Dave Brailsford planuje hegemonię Team Sky

Brytyjski szkoleniowiec wyznacza długofalowe cele dla zespołu, który stworzył i którym dowodzi.

Sir Dave Brailsford w opublikowanym na stronie zespołu Sky oświadczeniu podsumował pięć lat działalności zespołu i przedstawił zarys celów na nadchodzące lata.

Kiedy w 2010 roku zespół Sky zapowiadał, że daje sobie pięć lat doprowadzenie czystego brytyjskiego kolarza do zwycięstwa w Tour de France, wielu patrzyło na te zapewnienia z dużą dozą sceptycyzmu, wskazując na historyczny fakt - jak świat światem Brytyjczyk trzytygodniowej imprezy jeszcze nie wygrał.

Ekipa prowadzona przez "mózg" stojący za sukcesami brytyjskich torowców od samego początku podkreślała, że jej celem jest wygrywanie wyścigów bez dopingu, a w tym celu stosowanie najnowszych osiągnięć techniki i wiedzy treningowej, w tym tzw. marginal gains.

Zespół Sky na zrealizowanie celu potrzebował dwóch lat - triumfy Bradley'a Wigginsa i Christophera Froome'a w kolejnych edycjach "Wielkiej Pętli" ukoronowały pięcioletni okres świetności brytyjskiego zespołu, który od swojego powstania odniósł 165 triumfów.

Osiągnęliśmy swoje cele przed czasem. Wygraliśmy 165 wyścigów, wszystkie czysto

- czytamy w podsumowaniu pięciu lat działalności ekipy, które na oficjalnej stronie ekipy opublikował jej pryncypał - sir David Brailsford.

Początek 2015 roku to nie tylko urodziny - ekipa wyznacza sobie także nowe cele na kolejne pięć lat.

Nasz plan do 2020 roku jest bardzo prosty - zespół Sky ma być bezsprzecznie i konsekwentnie najlepszą drużyną na świecie i jako taki chcemy by był odbierany. Oprócz tego ważne jest by odgrywać rolę przywódcy w nowym rozdziale historii, w który wchodzi nasz sport. Rozdziale, w którym kultura dopingu i jakakolwiek dla niej tolerancja odłożona zostanie do przeszłości, a budowanie przyszłości będzie miało na celu pokazanie światu tego co w kolarstwie najlepsze - walki drużynowej, maksymalnego wykorzystania ludzkiej wytrzymałości i wysiłku fizycznego oraz mariaż ludzkich i sprzętowych możliwości

- napisał autor sukcesów brytyjskiej kadry torowej i szosowej, podkreślając jak wiele doświadczenia i danych zebrali zawodnicy i sztab szkoleniowy przez okres działania ekipy.

Dla Brailsforda Team Sky ma opierać się na trzech filarach. Pierwszym jest regularne wygrywanie największych imprez świata, drugim poszerzanie granic ludzkich możliwości i robienie tego bez dopingu oraz inspirowanie i zachęcanie do jazdy rowerem.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: