Program Amgen Tour of California 2015

Logo wyścigu Tour of California

Kiedy we Włoszech rywalizuje peleton Giro d’Italia, na Zachodnim Wybrzeżu rozpoczyna się inny ważny majowy wyścig – Tour of California, sprecyzujmy Amgen Tour of California. Na starcie Maciej Bodnar (Tinkoff Saxo).

Rok temu generalkę na swoją korzyść przesądził Bradley Wiggins, którego tym razem oczywiście zabraknie. Kluczowe dla klasyfikacji końcowej będą dwa etapy: 24-kilometrowa jazda na czas w Big Bear Lake oraz siódmy, górski odcinek z Ontario do Mt. Baldy.

Końcówka – dokładniej 40 km – etapu na Mt. Baldy prowadzi cały czas pod górę. Ostatni raz podjazd znalazł się w programie kalifornijskiej imprezy (kat. 2.HC) w 2012 roku, wtedy na samym szczycie jako pierwszy zameldował się Robert Gesink (LottoNL-Jumbo). Holendra zobaczymy też na trasie tegorocznej 10. edycji touru.

Gesink nie jest zaliczany jednak do grupy faworytów. Więcej szans daje się Sergio Henao (Sky), który z dobrej strony pokazał się w Vuelta al Pais Vasco czy ardeńskich klasykach, Andrew Talansky’emu (Cannondale-Garmin), który w końcu musi w tym sezonie zacząć punktować, czy Warrenowi Barguil (Giant-Alpecin). Jak na razie najlepszym wynikiem w 2015 roku francuskiego górala jest 17. lokata w Volta a Catalunya. Tak więc Talansky i Barguil mają coś do udowodnienia.

Patrząc na profile poszczególnych etapów, w porównaniu chociażby do zeszłorocznej odsłony, amerykański wyścig stworzony jest dla sprinterów. Cztery odcinki powinny się teoretycznie zakończyć sprintem z większej grupki . Jak to będzie w praktyce, zobaczymy, co nie zmienia jednak faktu, że zęby ostrzą sobie Mark Cavendish (Etixx-Quick Step), Tyler Farrar, Gerald Ciolek, Theo Bos (wszyscy MTN-Qhubeka) czy Peter Sagan (Tinkoff Saxo), który z 11 zwycięstwami jest rekordzistą, jeśli chodzi o ilość etapowych triumfów.

Pełna lista startowa u kolegów z procyclingstats.com.

Peleton:

Sky, Etixx-Quick Step, BMC Racing, Giant-Alpecin, Tinkoff Saxo, Trek, LottoNL-Jumbo, Cannondale, MTN Qhubeka, United Healthcare, Drapac, Novo Nordisk, Optum, Jelly Belly, Jamis Hagens Berman, Hincape Racing Team, Axeon Cycling Team, SmartStop

Trasa Tour of California 2015 (10 – 17 maja):

1. etap: Sacramento - Sacramento, 203 km

1etap_california_2015
2. etap: Nevada City - Lodi, 194 km

2etap_california_2015
3. etap: San José - San José, 170 km

3etap_california_2015
4. etap: Pismo Beach - Avila Beach, 173 km

4etap_california_2015
5. etap: Santa Barbara - Santa Clarita, 154 km

5etap_california_2015
6. etap: Big Bear Lake - Big Bear Lake, 24,2 km (jazda na czas)

6etap_california_2015
7. etap: Ontario - Mount Baldy, 129 km

7etap_california_2015
8. etap: Los Angeles - Los Angeles, 105 km

8etap_california_2015

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: