzol, który na czarnej liście znajduje się dopiero od 1980 roku.

eddy70-bike-wit

Merckx w 1972 roku w Mexico City wykręcił rekord świata w jeździe godzinnej – 49,431 km. Trzy razy był wybierany sportowcem roku na świecie (1969, 1971, 1974). W plebiscycie na Największego Belga w Historii zajął trzecie miejsce. Król Belgii nadał mu w 1996 roku tytuł barona, a metro w Brukseli nazwało jedną stację jego imieniem (2003). Pięć lat temu z okazji 65. urodzin belgijska poczta wyprodukowała znaczek z jego portretem o nominale 1,18 euro. Natomiast w ubiegłym roku L’Equipe uznała go „Champion des champions de legende”.

Oprócz prowadzenia własnej firmy rowerowej Merckx pełni też funkcję m.in. dyrektora Tour of Oman.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: