Szwajcar i Dunka ponownie najlepsi na trasie Pucharu Świata.
Szwajcar Nino Schurter (Scott-Odlo) i Dunka Annika Langvad (Specialized) wygrali w niemieckim Albstadt wyścigi elity podczas drugiej edycji Pucharu Świata w kolarstwie górskim cross-country.
Schurter po tradycyjnej już batalii z Julienem Absalonem (BMC) wywalczył na finiszu zwycięstwo i umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na podium towarzystwa dotrzymywał im Maxime Marotte (BH-SR Suntour-KMC).
7. miejsce, po upadku i zaciętej pogoni, wywalczył Szwajcar Fabian Giger, reprezentujący polski zespół Kross Racing Team.
Langvad pewnie wygrała rywalizację pań, szybko obejmując prowadzenie i na mecie meldując się z przewagą prawie półtorej minuty nad Szwedką Jenny Rissveds (Scott-Odlo) i Kanadyjką Catharine Pendrel (Luna).
Pechowo wyścig potoczył się dla Mai Włoszczowskiej. Reprezentantka Kross Racing Team upadła na trzecim okrążeniu i rywalizację ukończyła na 15. miejscu. 25. miejsce zajęła Katarzyna Solus-Miśkowicz, a na dalszych pozycjach uplasowały się Monika Żur i Paula Gorycka.
Zmagań elity mężczyzn nie ukończył Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team). Wśród orlików do mety nie dojechał za to Marceli Bogusławski. 22. miejsce wśród orliczek zajęła za to Aleksandra Podgórska, a zmagań nie ukończyła Rita Malinkiewicz.
Elita mężczyzn:
1. Nino Schurter (Szwajcaria) Scott-Odlo MTB Racing Team 1:28:38
2. Julien Absalon (Francja) BMC MTB Racing Team
3. Maxime Marotte (Francja) BH-SR Suntour-KMC 00:55
4. Jaroslav Kulhavy (Czechy) Specialized Racing 01:36
5. Lars Forster (Szwajcaria) BMC MTB Racing Team 02:02
6. Luca Braidot (Włochy) 03:00
7. Fabian Giger (Szwajcaria) Kross Racing Team 03:15
8. David Valero (Hiszpania) MMR Factory Racing Team 03:23
9. Pablo Rodriguez Guede (Hiszpania) MMR Factory Racing Team 03:25
10. Reto Indergand (Szwajcaria) BMC MTB Racing Team
...
106. Kornel Osicki (Polska) - 3
DNF Bartłomiej Wawak (Polska) Kross Racing Team
Elita kobiet:
1. Annika Langvad (Dania) Specialized Racing 1:33:03
2. Jenny Rissveds (Szwecja) Scott-Odlo MTB Racing Team 01:25
3. Catharine Pendrel (Kanada) Luna Pro Team 01:36
4. Sabine Spitz (Niemcy) 02:03
5. Gunn-Rita Dahle-Flesjaa (Norwegia) Multivan Merida Biking Team 02:14
6. Alessandra Keller (Szwajcaria) Stockli Pro Team 03:10
7. Elisabeth Brandau (Niemcy) 03:14
8. Lea Davison (USA) Specialized Racing 03:15
9. Barbara Benko (Węgry) Focus XC Team 03:19
10. Katerina Nash (Czechy) Luna Pro Team 03:22
...
15. Maja Włoszczowska (Polska) Kross Racing Team 04:35
25. Katarzyna Solus-Miśkowicz (Polska) 07:35
58. Monika Żur (Polska) BH-SR Suntour-KMC - 2
65. Paula Gorycka (Polska) - 3
Mężczyźni do lat 23:
1. Samuel Gaze (Nowa Zelandia) Specialized Racing 1:19:23
2. Titouan Carod (Francja) Scott Creuse Oxygene Gueret 00:37
3. Marcel Guerrini (Szwajcaria) Focus XC Team 01:37
4. Simon Andreassen (Dania) Specialized Racing 02:34
5. Milan Vader (Holandia) 02:44
6. Romain Seigle (Francja) Focus Rotor G-Skin Racing Team 02:58
7. Georg Egger (Niemcy) 03:52
8. Andri Frischknecht (Szwajcaria) Scott-Odlo MTB Racing Team 03:57
9. Nadir Colledani (Włochy) 03:58
10. Raphael Gay (Francja) Scott Creuse Oxygene Gueret 03:59
...
DNF Marceli Bogusławski (Polska)
Kobiety do lat 23:
1. Sina Frei (Szwajcaria) JB Brunex Felt Team 1:22:01
2. Evie Richards (Wielka Brytania) 00:34
3. Anne Tauber (Holandia) Habitat Mountainbike Team 03:37
4. Kate Courtney (USA) Specialized Racing 03:59
5. Chiara Teocchi (Włochy) Bianchi Countervail 04:24
6. Jana Czeczinkarova (Czechy) Sram Mitas Trek 04:43
7. Lena Gerault (Francja) Pro Fermetures Cube Rotor 04:44
8. Nicole Koller (Szwajcaria) 04:55
9. Serena Tasca (Włochy) 05:18
10. Audrey Menut (Francja) Scott Creuse Oxygene Gueret 05:40
...
22. Aleksandra Podgórska (Polska) 11:05
DNF Rita Malinkiewicz (Polska)
#1 Cairns – Schurter i Langvad najlepsi na antypodach