Julien Absalon (BMC) oraz Jolanda Neff (Stöckli) wygrali trzecią edycję Pucharu Świata w kolarstwie górskim cross-country.
Neff w wyścigu kobiet we francuskim La Bresse zdystansowała Kanadyjki Catharine Pendrel (Luna) oraz Emily Batty (Trek). Do mety na piątym miejscu dotarła Maja Włoszczowska (Kross Racing Team).
W wyścigu panów pech prześladował Nino Schurtera. Lider Pucharu Świata o pierwszej przebitej mógłby z czystym sumieniem zapomnieć, gdyż szybka zmiana koła pozwoliła mu na powrót do czołówki, ale flak na czwartej rundzie zamknął marzenia o walce o zwycięstwo. Na podium triumfowali gospodarze – 31 zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł Julien Absalon, na mecie meldując się przed Maximem Marottem i Victorem Koretzkym (obaj BH-SR Suntour-KMC).
Po weekendowych zmaganiach Puchar Świata znajduje się na półmetku. W klasyfikacji ogólnej Schurter z dorobkiem 650 punktów o 40 punktów wyprzedza Absalona i o 90 Marotte’a.
Elita mężczyzn:
1. Julien Absalon (Francja) BMC MTB Racing Team 1:26:38
2. Maxime Marotte (Francja) BH-SR Suntour-KMC 01:00
3. Victor Koretzky (Francja) BH-SR Suntour-KMC 01:24
4. Nino Schurter (Szwajcaria) Scott-Odlo MTB Racing Team 01:42
5. Jaroslav Kulhavy (Czechy) Specialized Racing 02:06
6. Matthias Flückiger (Szwajcaria) Stöckli Pro Team 02:25
7. Jordan Sarrou (Francja) BH-SR Suntour-KMC 02:43
8. Matthias Stirnemann (Szwajcaria) Moebel Maerki MTB Pro Team 02:43
9. Reto Indergand (Szwajcaria) BMC MTB Racing Team 03:09
10. Luca Braidot (Włochy) 03:53
...
33. Bartłomiej Wawak (Polska) Kross Racing Team 07:12
Elita kobiet:
1. Jolanda Neff (Szwajcaria) Stöckli Pro Team 1:28:30
2. Catharine Pendrel (Kanada) Luna Pro Team 00:25
3. Emily Batty (Kanada) Trek Factory Racing XC 00:48
4. Katerina Nash (Czechy) Luna Pro Team 02:18
5. Maja Włoszczowska (Polska) Kross Racing Team 02:47
6. Alessandra Keller (Szwajcaria) Stockli Pro Team 03:07
7. Adelheid Morath (BH-SR Suntour KMC)
8. Rebecca Henderson (Australia) Trek Factory Racing) 03:18
9. Gunn-Rita Dahle Flejsaa (Norwegia) Multivan Merida Biking Team 03:27
10. Linda Indergand (Szwajcaria) Focus XC Team 03:39
...
27. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Polska) 08:01
58. Monika Żur (Polska) BH-SR Suntour-KMC 15:13
63. Paula Gorycka (Polska) - 1
DNS Aleksandra Dawidowicz (Polska)
Mężczyźni do lat 23:
1. Titouan Carod (Francja) Scott Creuse Oxygene Gueret 1:12:59
2. Romain Seigle (Francja) Focus Rotor G-Skin Racing Team 02:05
3. Samuel Gaze (Nowa Zelandia) Specialized Racing 02:49
4. Marcel Guerrini (Szwajcaria) Focus XC Team 03:08
5. Simon Andreassen (Dania) Specialized Racing 03:25
6. Sebastian Carstensen Fini (Dania) CST Superior Brentjens 03:35
7. Antoine Bouquert (Francja) Scott-Odlo MTB Racing Team 03:45
8. Andri Frischknecht (Szwajcaria) Scott-Odlo MTB Racing Team 03:48
9. Ben Zwiehoff (Niemcy) 03:51
10. Raphael Gay (Francja) Scott Creuse Oxygene Gueret 04:26
...
100. Marceli Bogusławski (Polska) - 1
Kobiety do lat 23:
1. Sina Frei (Szwajcaria) JB Brunex Felt Team 1:08:28
2. Evie Richards (Wielka Brytania) 01:28
3. Anne Tauber (Holandia) Habitat Mountainbike Team 03:30
4. Nicole Koller (Szwajcaria) 04:27
5. Jana Czeczinkarova (Czechy) Sram Mitas Trek 05:01
6. Serena Tasca (Włochy) 05:38
7. Kate Courtney (USA) Specialized Racing 05:45
8. Sofia Wiedenroth (Niemcy) 05:46
9. Ramona Forchini (Szwajcaria) Struby-Bixs Team 06:25
10. Bethany Crumpton (Wielka Brytania) 06:34
#1 Cairns – Schurter i Langvad najlepsi na antypodach
#2 Albstadt – Powtórka z Schurtera i Langvad