Prawda cię wyzwoli - "Wyścig tajemnic"

wyscig-tajemnic
„Przepraszam i obiecuję absolutną szczerość”, tak miało zacząć się to spotkanie Tylera Hamiltona i Daniela Coyle’a w kawiarni cztery lata temu. To właśnie wtedy pomysł na wywiad zamienił się w pomysł na szczerą biografię byłego pomocnika Lance’a Armstronga i samodzielnego lidera zespołu. Coyle, wcześniej znany z książki „Wojna Lance’a Armstronga” spędził półtora roku na oczyszczających rozmowach z byłym kolarzem.

Daniel Coyle zapewnił sobie pełną szczerość byłego dopera i swobodę zadawania pytań. Osiemnaście miesięcy rozmów zaowocowało historią pełną wzlotów, upadków, kłamstw, oszustw, ale też oczyszczeniem. Opowiedzenia tej historii nie powstydziłby się żaden klasyk literatury. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Nie jest to bynajmniej jednowymiarowa opowieść, w której jasno zdefiniowano dobro i zło. To historia pełna szarości, zachwianej moralności i nadużyć władzy, tutaj „biorą nie tylko niemili ludzie jak Lance Armstrong, ale i mili goście jak Tyler Hamilton” miał powiedzieć lekarz Pocztowców.

Mimo, że książka powstała na podstawie wywiadu rzeki, to wydana została jako klasyczna biografia. Elegancki styl Coyle z Hamiltonem w roli narratora pozwala nam przyjemnie mknąć przez kartki. Warto dodać, że książka została ogłoszona najlepszą książką sportową w William Hill Sports Book of the Year. Wcześniej nagrodę zdobywał Paul Kimmage za swoją książkę „Rough Ride” i… Lance Armstrong wraz Sally Jenkins za „Mój powrót do życia”.

Śledząc komentarze kolarskich kibiców trudno ocenić czy większe emocje budziły motywy Hamiltona do napisana książki czy dokładny opis zdarzeń, na których transmisję stacje telewizyjne nie mogły wykupić licencji. Niezależnie od opinii o Hamiltonie i jego motywacji, ta książka dla kolarstwa jest bardzo ważna.

To nie szczątkowe i lakoniczne informacje prasowe, to nie cyniczne wywiady ani próba zbicia kapitału. To prawdziwa historia zdolnego człowieka, który wdrapując się na szczyt popełnił błąd, a czytając jego wspomnienia mamy okazję przekonać się jak do tego doszło. Pierwszy filar tej książki to kolarstwo. Opis drogi do zawodowstwa z perspektywy Amerykanina może wydawać się nieco egzotyczny, ale później przychodzą dobrze nam znane i pamiętane wyścigi w Europie.

Drugi filar to doping. Śledzimy drogę od początkowej nieświadomości procederu nowicjusza, przez podanie zakazanych owoców, po pełną samodzielność. Nie zabraknie tutaj też dobrych znajomych – Riisa, Fuentesa, Ferrariego i wreszcie Armstronga. Po roku od wydania i po słynnym wywiadzie Armstronga wszyscy wiemy, czego możemy się spodziewać w tym wątku. Mimo wszystko dokładny opis całego procederu rzuca nowe światło na to, co mogliśmy oglądać na ekranach telewizorów i o czym debatowały wówczas kolarskie media.

Trzeci filar to psychika i uczucia człowieka, który dał się wciągnąć w doping. W pewnym momencie zastajemy Hamiltona w matni kłamstw, rozdartego pomiędzy dwa światy – ten oficjalny i ten sekretny. Jak się stamtąd wydostać?

Programy dopingowe i wspomnienia z wyścigów dla większości kolarskich kibiców nie są niczym nowym. Natomiast śledzenie przemiany miłego chłopaka w notorycznego oszusta i kłamcę jest pewnym novum. Szczególnie jeśli opisana z perspektywy pierwszej osoby, gdzie jeszcze dobitniej zarysowane są trudne decyzje, które trzeba było podjąć. Nie można oprzeć się wrażeniu, że kolejne bolesne upadki i droga na samo dno kolarstwa, są dla Hamiltona jednocześnie drogą ku normalności…

 

Liczba stron: 320
Język: polski
Wydawca: Wydawnictwo SQN
Rok Wydania: 2012
Format: okładka miękka, Kindle (w jęz. angielskim)

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: