Pello Bilbao (Bahrain Victorious) zwyciężył w Campbelltown na mecie trzeciego etapu Santos Tour Down Under.
W końcówce z Hiszpanem o koło przegrał Simon Yates (Team Jayco AlUla), zaś czołową trójkę zamknął Jay Vine (UAE Team Emirates). Łukasz Wiśniowski (EF Education-EasyPost), najlepszy z Polaków, zajął 90. lokatę.
Vine został nowym liderem wyścigu po tym, jak kontakt w decydującym momencie stracił Rohan Dennis (Jumbo-Visma).
Krótki, lecz intensywny piątkowy etap miał szansę rozstrzygnąć losy całej rywalizacji w Santos Tour Down Under. Na 117 kilometrach znalazły się trzy podjazdy, przy czym ostatni, ścianka na Corkscrew Road (2,3 km; 9,2%), kończyła się sześć kilometrów przed metą. We wtorek w tym samym miejscu rozstrzygnął się wyścig pań.
Zaraz za startem ostrym kolarzom przyszło wspinać się na Ashton (9,6 km; 4,8%), na którym zaatakowali Mikkel Frølich Honoré (EF Education-EasyPost) i Fabio Felline (Astana Qazaqstan Team). Duet utworzył ucieczkę dnia i szybko odjechał na cztery minuty.
Peleton kontrolował sytuację i, pod przewodem Jumbo-Visma i Alpecin-Fenix, powoli niwelował stratę. Tuż przed Checker Hill (1,1 km; 9,4%) 35 kilometrów przed metą upadli Gianni Moscon i Leonardo Basso (Astana Qazaqstan Team), zaś na samym podjeździe ustąpił Felline. Włoch skapitulował za zjazdem, zaś Duńczyk nie wytrwał wiele więcej – akcja została skasowana 25 kilometrów przed finiszem. W peletonie tymczasem doszło do przerzedzenia, odpadł m.in. Geraint Thomas (INEOS Grenadiers).
U podnóża Corkscrew Road (2,3 km; 9,2%) w tarapatach znalazł się lider wyścigu, Rohan Dennis (Jumbo-Visma), który był w złej pozycji i od razu stracił kontakt. Z przodu ruszyli Jay Vine (UAE Team Emirates) i Simon Yates (Team Jayco AlUla), do których dociągnął Pello Bilbao (Bahrain Victorious). Mocny tercet niemal natychmiast zniknął z zasięgu wzroku peletonu i budował przewagę, wynoszącą maksymalnie kilkadziesiąt sekund. Peleton tymczasem został rozbity, zjazd pokonywały niewielkie grupki.
Na ostatni kilometr czołówkę wprowadził Vine, na którego kole siadł Bilbao. Hiszpan otworzył sprint 200 metrów przed metą i znalazł się na czele, a choć jadący za nim Yates odrobił straty i zaczął wyprzedzać, nie zdążył dokończyć manewru przed kreską. To uradowany Bilbao wpadł na kreskę jako pierwszy i mógł świętować pierwszy etapowy sukces na Santos Tour Down Under. Na zjeździe połączyły się niektóre z grupek, a pierwszą, kilkunastoosobową, wprowadził 28 sekund później Michael Matthews (Team Jayco AlUla).
Wyniki 3. etapu Tour Down Under 2023 (2.UWT), Norwood – Campbelltown (116,8 km):
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | 2:48:10 |
2. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | |
3. | Jay Vine | UAE Team Emirates | |
4. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | 0:28 |
5. | Erik Bystrom Sven | Intermarche-Circus-Wanty | |
6. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | |
7. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | |
8. | Milan Vader | Jumbo-Visma | |
9. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | |
10. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | |
11. | Gorka Izagirre | Movistar Team | |
12. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
13. | Chris Hamilton | Team DSM | |
14. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | |
15. | George Bennett | UAE Team Emirates | |
16. | Lucas Hamilton | Team Jayco AlUla | |
17. | Victor Lafay | Cofidis | |
18. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | |
19. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
20. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
21. | Michael Storer | Groupama-FDJ | |
22. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | 0:32 |
23. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
24. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | |
25. | León Sanchez Luis | Astana Qazaqstan Team | |
26. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | |
27. | Bryan Coquard | Cofidis | |
28. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
29. | Matthew Dinham | Team DSM | |
30. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 0:48 |
31. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | |
32. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | |
33. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | |
34. | Hugo Page | Intermarche-Circus-Wanty | |
35. | Asbjørn Hellemose | Trek-Segafredo | |
36. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | |
37. | Alessandro Verre | Team Arkea Samsic | |
38. | Marius Mayrhofer | Team DSM | |
39. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | |
40. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | |
41. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | |
42. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | |
43. | Lluis Mas | Movistar Team | |
44. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | 0:51 |
45. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | |
46. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 0:58 |
47. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 1:24 |
48. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | |
49. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | |
50. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | |
51. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | |
52. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | |
53. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | |
54. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | 1:46 |
55. | François Bidard | Cofidis | |
56. | Ivan Romeo | Movistar Team | |
57. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | |
58. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | 2:06 |
59. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
60. | Romain Combaud | Team DSM | |
61. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | 2:08 |
62. | Imanol Erviti | Movistar Team | |
63. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
64. | Andre Carvalho | Cofidis | |
65. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 2:19 |
66. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 3:15 |
67. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | 3:29 |
68. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | |
69. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | |
70. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 3:53 |
71. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | |
72. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | |
73. | Boy van Poppel | Intermarche-Circus-Wanty | |
74. | Martijn Tusveld | Team DSM | |
75. | Samuel Gaze | Alpecin-Deceuninck | |
76. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | |
77. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | |
78. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | |
79. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | |
80. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | 4:33 |
81. | Stan van Tricht | Soudal-Quick Step | |
82. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | |
83. | Jannik Steimle | Soudal-Quick Step | 5:00 |
84. | Tim van Dijke | Jumbo-Visma | |
85. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | |
86. | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step | |
87. | Julius Johansen | Intermarche-Circus-Wanty | |
88. | Jensen Plowright | Alpecin-Deceuninck | |
89. | Sergio Samitier | Movistar Team | 5:15 |
90. | Łukasz Wiśniowski | EF Education-EasyPost | 5:16 |
91. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | |
92. | Alexis Renard | Cofidis | |
93. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | 5:55 |
94. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | |
95. | Luis-joe Luhrs | Bora-hansgrohe | |
96. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | |
97. | Frølich Honore Mikkel | EF Education-EasyPost | 6:21 |
98. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | 6:40 |
99. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | |
100. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 6:43 |
101. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | |
102. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | |
103. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | |
104. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | |
105. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 7:23 |
106. | Tim Naberman | Team DSM | |
107. | Liam Walsh | UniSA-Australia | 7:33 |
108. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | |
109. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | |
110. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | |
111. | Filippo Baroncini | Trek-Segafredo | |
112. | Jarrad Drizners | UniSA-Australia | |
113. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | |
114. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | |
115. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | |
116. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | |
117. | Zac Marriage | UniSA-Australia | |
118. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | |
119. | Gerben Thijssen | Intermarche-Circus-Wanty | |
120. | Caleb Ewan | UniSA-Australia | |
121. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | |
122. | Davide Cimolai | Cofidis | |
123. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | 10:57 |
124. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Circus-Wanty | 11:30 |
125. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | 11:53 |
126. | Martin Laas | Astana Qazaqstan Team | |
127. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | |
128. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | |
129. | Taj Jones | Israel-Premier Tech | |
130. | Harrison Wood | Cofidis | 11:56 |
DNF | Gianni Moscon | Astana Qazaqstan Team |
Poz. | Imię i nazwisko | Zespół | Czas |
---|---|---|---|
1. | Jay Vine | UAE Team Emirates | 10:32:50 |
2. | Pello Bilbao | Bahrain Victorious | 0:15 |
3. | Simon Yates | Team Jayco AlUla | 0:16 |
4. | Magnus Sheffield | Ineos Grenadiers | 0:45 |
5. | Mauro Schmid | Soudal-Quick Step | 0:46 |
6. | Ethan Hayter | Ineos Grenadiers | 0:50 |
7. | Erik Bystrom Sven | Intermarche-Circus-Wanty | 0:54 |
8. | Antonio Tiberi | Trek-Segafredo | 0:58 |
9. | Ben O'Connor | AG2R Citroën Team | 1:00 |
10. | Gorka Izagirre | Movistar Team | 1:01 |
11. | Marc Hirschi | UAE Team Emirates | |
12. | Maximilian Schachmann | Bora-hansgrohe | |
13. | Kaden Groves | Alpecin-Deceuninck | 1:02 |
14. | Dries Devenyns | Soudal-Quick Step | |
15. | Milan Vader | Jumbo-Visma | 1:03 |
16. | Hugo Page | Intermarche-Circus-Wanty | |
17. | Natnael Tesfatsion | Trek-Segafredo | |
18. | Rudy Molard | Groupama-FDJ | 1:04 |
19. | Victor Lafay | Cofidis | |
20. | Sebastian Berwick | Israel-Premier Tech | 1:05 |
21. | Marius Mayrhofer | Team DSM | 1:06 |
22. | Mattia Cattaneo | Soudal-Quick Step | |
23. | Tony Gallopin | Trek-Segafredo | 1:07 |
24. | Nikias Arndt | Bahrain Victorious | 1:08 |
25. | George Bennett | UAE Team Emirates | |
26. | Derek Gee | Israel-Premier Tech | 1:11 |
27. | Bryan Coquard | Cofidis | |
28. | Jai Hindley | Bora-hansgrohe | |
29. | León Sanchez Luis | Astana Qazaqstan Team | 1:17 |
30. | Chris Hamilton | Team DSM | 1:18 |
31. | Michael Storer | Groupama-FDJ | 1:22 |
32. | Robert Stannard | Alpecin-Deceuninck | 1:23 |
33. | Rohan Dennis | Jumbo-Visma | 1:25 |
34. | Giovanni Aleotti | Bora-hansgrohe | 1:32 |
35. | Paul Penhoet | Groupama-FDJ | |
36. | Asbjørn Hellemose | Trek-Segafredo | 1:34 |
37. | Elie Gesbert | Team Arkea Samsic | 1:39 |
38. | Reuben Thompson | Groupama-FDJ | 1:44 |
39. | Miles Scotson | Groupama-FDJ | 1:45 |
40. | Alex Baudin | AG2R Citroën Team | |
41. | Michael Gogl | Alpecin-Deceuninck | 1:50 |
42. | Dorian Godon | AG2R Citroën Team | 1:52 |
43. | Leo Hayter | Ineos Grenadiers | 1:53 |
44. | Michael Matthews | Team Jayco AlUla | 2:38 |
45. | François Bidard | Cofidis | 2:39 |
46. | Luke Plapp | Ineos Grenadiers | 2:44 |
47. | Nans Peters | AG2R Citroën Team | |
48. | Matthew Dinham | Team DSM | 3:02 |
49. | Lucas Hamilton | Team Jayco AlUla | 3:07 |
50. | Corbin Strong | Israel-Premier Tech | 3:30 |
51. | Alessandro Verre | Team Arkea Samsic | 3:32 |
52. | Kevin Ledanois | Team Arkea Samsic | 3:46 |
53. | Lorenzo Germani | Groupama-FDJ | 3:52 |
54. | Finn Fisher-black | UAE Team Emirates | 4:07 |
55. | Ewen Costiou | Team Arkea Samsic | 4:28 |
56. | Hermann Pernsteiner | Bahrain Victorious | |
57. | Ivan Romeo | Movistar Team | 4:32 |
58. | Jasha Sutterlin | Bahrain Victorious | 4:44 |
59. | Imanol Erviti | Movistar Team | 4:57 |
60. | Jonas Rutsch | EF Education-EasyPost | |
61. | Alessandro Covi | UAE Team Emirates | 5:04 |
62. | Damien Touze | AG2R Citroën Team | 5:27 |
63. | Alberto Bettiol | EF Education-EasyPost | 5:59 |
64. | Samuel Gaze | Alpecin-Deceuninck | 6:11 |
65. | Stan van Tricht | Soudal-Quick Step | |
66. | Michael Vink | UAE Team Emirates | 6:17 |
67. | Paul Lapeira | AG2R Citroën Team | 6:27 |
68. | Marco Haller | Bora-hansgrohe | 6:29 |
69. | Jens Keukeleire | EF Education-EasyPost | 6:33 |
70. | Boy van Poppel | Intermarche-Circus-Wanty | 6:59 |
71. | Julius Johansen | Intermarche-Circus-Wanty | 7:17 |
72. | Michael Schar | AG2R Citroën Team | 7:21 |
73. | Timo Roosen | Jumbo-Visma | 7:32 |
74. | Emīls Liepins | Trek-Segafredo | 7:36 |
75. | Sean Quinn | EF Education-EasyPost | 7:40 |
76. | Romain Combaud | Team DSM | 7:47 |
77. | Martin Svrcek | Soudal-Quick Step | 7:56 |
78. | Tim van Dijke | Jumbo-Visma | 8:01 |
79. | Caleb Ewan | UniSA-Australia | 8:21 |
80. | Lennard Hofstede | Jumbo-Visma | 8:27 |
81. | Laurence Pithie | Groupama-FDJ | 8:31 |
82. | Dion Smith | Intermarche-Circus-Wanty | 8:45 |
83. | Łukasz Owsian | Team Arkea Samsic | 8:50 |
84. | Lluis Mas | Movistar Team | 8:58 |
85. | Luis-joe Luhrs | Bora-hansgrohe | 9:01 |
86. | Marc Brustenga | Trek-Segafredo | 9:05 |
87. | Michael Hepburn | Team Jayco AlUla | 9:12 |
88. | Daryl Impey | Israel-Premier Tech | 9:25 |
89. | Frølich Honore Mikkel | EF Education-EasyPost | 9:42 |
90. | Mathis Le Berre | Team Arkea Samsic | 9:43 |
91. | Filippo Baroncini | Trek-Segafredo | 10:07 |
92. | Liam Walsh | UniSA-Australia | 10:11 |
93. | Sjoerd Bax | UAE Team Emirates | |
94. | Fabio Felline | Astana Qazaqstan Team | 10:16 |
95. | Johan Jacobs | Movistar Team | |
96. | Ben Swift | Ineos Grenadiers | 10:19 |
97. | Andre Carvalho | Cofidis | 10:23 |
98. | Tim Naberman | Team DSM | |
99. | Campbell Stewart | Team Jayco AlUla | 10:25 |
100. | Phil Bauhaus | Bahrain Victorious | 10:37 |
101. | Oscar Riesebeek | Alpecin-Deceuninck | 11:17 |
102. | Geraint Thomas | Ineos Grenadiers | 11:45 |
103. | Jos van Emden | Jumbo-Visma | 11:52 |
104. | Dmitriy Gruzdev | Astana Qazaqstan Team | 11:57 |
105. | Manuele Boaro | Astana Qazaqstan Team | 12:01 |
106. | Martijn Tusveld | Team DSM | 12:03 |
107. | Hugo Hofstetter | Team Arkea Samsic | 12:09 |
108. | Jannik Steimle | Soudal-Quick Step | 12:47 |
109. | Jensen Plowright | Alpecin-Deceuninck | 13:12 |
110. | Alexis Renard | Cofidis | 14:10 |
111. | Sergio Samitier | Movistar Team | 14:22 |
112. | Taj Jones | Israel-Premier Tech | 14:30 |
113. | Shane Archbold | Bora-hansgrohe | 14:35 |
114. | Kim Heiduk | Ineos Grenadiers | 14:45 |
115. | Harrison Wood | Cofidis | |
116. | Simon Clarke | Israel-Premier Tech | 14:51 |
117. | Jarrad Drizners | UniSA-Australia | 15:22 |
118. | Senne Leysen | Alpecin-Deceuninck | 15:47 |
119. | Zac Marriage | UniSA-Australia | 15:52 |
120. | Kamil Gradek | Bahrain Victorious | 15:56 |
121. | Gerben Thijssen | Intermarche-Circus-Wanty | 16:07 |
122. | Davide Cimolai | Cofidis | 16:59 |
123. | Luke Durbridge | Team Jayco AlUla | 18:29 |
124. | Martin Laas | Astana Qazaqstan Team | 20:10 |
125. | Leonardo Basso | Astana Qazaqstan Team | 20:16 |
126. | Łukasz Wiśniowski | EF Education-EasyPost | 20:19 |
127. | Chris Froome | Israel-Premier Tech | 20:24 |
128. | Tom Scully | EF Education-EasyPost | 20:39 |
129. | Taco van der Hoorn | Intermarche-Circus-Wanty | 21:36 |
130. | Cameron Scott | Bahrain Victorious | 21:52 |
Evita Muzic dumna z siebie. Daria Pikulik bez ogródek o tym, jak przygotowania olimpijskie wyglądają w Polsce. Marta Lach znowu…
Francuzka Evita Muzic (FDJ-Suez) wygrała po wspinaczce do Laguna Negra szósty etap La Vuelta Femenina.
Zapowiedź 1. etapu Giro d’Italia 2024. 4 maja (sobota): Venaria Reale – Turyn (140 km ⭐️⭐️⭐️).
Red Bull oficjalnie z Bora-hansgrohe. Amy Pieters podała SD Worx do sądu. Nicholas van der Merwe wygrywa w Chełmży. Wiadomości…
Giro d'Italia, czyli pierwszy Grand Tour w sezonie kolarskim. Trzy tygodnie walki o bezcenną maglia rosa. Oto co czeka ich…
Demi Vollering (SD Worx-Protime) zdobyła na Alto del Fuerte Rapitan piąty etap La Vuelta Femenina oraz objęła prowadzenie w klasyfikacji…