Nowa trasa Strade Bianche w 2014 roku

RCS Sport zaprezentował nową trasę wyścigu Strade Bianche

W tym roku już po raz ósmy odbędzie się włoski wyścig jednodniowy - Strade Bianche. Impreza rozgrywana na bezdrożach Toskanii zaplanowana jest na 8 marca, a peleton zmierzy się z nową wersją trasy.

Formuła wyścigu pozostaje nienaruszona, nowa trasa jest jednak bardziej techniczna, pojawią się także nowe sektory szutrowych dróg. Kolarze do pokonania mieli będą 197 kilometrów, w tym 45,4 kilometrów po nawierzchni, gdzie próżno szukać asfaltu. Start nastąpi z San Gimignano, a pierwszy odcinek "białych dróg" pojawi się już po 33 kilometrach. Organizatorzy zmieniając przebieg trasy sklasyfikowali równocześnie odcinki szutrowe, gwiazdkami określając ich trudność.

W sumie sektorów bez asfaltu jest 10, a najdłuższy z nich liczy 11,5 kilometra. W połowie trasy na kolarzy czeka dodatkowo asfaltowy podjazd pod Montalcino (4,5 km, 5%). Prawdziwe piekło zaczyna się mniej więcej w połowie dystansu, na Monte Sante Marie, czyli najdłuższym z białych sektorów. Przed kolarzami sporo wspinania pod krótkie i bardzo sztywne podjazdy i niebezpieczne łukowe zjazdy. Kolejna z sekcji nie otrzymała gwiazdek oznaczających trudność, jednak organizatorzy informują, że nachylenie na krótki podjeździe mierzone jest liczbami dwucyfrowymi.

strade bianche2014

W końcówce na kolarzy czekają dwa "białe" sektory. Przedostatni ma tylko 2,4 kilometra, ale do pokonania jest Colle Pinzuto, gdzie nachylenie sięga 15%. Ostatni odcinek jest łatwiejszy i kończy się na przedmieściach Sieny. Finisz to tradycyjnie trudna, acz krótka (900 m) wspinaczka wąskimi uliczkami Sieny na średniowieczny rynek - Piazza del Campo.

Strade Bianche jest młodym wyścigiem, jednak w ostatnich latach bardzo zyskującym na popularności ze względu na nietypowe warunki rozgrywania, doskonałą organizację, oprawę medialną, a także gwiazdorską obsadę i malowniczy finisz.

Na trasie zobaczmy 18 ekip, w tym 11 z licencją ProTour.

"Białe drogi":

1. San Leonardo (2,2 km) **
2. "Vidritta" (2,1 km) *
3.  Bagnaia (5,9 km) ****
4. Radi (4,4 km) **
5. Str. Com. di Murlo (5,5 km) *
6. Lucignano d'Asso (9,5 km) ***
7. Monte Sante Marie (11,5 km) *****
8. Monteaperti (0,8 km)9. Colle Pinzuto (2,4 km) ****
10.  Le Tolfe (1,1 km) ***

Profil:

StradeBianche_2014 profilmapki i profil: RCS Sport

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: