Rower do walki z czasem Przemka Niemca

DSC_0160
Rozpoczynające się w najbliższą sobotę Giro d'Italia Przemysław Niemiec rozpocznie na rowerze Meirda WARP TT. Mieliśmy przyjemność obejrzeć go z bliska.

DSC_0158

Rowerowy gigant z Tajwanu przez wiele lat nie mógł przebić się do zawodowego peletonu, ale zmieniło się to w 2013 roku, gdy do charakterystycznych różowo-niebieskich barw Lampre dołączyła zieleń Meridy. Od tamtej pory Tajwańczycy dokładają wszelkich starań by nie tylko promować swoje rowery, ale i je rozwijać. Szefem działu rozwoju jest niemiecki inżynier Jurgen Falke. Pod jego nadzorem rowery z Tajwanu zaczęły nie tylko przypominać nieco rowery konkurencji, ale w wielu kategoriach okazały się od nich lepsze. Przynajmniej na papierze.

DSC_0159

WARP charakteryzuje się bardzo wydajnym aeordynamicznie profilem czołowym - Falke i Merida szczycą się tym, że przy czołowym wietrze osiąga najlepsze wyniki w tunelu aeordynamicznym spośród wszystkich topowych konstrukcji do jazdy na czas. Wygrywając z innymi przy czołowym wietrze, nieco gorzej wypada w testach z bocznym wiatrem. Wpływ na świetne wyniki przy czołowych testach mają z pewnością przekroje rur NACA Fastback, zastosowane we wszystkich elementach wystawionych na czołowe opór powietrza.

DSC_0162

Nawet doprowadzona do aerodynamicznej perfekcji rama będzie do niczego nie przydatna, jeśli siedzący na niej zawodnik będzie stwarzał zbyt duży opór. Dlatego zespół Meridy położył bardzo duży nacisk na możliwość regulacji kokpitu w wielu płaszczyznach. Wszystko po to, by kolarz mógł przybrać jak najbardziej opływową sylwetkę i przy tym zachować resztki komfortu. Do laboratoryjnej czystości kokpitów znanych z rowerów Canyona jeszcze sporo brakuje, ale i tak jest lepiej niż w przypadku rowerów z innych grup.

DSC_0163

Wszystkie rowery Meridy zostały dostosowane do montażu elektrycznych wersji osprzętu innego giganta z Azji - Shimano. W trakcie projektowania przewidziano miejsce na baterie oraz okablowanie, w związku z czym mechanicy nie muszą sami główkować nad sposobami upchnięcia baterii czy kabli.

DSC_0161

Siodełka Prologo cieszą się w peletonie rosnącą popularnością. Zawodnicy Lampre-Merida mają to szczęście, że są sponsorowani przez włoską firmę. Przemek jeździ na modelu Zero II TT CPC NACK.

Rama: Merida WARP TT
Kierownica: Vision Trimax Carbon Si R-Bend
Przerzutka przód/tył: Shimano Dura-Ace Di2
Manetki przerzutek: Shimano Dura-Ace Di2
Kaseta: Shimano Dura-Ace
Łańcuch: Shimano Dura-Ace CN-9000
Korby: Rotor
Pedały: Speedplay
Przednie koło: Fulcrum Speed XLR
Tylne koło: Fulcrum Speed Disc
Opony: Continental
Siodełko: Prologo Zero II TT CPC NACK
Pomiar mocy: Power2Max

Zdjęcia: Jakub Zimoch/rowery.org

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: