Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Vuelta al Pais Vasco 2015

W poniedziałek rozpoczynają się zmagania w Kraju Basków, kolejnej etapówce cyklu UCI WorldTour.

55. edycja wyścigu Dookoła Kraju Basków zostanie rozegrana w dniach 6-11 kwietnia, a kolarze pokonają 845 kilometrów. Rywalizację rozpocznie się od etapu z rundami w Bilbao, a zakończą jazdą indywidualną na czas po okolicach miejscowości Aia.

Początek kwietnia to widomy znak, że niedługo czekają nas ardeńskie klasyki. Dla zawodników Vuelta al Pais Vasco, będzie  ostatnią okazją do doszlifowania formy na cykl zamykający wiosenne ściganie.

Na starcie stanie czterech Polaków – Michał Kwiatkowski i Michał Gołaś (Etixx-Quick Step), oraz Rafał Majka i Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo).

Trasa

6 kwietnia – 1. etap: Bilbao – Bilbao (162,7 km)

vasco2015-1Wyścig zostanie zainaugurowany w Bilbao, największym mieście Kraju Basków. Kolarze będą kręcić w okolicach miasta położonego nad rzekami rzeki Nervión i Ibaizabal. Kluczowa dla etapu powinna być ciężka premia górska Alto del Vivero (4,3 km o średnim nachyleniu 8,6%),  za drugim podejściem położona 13,4 kilometra przed metą.

7 kwietnia – 2. etap: Bilbao – Vitoria-Gasteiz (175,4 km)

vasco2015-2Peleton wyruszy z Bilbao w kierunku Vitoria-Gasteiz. Pagórkowaty odcinek, liczący ponad 175 kilometrów, jest najdłuższym na całej trasie wyścigu. W pierwszej części trasy wyrośnie Alto de Orduna (kat. 1; 7,6 km; 8,3%), ale kolejność na mecie będzie zależna od tempa na podjeździe Alto de Zaldiaran (kat. 3; 2,8 km; 5,36%), którego szczyt usytuowano 9 kilometrów przed kreską w Vitoria-Gasteiz.

W ubiegłym roku triumfował tu Australijczyk Michael Matthews, jednak wówczas odcinek nie był tak górzysty.

8 kwietnia – 3. etap: Vitoria-Gasteiz – Zumarraga (170,7 km)

vasco2015-3Trzeciego dnia kolarzy czeka znów ciężka przeprawa. Do pokonania aż 8 premii górskich, w tym dwie pierwszej kategorii, znajdujących się w pierwszej części etapu. Zabawa powinna rozpocząć się od pierwszego wjazdu na Alto de la Antigua (kat. 2; 2,5 km; 9,6% – ostatnie 800 m o nachyleniu 16%, maks. 20%), z którego do mety pozostaje 31 kilometrów.

Po krótkim zjeździe czeka wspinaczka pod łatwiejsze Alto de Atagoiti (kat. 3), zjazd, niewielka hopka i kolejny raz Alto de la Antigua, z którego do mety pozostaną zaledwie 3 kilometry. To nie koniec trudności, droga na finiszu w Zumarragdze pnie się lekko w górę.

9 kwietnia – 4. etap: Zumarraga – Arrate/Eibar (162,2 km)

vasco2015-4Czwartego dnia kolarze zmierzą się z charakterystycznym dla tego wyścigu wzniesieniem Alto de Usartza, prowadzącego do Sanktuarium Matki Boskiej Arrate – patronki miasta Eibar. Niemal od początku dnia peleton będzie zmagał się z pagórkowatym terenem, przed finałową wspinaczką pokonując sześć w podjazdów w tym Alto de Asentzio (kat. 2; 6,3 km; 6,2%) i Alto de Ixua (kat. 1; 4,1 km; 10,1%).

20 kilometrów przed metą, po zjeździe z ostatniej górskiej premii Alto de San Miguel, peleton stanie u podnóży Alto de Usartza (kat. 1; 7,3 km; 6,71%), dobrze znanego podjazdu, znaku rozpoznawczego imprezy. Wspinaczka kończy się na 800 metrów przed metą, a na kreskę prowadzi niewielki zjazd.

Rok temu na tym etapie triumfował Wouter Poels, a dwa lata temu Nairo Quintana.

10 kwietnia – 5. etap: Eibar – Aia (155,5 km)

vasco2015-5Po ciężkim etapie z metą na Alto de Usartza zawodnicy zetrą się z królewskim etapem wyścigu, prowadzącym z Eibar do miejscowości Aia. Kluczowe w kontekście etapu powinno się okazać ostanie 18 kilometrów, na którym kolarze trzykrotnie pokonają wzniesienie Alto de Aia (kat. 2; 1,36 km; 14,4%; maks. 28%).

Jeśli któraś z ekip  zdecyduje się podyktować na ostatnich 20 kilometrów mocne tempo to z peletonu  pozostaną wióry.

altodeaiaprofil: http://plataformarecorridosciclistas.org/

11 kwietnia – 6. etap: Aia – Aia (18,3 km; jazda indywidualna na czas)

vasco2015-6Rywalizację tradycyjnie zwieńczy jazda indywidualna na czas, na której kolarze będą krążyć po okolicach niewielkiej miejscowości położonej w prowincji Gipuzkoa.  Za półmetkiem wyrośnie Alto de Aia (3,5 km; 8,71%), a ostatnie 1,5 km to ścianka o nachyleniu 12-17%. O triumf etapowy powinni powalczyć czasowcy, a najlepsi górale będą bić się o cenne sekundy do klasyfikacji generalnej.

Kto z kim i na kogo

Na starcie w Bilbao zobaczymy 19 ekip – 17 z licencją WorldTour oraz Cofidis i Caja Rural, które udział w imprezie zawdzięczają “dzikiej karcie”.

Tytułu nie obroni Alberto Contador. Hiszpan postanowił ominąć wyścig Dookoła Kraju Basków i skupić się przygotowaniu formy na dwa Wielkie Toury – Giro d’Italia i Tour de France. W jego zastępstwie z “jedynką” wystartuje Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), który ma coś do udowodnienia po bardzo słabych startach w Paryż-Nicea i Volta a Catalunya. Pamiętać jednak należy, że drużyna nie nakłada na niego presji, gdyż dla Rafała nadrzędny celem są Ardeny. Dlatego, w zależności od postępów odzyskiwania zdrowia po operacji zęba, wysoko zakręcić się może Robert Kiserlovski, a swoją pracę do wykonania będzie miał również Paweł Poljański.

Drugie miejsce w ubiegłym roku przypadło Michałowi Kwiatkowskiemu (Etixx-Quick Step). Mistrz świata z pewnością będzie chciał poprawić ten wynik, lecz musi mieć na uwadze, że trasa jest nieco trudniejsza niż przed rokiem. Za cel czasówkę obiera sobie Tony Martin. W sprintach powinni być widoczni Gianni Meersaman i Julian Alaphilppe. Z kolei na rzecz drużyny będzie pracował Michał Gołaś.

Głównym faworytem do triumfy wydaje się być Nairo Quintana (Team Movistar). Kolumbijczyk zademonstrował swoją siłę na Tirreno-Adriatico, gdzie nikt nie mógł odpowiedzieć na jego atak pod Monte Terminillo. Następnie zrobił sobie wycieczkę do Belgii, gdzie sprawdzał bruki północy przed zbliżającym się Tour de France. Teraz wraca do rywalizacji i jeśli będzie w takiej formie, jak na włoskim wyścigu, to nikt mu raczej nie przeszkodzi w odniesieniu zwycięstwa.

Zawodnikiem, którzy może zająć wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej jest z pewnością Tejay van Garderen (BMC Racing Team). Po 2. miejscu w Tour of Oman Amerykanin spuścił z tonu – pojechał słabe Paryż-Nicea i uratował występ w Katalonii wygranym etapem na La Molina. Naszedł czas, aby zająć wysokie miejsce w europejskiej etapówce. Kolejny dobry wyścig może pojechać 7. w ostatnio w Katalonii Darwin Atapuma, natomiast na zwycięstwo etapowe czai się Phillipe Gilbert, który w tym roku nie poczuł jeszcze tego smaku.

Zwyżkę formy zanotował Jean-Christophe Peraud (Ag2r La Mondiale). Francuz wygrał ostatnio Criterium Intrenational i po bezbarwnym początku sezonu wraca na właściwe sobie obroty. Vuelta al Pais Vasco będzie dla niego kolejnym testem. Walkę o powrót do solidnej dyspozycji będzie natomiast kontynuował Carlos Betancur.

Joaquim Rodriguez (Katusha) odpuścił Volta a Catalunya z powodu choroby, ale teraz zamierza się zrewanżować kibicom i z jak najlepiej zaprezentować się w Kraju Basków. Nie wiemy w jakiej “Purito” jest formie, ale na pewno etapy, jakie zaplanowali organizatorzy będą mu odpowiadały, a wykorzysta też swoje doświadczenie i znajomość terenu. Ponadto wsparcia udzielą mu tacy zawodnicy jak Simon Spilak i Dani Moreno.

W co najmniej solidnej dyspozycji jest Thibaut Pinot (FDJ), który ostatnio zajął 4. miejsce w Tirreno-Adriatico i 2. w Criterium International. Hiszpański wyścig jest dla niego kolejnym etapem budowania formy na lipcowy Tour de France.

W celu poprawienia formy przed zbliżającym się ardeńskim weekendem imprezę zaszczyci Rui Costa (Lampre-Merida). Były mistrz świata ostatnio przyzwoicie zaprezentował się w Paryż-Nicea i wydaje się, że tu powinno być coraz lepiej. Warto zwrócić uwagę, że pierwszy start od 16 września ubiegłego roku zaliczy Diego Ulissi wracający po dopingowej dyskwalifikacji.

Po 2. miejscu w Tirreno-Adriatico występ w Volta a Catalunya z powodu problemów zdrowotnych musiał odpuścić Bauke Mollema (Trek Factory Racing). Holender będzie chciał szybko nadrobić stracone kilometry i przygotować jak najlepszą formę na ardeński tydzień. Wsparciem dla niego posłużą m.in. Franck Shleck, Julian Arredondo i doświadczony Haimar Zubeldia.

Po dobry wynik jedzie Andrew Talansky (Cannondale – Garmin). Amerykanin na razie notuje kompletnie nieudany sezon i ma nadzieję, że podczas Vuelta al Pais Vasco karta się odwróci. Ponadto w wyścigu zobaczymy najlepszego górala Volta a Catalunya Thomasa Danielsona i szykującego się na Giro d’Italia Davide Formolo.

O wysokie pozycje w klasyfikacji generalnej mogą powalczyć również: Mikel Nieve (Team Sky), Tom Dumoulin (Giant-Shimano), Adam Yates (Orica GreenEDGE), Jarlinson Pantano (IAM Cycling), Mikel Landa (Astana), Maxime Monfort (Lotto Soudal), Sergio Pardilla (Caja Rural-Seguros RGA) i Daniel Navarro (Cofidis).

W nieco łatwiejszych końcówkach powinni być widoczni: Ben Swift (Team Sky), Michael Matthews (Orcia GreenEDGE), Alexey Lutsenko (Astana), Tony Gallopin (Lotto Soudal) i Julien Simon (Cofidis).

W wyścigu brak bonifikat czasowych.

Historia

Wyścig po raz pierwszy rozegrano w 1924 roku, a zwycięzcą wówczas został Francuz Francois Pelissier. Impreza od sezonu 1952 jest rozgrywana regularnie i co roku przyciąga na trasy wielkie nazwiska. Rekord w liczbie zwycięstw należy do José Antonio Gonzaleza, który w latach 70. triumfował czterokrotnie. Do tej listy możemy dodać m.in.: Gino Bartalego, Jaquesa Anquetila, Luisa Ocanię, Seana Kelley’ego, Stephana Roche’a, Tony’ego Romingera, Alexa Zulle, Laurenta Jalaberta czy Ibana Mayo.

Warto wskazać, że wyścig został opisany w powieści Ernesta Hemingway’a pt. Słońce też wschodzi. Książka opowiada o losach początkującego pisarza, weterana wojennego – Jake’a Barnesa i jego uczuciu do pięknej Lady Ashley. Ważnym wątkiem fabuły są też nastroje powojenne emigrantów w Europie jak i początki kariery pisarskiej tzw. straconego pokolenia.

Przed rokiem
1 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo           21:09:11
2 Michał Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma - Quick-Step       00:49
3 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale            01:04
4 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                          01:07
5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
6 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                 01:56
7 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team
8 Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha                        02:13
9 Thibaut Pinot (Fra) FDJ.fr                               02:14
10 Wout Poels (Ned) Omega Pharma - Quick-Step              02:26
Transmisja

Codziennie w Eurosporcie 1 od godziny 15:30 do 17:15.