Inne

Torowe Mistrzostwa Świata 2022. Filippo Ganna poprawił kolejny rekord

Włoch Filippo Ganna ustanowił na torze w Saint-Quentin-en-Yvelines rekord świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie i odebrał złoty medal mistrzostw świata w tej konkurencji.

26-latek, który 8 października ustanowił rekord w jeździe godzinnej, w finale wyścigu na 4 kilometry zatrzymał zegar po 3 minutach 59 sekundach i 636 tysięcznych sekundy. Ganna jechał ze średnią prędkością 60,1 km/h, a jego wynik jest o 294 tysięczne sekundy lepszy od rekordu Ashtona Lambiego, który w sierpniu 2021 roku na welodromie w Aguascalientes zakończył próbę z wynikiem 3:59.930.

Ganna do rekordu zbliżył się już w kwalifikacjach. W tym biegu uzyskał 4:00.693, co pozwoliło mu wygrać tę fazę rywalizacji.

Srebrny medal w wyścigu indywidualnym na dochodzenie zdobył rodak Ganny, Jonathan Milan (4:03.790). Brąz wywalczył Portugalczyk Ivo Oliveira (4:08.738), który w małym finale pokonał Brytyjczyka Dana Bighama.

Kacper Majewski w kwalifikacjach zajął 15. miejsce w gronie 25 zawodników. Czas 4:14.828 nie wystarczył do wejścia do finału.

Mathilde Gros mistrzynią w sprincie indywidualnym

Francuzka Mathilde Gros zdobyła złoty medal w sprincie indywidualnym.

23-latka przed własną publicznością wywalczyła pierwszy w karierze tytuł w tej konkurencji. W finale Francuzka pokonała w dwóch biegach Niemkę Leę Sophie Friedrich.

Niemka Emma Hinze w dwóch biegach poradziła sobie z Holenderką Laurine van Riessen i zdobyła brązowy medal.

W biegach półfinałowych Friedrich w dwóch próbach poradziła sobie z Van Riessen, aczkolwiek w pierwszym biegu decydował fotofinisz. Gros pokonała za to Hinze, choć przegrała pierwszy z biegów i musiała wykrzesać z siebie siły na dwa kolejne.

Jeffrey Hoogland mistrzem kilometra

Holender Jeffrey Hoogland nie miał sobie równych w wyścigu na kilometr. Dwukrotny mistrz globu w tej konkurencji 1000 metrów przejechał w 58 sekund i 106 tysięcznych i do kolekcji dołożył trzecie złoto.

Drugi wynik zapisał Francuz Melvin Landerneau (59.568), a brąz Hiszpan Alejandro Martinez Chorro (59.871). Poniżej minuty w finale zszedł też czwarty Niemiec Maximilian Dornbach (59.984).

Patryk Rajkowski zajął 13. miejsce, w kwalifikacjach uzyskując 1:00.598.

Jennifer Valente królową omnium

Amerykanka Jennifer Valente zdobyła złoty medal mistrzostw świata w omnium.

27-latka, mistrzyni olimpijska w omnium, zgromadziła 118 punktów i o 9 oczek pokonała Holenderkę Maike van der Duin i o 19 punktów Portugalkę Marię Martins.

Valente wygrała scratch i wyścig eliminacyjny, a w wyścigu tempowym zajęła 6. miejsce, co przed wyścigiem punktowym dawało jej prowadzenie i 110 punktów. Drugie miejsce zajmowała zwycięska w wyścigu tempowym Holenderka Maike van der Duin, z dorobkiem 102 oczek.

Układ ten nie zmienił się w wyścigu punktowym: okrążenia nadrabiały m.in. Belgijka Lotte Kopecky, Dunka Amalie Dideriksen czy Japonka Yumi Kajihara, ale ich straty nie pozwoliły im na włączenie się do walki o medale. Valente kontrolowała sytuację i szachowała Van der Duin, co okazało się skuteczną taktyką na drodze do złota.

Karolina Karasiewicz zajęła 22. miejsce w scratchu, 21. w wyścigu tempowym i 20. w wyścigu eliminacyjnym. Polka pokazała się kilka razy w wyścigu punktowym, zdobywając 11 punktów, ale dorobek 14 punktów wystarczył na 21. miejsce w stawce 23 zawodniczek.

Pszczolarski w czołówce wyścigu punktowego

Wojciech Pszczolarski zajął 8. miejsce w wyścigu punktowym mężczyzn. Polak jechał aktywnie i atakował, punkty zdobywał na lotnych finiszach i za jedno nadrobione okrążenie, w sumie zdobywając 34 oczka. Zawodnicy sklasyfikowani przed nim nadrobili jednak dwa lub, jak zwycięzca, trzy okrążenia nad stawką.

Złoto zdobył Holender Joeri Havik (76 pkt), srebro Niemiec Roger Kluge (67 pkt), a brąz Belg Fabio van den Bossche (64 pkt).

Redakcja rowery.org

Zobacz komentarze

Rozgrzewka Pogacara | Merlier dla Weylandta | Skujins przedłużył kontrakt

Tadej Pogacar atakuje, ale tylko dla rozgrzewki. Merlier ponownie uczcił pamięć Woutera Weylandta. Wiadomości z poniedziałku, 6 maja.

6 maja 2024, 23:55

Giro d’Italia 2024: etap 4 – przekroje/mapki

Zapowiedź 4. etapu Giro d’Italia 2024. 7 maja (wtorek): Acqui Terme – Andora (190 km ⭐️⭐️).

6 maja 2024, 18:05

Giro d’Italia 2024: etap 3. Tim Merlier po emocjonującej końcówce. Aniołkowski w top 10

Belg Tim Merlier wygrał po finiszu z peletonu trzeci odcinek Giro d’Italia.

6 maja 2024, 17:38

Vollering z wiatrem | Pogacar po marzenie | Wynik kariery Markus | Tro-Bro Leon dla De Lie

Pogacar przywdział maglia rosa. Vollering wykorzystała wiatr, by wygrać Vueltę. De Lie wygrał Tro-Bro Leon. Oto wiadomości i wyniki z…

5 maja 2024, 19:54

Ściana płaczu 2024

Ściana płaczu, czyli osiągnięcia polskich kolarek i kolarzy w wyścigach z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej w sezonie 2024.

5 maja 2024, 19:30

Giro d’Italia 2024: etap 3 – przekroje/mapki

Zapowiedź 3. etapu Giro d’Italia 2024. 6 maja (poniedziałek): Novara – Fossano (166 km ⭐️⭐️).

5 maja 2024, 18:20