Christian Prudhomme o globalizacji, ASO i reformie WorldTour

Ciekawego wywiadu Velonews udzielił Christian Prudhomme, szef Tour de France. Francuz mówił w nim m.in. o globalizacji kolarstwa czy ewentualnej skróceniu wielkich tourów.

Na pytanie, co Prudhomme sądzi o polityce globalizacyjnej prowadzonej przez UCI oraz działalności Amaury Sport Organisation (ASO), odpowiedział:

Wszyscy mówimy o globalizacji, ale najważniejszy jest fakt, by kolarstwo było transmitowane przez telewizję. Tour de France można oglądać w 190 krajach. Na nim można budować. Chcieliśmy sprowadzić Grand boucle do Wielkiej Brytanii w 2017 bądź 2018 roku. Kiedy jednak wygrał Bradley Wiggins było wiadomo, że musimy to przyspieszyć.

Prudhomme odniósł się też do programu Velon:

Velon jest dobrym projektem, widzę w nim sens, by promować nasz sport, by zagwarantować relację live. Potrzebujemy kamerek podsiodłowych, by poczuć rytm jazdy. Jednak by ten cel osiągnąć, ludzie muszą ze sobą współpracować. Jeśli Velon będzie współpracował, to jest szansa, by ten projekt wypalił.

Czy grand toury powinny zostać skrócone. Prudhomme odpowiedział wymijająco:

Patrząc na kalendarz WorldTour wychodzi, że tylko osiem dni spędzamy poza Europą. Powinno być ich więcej. Nie chcesz oglądać dwóch ważnych wyścigów jednocześnie, rozgrywanych w tym samym czasie jak Criterium du Dauphine i Tour de Suisse, czy Paryż-Nicea i Tirreno-Adriatico. UCI się zastanawia, jak ugryźć ten problem.

Foto: ASO/B.Bade

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: