Stuletni kolarz w sztafecie ze zniczem olimpijskim | Pedersen wygrał w Marsylii

100-letni mistrz olimpijski w kolarstwie torowym, Charles Coste, weźmie udział w sztafecie ze zniczem olimpijskim w Paryżu. We Francji tymczasem zwycięstwo świętuje Duńczyk Mads Pedersen. Oto informacje z 8 lutego.

Wiadomości dnia

Obchodzący dziś setne urodziny Charles Coste poniesie znicz olimpijski, podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w piątek 26 lipca.

Coste jest obecnie najstarszym żyjącym francuskim mistrzem olimpijskim. W 1948 roku w Londynie zdobył złoty medal w kolarstwie torowym w wyścigu pościgowym, wraz z Fernandem Decanalim, Pierrem Adamem i Sergem Blussonem.

Francuz startował również w wyścigach szosowych. W 1950 roku zajął 4. miejsce w Paryż-Roubaix, a w 1958 był ostatni w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia.

Patrick Lefevere żałuje, że Remco Evenepoel nie pojedzie w tym roku na Giro d’Italia.

Szef ekipy Soudal Quick-Step chciałby, aby Belg wystartował zarówno w Giro, jak i na Tour de France, po to aby zmniejszyć presję na liderze jego ekipy.

Lefevere był gościem podcastu „Rode Lantaarn” byłego kolarza Quick-Step Brama Tankinka.

Pierwszym pomysłem Remco było przejechanie Giro i Touru, jak Tadej Pogacar. Nasz trener mu to wyperswadował, a ja mądrze milczałem. A gdyby pojechał w Giro, mógłbym zarobić sporo pieniędzy

– zaśmiał się Belg, po czym wyjaśnił, dlaczego dla Evenepoela rozsądne byłoby zaliczenie dwóch Wielkich Tourów.

W Wielkim Tourze kolarze są pod dobrą opieką, wszyscy o tym wiedzą. Jest też nerwowo, ale walka o podium w Giro zdjęłaby z niego dużą presję. Teraz presja będzie większa. Trenerzy zdecydowali jednak inaczej, a ja się nie sprzeciwiałem.

Wyniki dnia

UAE Tour Women 2024: etap 1. Lorena Wiebes zdecydowanie najszybsza

Tour de la Provence (2.1)

Duńczyk Mads Pedersen wygrał w Marsylii płaski prolog wyścigu Tour de la Provence.

Zawodnik Lidl-Trek po pokonaniu 5 kilometrów o 6 sekund pokonał kolegę z tej samej ekipy, Szweda Jakoba Soderqvista oraz o 11 sekund Brytyjczyka Samuela Watsona (Groupama-FDJ).

Łukasz Owsian (Arkea-B&B Hotels) stracił do zwycięzcy 33 sekundy, zajmując 57. pozycję.

Tour of Antalya (2.1)

Timothy Dupont (Tarteletto-Isorex) triumfował na mecie pierwszego etapu Tour of Antalya, prowadzącym na płaskie, 135-kilometrowej trasie.

Belg wyprzedził Włochów, Giovanniego Lonardiego (Polti Kometa) i Alberto Bruttomesso (Bahrain Victorious).

Szymon Sajnok (Cofidis) przyjechał na 7. miejscu, Kamil Małecki (Q36.5) zajął 90. miejsce, a Marceli Bogusławski, reprezentujący w tym wyścigu pierwszy skład Alpecin-Deceuninck, stracił 43 sekundy, meldując się jako 152.

Tour Colombia (2.1)

Trzeci etap Tour Colombia padł w Tunji łupem Kolumbijczyka Alejandro Osorio (GW Erco Shimano).

25-latek po pokonaniu 11 razy pagórkowatej rundy (razem 141,9 km) okazał się lepszy od swoich rodaków Rodrigo Contrerasa (Nu Colombia) oraz Rigoberto Urana (EF Education-EasyPost). W ośmioosobowej grupce zwycięzcy przyjechali też Egan Bernal (w koszulce reprezentacji Kolumbii) oraz Ivan Sosa (Movistar Team).

Nowym liderem zmagań został Contreras, który o 6 sekund wyprzedza Harolda Tejadę (Astana Qazaqstan) i o 11 sekund Andreę Piccolo (EF Education-EasyPost).