Przełaje

Przełajowe Mistrzostwa Europy 2022. Emiel Verstrynge po fantastycznej pogoni

Emiel Verstrynge wywalczył w Namur złoto Przełajowych Mistrzostw Europy w kategorii mężczyzn do lat 23.

Belg na trasie przy cytadeli górującej nad belgijskim miastem pokonał dwóch rodaków: Thibau Nysa i Witse Meeussena.

W wyścigu mężczyzn do lat 23 brało udział 51 zawodników z 13 krajów. Polacy nie startowali.

Kolarze w kategorii do lat 23 pokonywali siedem okrążeń. Runda Przełajowych Mistrzostwa Europy, poza małymi modyfikacjami, pokrywała się z rundą znaną z corocznych Pucharów Świata, odbywających się w Namur. Trasa prowadziła terenami cytadeli, a zatem długimi odcinkami pod górę, a także fragmentem bruku, z którego nastąpił start do wyścigu.

Walka o medale szybko zawęziła się do niewielkiej grupki, zdominowanej rzez Belgów, chociaż wyścig mocno otworzył Holender Pim Ronhaar, który na pierwszych rundach zbudował 30-seundową przewagę. Za nim podążali Belgowie Thibau Nys, Emiel Verstrynge i Witse Meeussen oraz Włoch Davide Toneatti.

Ronhaar trzymał niezłe tempo i bronił się dość pewnie na pierwszych pięciu rundach. Verstrynge wysforował się na drugie miejsce na szóstej rundzie, ale jego strata do prowadzącego Holendra nadal w przekraczała 10 sekund. Belg znacznie lepiej pokonał sekcję na zboczu wzgórza i biegiem zbliżył się do lidera, ale błędy w finałowej partii rundy kosztowały go szansę na złapanie Ronhaara.

Holender i Belg na stromej wspinaczce przy cytadeli w Namur widzieli się, ale Verstrynge nadal tracił 7 sekund. Ronhaar trzymał się dzielnie, ale na prostej przy boksach technicznych Verstryge złapał jego koło. Dwójka bark w bark jechała tylko przez chwilę: Belg na prowadzenie wyszedł na biegowej sekcji prowadzącej po stromym, błotnistym zboczu. Trzeci był w tym punkcie Nys, który rywalom uciekł na stromiźnie i zbliżał się do prowadzących.

Emiel Verstryge na ostatnim kółku zmierzał po złoto i nie popełnił żadnych błędów. Nys złapał słabnącego Ronhaara, a chwilę później Holendra wyprzedzili też Meeussen i Toneatti. Wyścig skończył się belgijskim podium.

Wyniki Mistrzostw Europy w Kolarstwie Przełajowym 2022 – wyścig mężczyzn do lat 23 (CC), Namur:

Redakcja rowery.org

Plan i szczęście Faulkner | Włodarczyk wraca do ścigania | Buchmann rozczarowany

Kirsten Faulkner wyczuła swój moment na Vuelta Femenina. Dominika Włodarczyk wraca do ścigania. Wyniki i informacje z 1 maja.

1 maja 2024, 20:27

La Vuelta Femenina 2024: etap 4. Kristen Faulkner po dniu na rantach

Kristen Faulkner (EF Education-Cannondale) wygrała w Saragossie czwarty odcinek La Vuelta Femenina.

1 maja 2024, 17:32

Eschborn-Frankfurt 2024. Maxim van Gils wyczuł moment

Maxim van Gils (Lotto Dstny) wygrał we Frankfurcie nad Menem niemiecki klasyk Eschborn-Frankfurt.

1 maja 2024, 17:10

La Vuelta Femenina 2024: etap 3. Marianne Vos wykorzystała szansę

Marianne Vos (Visma | Lease a Bike) po finiszu z peletonu wygrała w trzecim dniu wyścigu La Vuelta Femenina.

30 kwietnia 2024, 19:44

Pogacar i Majka odliczają godziny do Giro d’Italia | Bouhanni żąda milionów

Rafał Majka pomoże Tadejowi Pogacarowi na Giro d'Italia. Nacer Bouhanni domaga się odszkodowania. Wiadomości z wtorku, 30 kwietnia.

30 kwietnia 2024, 16:41

Jak Carlos Rodriguez wygrał Tour de Romandie 2024

Carlos Rodriguez zdobył generalkę Tour de Romandie. Hiszpan pokazał równą formę, sięgając po największe zwycięstwo w dotychczasowej karierze.

30 kwietnia 2024, 09:54