Danielo - odzież kolarska

Bardet może odejść | Kolarska rewia mody

Romain Bardet

Cavendish wystartuje w Kolumbii. Armstrong wyjaśnia jak nie wpadł na EPO. Wiadomości z piątku, 15 grudnia.

Aktualności dnia

To może być ostatni sezon Romaina Bardeta w peletonie, zapowiedział francuski kolarz, w rozmowie z „GCN”.

33-latek decyzję o zakończeniu kariery chce podjąć do rozpoczęcia Tour de France.

Nie chcę być jednym z tych zawodników, którzy powoli, acz konsekwentnie spadają w dół rankingów w peletonie. Muszę się upewnić, że nadal mam to, czego potrzeba, aby trzymać się na szczycie. Zobaczymy jak to się rozwinie w ciągu sezonu

– stwierdził kolarz dsm-firmenich.

Bardet nie widzi swojej przyszłości w roli dyrektora sportowego. Chce nowych wyzwań, nawet jeśli wiązałoby się to z całkowitym zerwaniem związków z kolarstwem.

Dla mnie ważnym jest, abym mógł się na nowo spełniać, a nie funkcjonować tylko jako był zawodowy kolarz. W kolarstwie lub poza nim mógłbym zdobyć nową wiedzę, nawet jeśli oznaczałoby to zaczynanie od zera. Zależy mi na rozwoju. Ułożenie sobie wszystkiego na nowo będzie największym wyzwaniem w moim życiu.


W kalendarzu na sezon 2024 znalazł się powracający po przerwie Tour Colombia (6-11 lutego).

W wyścigu, który obejmuje etap z górskim finiszem na wysokości 2800 metrów, zobaczymy m.in. Richarda Carapaza i Egana Bernala, ale również Marka Cavendisha.

Cześć przyjaciele, jestem bardzo podekscytowany możliwością występu na Tour Colombia, podczas mojej pierwszej wizyty w Kolumbii. To jeden z największych wyścigów w Ameryce Łacińskiej, więc przyjedź i zobacz nas… na wyścigu w kraju, który wydał znakomitych kolarzy. Do zobaczenia wkrótce

– powiedział zawodnik Astana Qazaqstan w filmie udostępnionym przez Kolumbijską Federację Kolarską.


Lance Armstrong przeszedł niezliczoną ilość kontroli dopingowych, które zdały się psu na budę. Amerykanin w podcaście Billa Mahera „Club Random” wyjaśnił jak to się stało, że nigdy nie wpadł na EPO.

Musiałem sikać do kubeczka, a mój mocz zawsze przechodził test. To dlatego, że substancja, która dała nam największą przewagę miała okres półtrwania wynoszący cztery godziny

– powiedział Armstrong, odnosząc się do leku EPO, który wytwarza czerwone krwinki. Okres półtrwania leków wskazuje, jak szybko dana substancja jest rozkładana w organizmie.

Substancje takie jak konopie indyjskie czy anaboliki mają znacznie dłuższy okres półtrwania. Jeśli wypalisz jointa, wynik testu będzie pozytywny dwa tygodnie później, ponieważ okres półtrwania jest znacznie dłuższy. Ale EPO ma okres półtrwania wynoszący cztery godziny. Oznacza to, że bardzo szybko opuszcza organizm. EPO było paliwem, które zmieniło nie tylko wyścigi, ale każdy inny sport wytrzymałościowy.

Wszystko sprowadzało się do czterogodzinnego okresu półtrwania. Chodziło o ogranie systemu. Zawsze mówiłem i mogę to powtórzyć: byłem testowany 500 razy i nigdy nie uzyskałem pozytywnego wyniku. To nie kłamstwo, to prawda.


Ineos Grenadiers, Bora-hansgrohe i Soudal Quick-Step zaprezentowały stroje na sezon 2024.

Brytyjski zespół związał się z firmą Gobik, natomiast niemieckiej i belgijskiej, tak jak dotychczas, odzież dostarczą odpowiednio Sportful i Castelli.

4 Comments

  1. Andrzej

    15 grudnia 2023, 17:34 o 17:34

    Bora-hansgrohe też zmieniła dostawcę odzieży – w ostatnich sezonach to był Le Col.

  2. los adamos

    15 grudnia 2023, 22:18 o 22:18

    I czyżby żółty kolor u Bora przyszedł za Roglic’em ? 😜🤣

  3. Przemek

    17 grudnia 2023, 19:34 o 19:34

    Z tego co pamiętam, podczas pierwszego wygranego Touru, Lance miał wynik pozytywny.

  4. bondido

    22 grudnia 2023, 08:48 o 08:48

    Chyba nie. Może masz na myśli kontrowersje wokół próbek z Tour de Suisse 2001? Hamilton i Landis zeznali, jakoby Armstrong powiedział im, że miał tam pozytywny wynik na EPO, ale dzięki UCI udało się sprawę zamieść pod dywan (Armstrong wpłacił “dotację” dla UCI).