Holenderscy eks-zawodowcy przyznali się do dopingu

Do stosowania zakazanych środków wspomagających w trakcie swojej kariery przyznali się Jeroen Blijlevens oraz Bart Voskamp. W 1998 roku obaj sięgnęli po EPO.

W programie telewizyjnym zeznali, że brali również udział w transporcie erytropoetyny z hiszpańskiej Murcii do Holandii. Zarówno Blijlevens, jak i Voskamp reprezentowali barwy słynnej ekipy TVM, która odegrała jedną z głównych ról w aferze Festiny.

4 marca 1998 roku francuscy celnicy skontrolowali w Reims ciężarówkę teamu znajdując 104 ampułki EPO. Ponieważ grupa nie posiadała zezwolenia na wwóz preparatu do Francji, prokuratura wszczęła dochodzenie. W trakcie Tour de France aresztowano dyrektora sportowego Ceesa Priema, fizjoterapeutę Jana Moorsa oraz lekarza Andreja Mihailova. Trio zaprzeczyło, jakoby w zespole stosowany był doping, ze szmuglem substancji nie chcieli mieć nic wspólnego. Dwanaście lat temu sąd ich jednak ukarał za zorganizowany doping.

Zanim Blijlevens zawiesił buty na kołku w 2004 roku odniósł ponad 70 zwycięstw, triumfował m.in. na etapach wszystkich grand tourów. Natomiast Voskamp był głównie pomocnikiem, na swoim koncie ma zwycięstwo etapowe w Tour de France oraz Vuelta a Espana.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: